UNFPA mintaqaviy direktori bilan uchrashuv to’g’risida
2022-yilning 5-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Erkin Xamrayev BMT Aholishunoslik jamg‘armasining (UNFPA) Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori Florens Bauer bilan uchrashdi.
Suhbat avvalida E.Xamrayev F.Bauerni UNFPA mintaqaviy direktori lavozimiga tayinlangani bilan tabrikladi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va UNFPA o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Jamg‘arma delegatsiyasiga O‘zbekistonda jamiyat hayotining barcha jabhalarida amalga oshirilayotgan, Barqaror rivojlanish maqsadlariga to‘liq mos keladigan keng ko‘lamli islohotlar haqida ma’lumot berildi.
F.Bauer respublikada, xususan, gender tengligi, ayollar va yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, onalik va bolalikni muhofaza qilish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholadi.
O‘zbekiston va BMT Aholi jamg‘armasi o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, jumladan, aholishunoslik sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish orqali aloqalarni kengaytirish yuzasidan fikr almashildi.

О встрече с региональным директором ЮФНПА
Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Эркин Хамраев провел встречу с региональным директором Фонда ООН в области народонаселения (ЮФНПА) по Восточной Европе и Центральной Азии Флоренс Бауер.
В начале беседы Э.Хамраев поздравил Ф.Бауер с назначением на должность регионального директора ЮНФПА.
В ходе встречи рассмотрены текущее состояние и перспективы развития взаимодействия Узбекистана с ЮНФПА.
Делегация Фонда была проинформирована о проводимых в Узбекистане масштабных реформах во всех сферах жизни общества, которые полностью соответствуют Целям устойчивого развития.
Ф.Бауер высоко оценила осуществляемые в республике преобразования, в частности, в области обеспечения гендерного равенства, поддержки женщин и молодежи, охраны материнства и детства.
Состоялся обмен мнениями по расширению сотрудничества между Узбекистаном и ЮНФПА, в том числе путем реализации совместных проектов в сфере народонаселения.