Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamkorligida Islom taraqqiyot banki va OPЕK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi, BMT Taraqqiyot dasturi ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi ishga tushirildi
2022-10-18 | Iqtisodiyot
Hududlarda qishloq aholisining asosiy infratuzilma sifatini oshirish va loyiha qamragan qishloqlardagi hayotiy faoliyatni ta’minlovchi xizmatlar sifatini yaxshilash, xususan, yo‘llar qurilishi, transport infratuzilmasini, injeneriya va kommunikatsiya tarmoqlarini hamda ijtimoiy ahamiyatga molik inshootlar qatoriga kiruvchi maktabgacha ta’lim muassasalari, maktablar, kishlok vrachlik punktlar va elektr-kommunikatsiya tizimlarini yaxshilash maqsadida ishlab chiqilgan “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi ishga tushirildi.
18-oktabr kuni Toshkentning Hilton mehmonxonasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamkorligida Islom taraqqiyot banki va OPЕK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi, BMT Taraqqiyot dasturi ishtirokida tashkil etilgan loyihaning “Ochilish marosimi” bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Islom taraqqiyot banki, BMT Taraqqiyot dasturi vakillari, viloyat va tuman hokimliklari, fuqarolik jamiyati, nodavlat va notijorat tashkilotlar, vazirlik va idoralar hamda O‘zbekiston Respublikasida o‘z faoliyatini olib borayotgan xalqaro moliya institutlari va donorlar vakillari ishtirok etdilar.
Loyiha Qoraqalpog‘iston Respublikasi (46 ta MFY), Xorazm (49 ta MFY), Buxoro (41 ta MFY) va Navoiy (34 ta MFY) viloyatlarining 20 ta tumanidagi 170 ta MFY (40 ta markaziy, 130 ta yondosh mahalla)larda amalga oshiriladi. Bunda, ijtimoiy va infratuzilma obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ko‘zda tutilgan.
Tadbir davomida “Qishloq joylarini barqaror rivojlantirish” loyihasining pirovard maqsadi – davlatimiz va jamiyatimizning barcha soha va yo‘nalishlarida hurmatli Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan “Inson qadri uchun” g‘oyasini hayotga tadbiq etishni ko‘zda tutgan holda, loyiha doirasida qishloq va mahalla aholi punktlarida ichimlik suvi ta’minoti, elektr ta’minoti inshoatlarini, yo‘l-transport infratuzilmasini, ijtimoiy soha obyektlarini barpo etish, hududlarni kompleks rivojlantirishga xizmat qilishi, shuningdek, loyihaning afzalliklaridan biri sifatida uning joylarga chiqib, aholining ehtiyojlarini o‘rganib chiqqan holda ishlab chiqilganlini misol qilib ko‘rsatish mumkin ekanligi alohida ta’kidlandi.
Misol uchun, loyiha doirasida Qoralpog‘istonning To‘rtko‘l tumanida 10 ming aholi istiqomat qiladigan Paxtachi OFYda aholining ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda hududdan o‘tgan temir yo‘l ustidan ko‘prik barpo etish, Taxiatosh tumaning Do‘stlik mahallasida kichik istirohat bog‘i qurish, Buxoro viloyatining Buxoro tumanida 7 ming aholiga ega bo‘lgan Talaliyon mahallasida aholining ehtiyojlari asosida sug‘orish tizimini rekonstruksiya qilish bo‘yicha loyihalar shakllantirilgan.
Loyiha doirasida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining loyihani amalga oshirish davrida infratuzilmani barqaror boshqarish bilan bog‘liq tadbirlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha hamkori etib belgilangan bo‘lib, xususan, mahalliy arxitektura loyiha institutlari va hududiy qurilish boshqarmalari vakillarini tayyorlash, gender nuqtai nazaridan innovatsion IT-yechimlar va raqamli transformatsiyani joriy etish uchun qurilish sektori va arxitektura dizayni salohiyatini oshirish va boshqalar yuzasidan hamkorlik olib boradi.
Shuningdek, BMTTD va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Barqaror rivojlanish maqsadlari yuzasidan iqtisodiy o‘sishni jadallashtirish va ta’lim, sog‘liqni saqlash, aholini ijtimoiy muhofaza qilish va ish bilan ta’minlash, iqlim o‘zgarishi va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi bir qator masalalarni hal qilish bilan birgalikda kambag‘allikni yo‘q qilishga har tomonlama yordam berish orqali “Barqaror infratuzilmani yaratish, inklyuziv va barqaror sanoatlashtirish va innovatsiyalarni rivojlantirish” masalalari bo‘yicha yaqindan hamkorlik olib boradi.
Hozirgi kunda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi hamkorligida 42 tajriba (pilot) MFY da jamoa safarbarligi ishlari yakunlangan bo‘lib, ularning manzilli ro‘yxati shakllantirildi hamda 170 ta birlamchi va dolzarb bo‘lgan subloyihalar tanlab olindi. Shuningdek, joriy yilning yakuniga qadar 66 ta va 2023-yil 1 yarim yillikda 62 MFYda birlamchi va dolzarb subloyihalar aniqlanishi ko‘zda tutilgan.

The project "Sustainable Rural Development" was launched
In cooperation with the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, the Islamic Development Bank and the OPEC International Development Fund, the UN Development Program launched the project "Sustainable Rural Development".
The project “Sustainable Rural Development” was launched in order to improve the quality of the basic infrastructure of the rural population in the regions and improve the quality of services providing hayetyal activities in the villages covered by the project, in particular, the construction of roads, transport infrastructure, engineering and communication networks, as well as the development of preschool educational institutions, schools.
On October 18, the Hilton Hotel in Tashkent hosted the “opening ceremony” of the project, organized with the participation of the Islamic Development Bank and the OPEC International Development Fund, the UN Development Program, in cooperation with the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction.
The event was attended by representatives of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, the Islamic Development Bank, the UN Development Program, regional and district administrations, civil society, non-governmental and non-profit organizations, ministries and departments, as well as international financial institutions and donors carrying out their activities in the Republic of Uzbekistan.
The project aimed at the construction of social facilities and infrastructure, their reconstruction and repair is being implemented in 170 self-government bodies of local communities-makhalla (40 central and 130 adjacent makhallas) 20 districts of the Republic of Karakalpakstan (46 makhalla), Bukhara (41 makhalla), Navoi (34 makhalla) and Khorezm (49 makhalla) regions.
During the event, it was emphasized that the goal of the project “Sustainable Rural Development” is the implementation of the idea put forward by our President “For Human Dignity" in all spheres and directions of our country and society, it was emphasized that the project will serve the construction of drinking water supply facilities, power supply, road transport infrastructure, social facilities in rural and mahalla settlements and integrated development of territories, which is one of the advantages of the project is that it was developed after visiting the field and studying the needs of the population.
For example, within the framework of the project, projects were formed for the construction of a bridge over the railway passing through the territory in the Pakhtachi mahalla with a population of 10 thousand people in the Turtkul district of Karakalpakstan, the construction of a small recreation park in the Dustlik mahalla of the Takhiatash district, the reconstruction of the irrigation system in the Talalen mahalla with a population 7 thousand people in the Bukhara district of the Bukhara region.