Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamkorligida Islom taraqqiyot banki va OPЕK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi, BMT Taraqqiyot dasturi ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi ishga tushirildi
2022-10-18 | Iqtisodiyot
Hududlarda qishloq aholisining asosiy infratuzilma sifatini oshirish va loyiha qamragan qishloqlardagi hayotiy faoliyatni ta’minlovchi xizmatlar sifatini yaxshilash, xususan, yo‘llar qurilishi, transport infratuzilmasini, injeneriya va kommunikatsiya tarmoqlarini hamda ijtimoiy ahamiyatga molik inshootlar qatoriga kiruvchi maktabgacha ta’lim muassasalari, maktablar, kishlok vrachlik punktlar va elektr-kommunikatsiya tizimlarini yaxshilash maqsadida ishlab chiqilgan “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi ishga tushirildi.
18-oktabr kuni Toshkentning Hilton mehmonxonasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamkorligida Islom taraqqiyot banki va OPЕK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi, BMT Taraqqiyot dasturi ishtirokida tashkil etilgan loyihaning “Ochilish marosimi” bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Islom taraqqiyot banki, BMT Taraqqiyot dasturi vakillari, viloyat va tuman hokimliklari, fuqarolik jamiyati, nodavlat va notijorat tashkilotlar, vazirlik va idoralar hamda O‘zbekiston Respublikasida o‘z faoliyatini olib borayotgan xalqaro moliya institutlari va donorlar vakillari ishtirok etdilar.
Loyiha Qoraqalpog‘iston Respublikasi (46 ta MFY), Xorazm (49 ta MFY), Buxoro (41 ta MFY) va Navoiy (34 ta MFY) viloyatlarining 20 ta tumanidagi 170 ta MFY (40 ta markaziy, 130 ta yondosh mahalla)larda amalga oshiriladi. Bunda, ijtimoiy va infratuzilma obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ko‘zda tutilgan.
Tadbir davomida “Qishloq joylarini barqaror rivojlantirish” loyihasining pirovard maqsadi – davlatimiz va jamiyatimizning barcha soha va yo‘nalishlarida hurmatli Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan “Inson qadri uchun” g‘oyasini hayotga tadbiq etishni ko‘zda tutgan holda, loyiha doirasida qishloq va mahalla aholi punktlarida ichimlik suvi ta’minoti, elektr ta’minoti inshoatlarini, yo‘l-transport infratuzilmasini, ijtimoiy soha obyektlarini barpo etish, hududlarni kompleks rivojlantirishga xizmat qilishi, shuningdek, loyihaning afzalliklaridan biri sifatida uning joylarga chiqib, aholining ehtiyojlarini o‘rganib chiqqan holda ishlab chiqilganlini misol qilib ko‘rsatish mumkin ekanligi alohida ta’kidlandi.
Misol uchun, loyiha doirasida Qoralpog‘istonning To‘rtko‘l tumanida 10 ming aholi istiqomat qiladigan Paxtachi OFYda aholining ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda hududdan o‘tgan temir yo‘l ustidan ko‘prik barpo etish, Taxiatosh tumaning Do‘stlik mahallasida kichik istirohat bog‘i qurish, Buxoro viloyatining Buxoro tumanida 7 ming aholiga ega bo‘lgan Talaliyon mahallasida aholining ehtiyojlari asosida sug‘orish tizimini rekonstruksiya qilish bo‘yicha loyihalar shakllantirilgan.
Loyiha doirasida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining loyihani amalga oshirish davrida infratuzilmani barqaror boshqarish bilan bog‘liq tadbirlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha hamkori etib belgilangan bo‘lib, xususan, mahalliy arxitektura loyiha institutlari va hududiy qurilish boshqarmalari vakillarini tayyorlash, gender nuqtai nazaridan innovatsion IT-yechimlar va raqamli transformatsiyani joriy etish uchun qurilish sektori va arxitektura dizayni salohiyatini oshirish va boshqalar yuzasidan hamkorlik olib boradi.
Shuningdek, BMTTD va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Barqaror rivojlanish maqsadlari yuzasidan iqtisodiy o‘sishni jadallashtirish va ta’lim, sog‘liqni saqlash, aholini ijtimoiy muhofaza qilish va ish bilan ta’minlash, iqlim o‘zgarishi va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi bir qator masalalarni hal qilish bilan birgalikda kambag‘allikni yo‘q qilishga har tomonlama yordam berish orqali “Barqaror infratuzilmani yaratish, inklyuziv va barqaror sanoatlashtirish va innovatsiyalarni rivojlantirish” masalalari bo‘yicha yaqindan hamkorlik olib boradi.
Hozirgi kunda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi hamkorligida 42 tajriba (pilot) MFY da jamoa safarbarligi ishlari yakunlangan bo‘lib, ularning manzilli ro‘yxati shakllantirildi hamda 170 ta birlamchi va dolzarb bo‘lgan subloyihalar tanlab olindi. Shuningdek, joriy yilning yakuniga qadar 66 ta va 2023-yil 1 yarim yillikda 62 MFYda birlamchi va dolzarb subloyihalar aniqlanishi ko‘zda tutilgan.

Запущен проект «Устойчивое развитие сельской местности»
В сотрудничестве с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Исламского банка развития и Международного фонда развития ОПЕК, программы развития ООН запущен проект «Устойчивое развитие сельской местности».
Проект «Устойчивое развитие сельской местности» был запущен, с целью повышения качества основной инфраструктуры сельского населения в регионах и улучшения качества услуг, обеспечивающих общественную деятельность в селах, охваченных проектом, в частности, строительства дорог, транспортной инфраструктуры, инженерных и коммуникационных сетей, а также дошкольных образовательных учреждений, школ, сельских врачебных пунктов и систем электросвязи, входящих в число социально значимых объектов.
18 октября в отеле Hilton в Ташкенте состоялась «Церемония открытия» проекта, организованного при участии Министерства экономического развития и сокращения бедности, Исламским банком развития, Международного фонда развития ОПЕК, Программы Развития ООН.
В мероприятии приняли участие представители Министерства экономического развития и сокращения бедности, Исламского банка развития, Программы Развития ООН, областных и районных хокимиятов, гражданского общества, ННО, профильных министерств и ведомств, а также международных финансовых институтов и доноров.
Проект, целью которого является строительство социальных и инфраструктурных объектов, их реконструкция и ремонт, реализуется в 170 сходах граждан махалли (40 центральных и 130 прилегающих махаллях): 20 районах Республики Каракалпакстан (46 СГМ), Бухарской (41 СГМ), Навоийской (34 СГМ) и Хорезмской (49 СГМ) областей.
В ходе мероприятия было подчеркнуто, что целью проекта «Устойчивое развитие сельских территорий» является реализация выдвинутой нашим уважаемым Президентом идеи «Во имя человеческой ценности» во всех сферах и направлениях нашей страны и общества, было особо отмечено, что проект послужит строительству объектов питьевого водоснабжения, электроснабжения, дорожно-транспортной инфраструктуры, объектов социальной сферы в сельских и махаллинских населенных пунктах и комплексному развитию территорий, что одним из преимуществ проекта является то, что он был разработан после выезда на места и изучения потребностей населения.
Например, в рамках проекта были сформированы проекты по строительству моста через железную дорогу, проходящую через территорию в махалле Пахтачи с населением 10 тыс. человек в Турткульском районе Каракалпакстана, строительству небольшого парка отдыха в махалле Дустлик Тахиаташского района, реконструкции ирригационной системы в махалле Талален с населением 7 тыс. человек в Бухарском районе Бухарской области.
В рамках проекта Программа Развития Организации Объединенных Наций была назначена партнером Министерства экономического развития и сокращения бедности для поддержки мероприятий, связанных с устойчивым управлением инфраструктурой, в период реализации проекта, в частности, для подготовки представителей местных проектных институтов архитектуры и региональных строительных департаментов, а также для внедрения инновационных ИТ-решений с гендерной точки зрения и цифровой трансформации в строительный сектор и наращиванию потенциала архитектурного дизайна и другие.
Также ПРООН и Министерство экономического развития и сокращения с бедности тесно сотрудничают совместно с решением ряда вопросов, таких как, ускорение экономического роста и в сфере образования, здравоохранения, социальной защиты и занятости населения, изменения климата и охраны окружающей среды, в рамках Целей устойчивого развития путем оказания всемерного содействия искоренению бедности в области «Создание устойчивых инфраструктура, развитие инклюзивной и устойчивой индустриализации и инноваций».
В настоящее время при содействии ПРООН в 42 экспериментальных сходах граждан махалли завершены общественно мобилизационные мероприятия, сформированы списки домохозяйств, а также произведен отбор 170 первичных и актуальных субпроектов. Вместе с тем к концу текущего года планируется определение 66 и в первом полугодии 2023 года - 62 первичных, актуальных субпроектов.