O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish niyatida
O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Laziz Kudratov Saudiya Arabistoni Podshohligi investitsiyalar vaziri o‘rinbosari Badr al-Badr bilan videokonferensaloqa tarzida muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni mustahkamlash yoʻllari, shuningdek, joriy yilning avgust oyida Saudiya Arabistoniga boʻlib oʻtgan oliy darajadagi tashrif natijalariga koʻra loyihalarni amalga oshirish boʻyicha erishilgan kelishuvlarni hayotga tatbiq etilishi ko'rib chiqildi.
Ikki davlat oʻrtasidagi investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. Bugungi kunga qadar O‘zbekistonda Saudiya Arabistoni kapitali ishtirokida 38 ta korxona faoliyat yuritmoqda. Oxirgi 5 yil ichida ularning soni qariyb 5 barobar oshdi. Shu nuqtai nazardan, O‘zbekistondagi 5 ta loyihasining umumiy qiymati 4 milliard dollardan ortiq va umumiy quvvati 4,1 GVt dan ko‘proq bo‘lgan ACWA Power kompaniyasi bilan o‘zaro hamkorlikning erishilgan natijalarini yuqori baholab, tomonlar ushbu loyihalarni jadallashtirishga va qayta tiklanadigan energiya manbalari salohiyatini oshirishga qaratilgan yangi investisiya dasturini amalga oshirishga kelishib oldilar.
Xuddi shunday tarzda, Sabic, Dr. Sulaiman Al-Habib Medical Group, Al Rajhi International, Ajlan & Bros, Al Hokair Group, Jamjoom Pharma va boshqalar bilan kimyo sanoati, tibbiyot va farmatsevtika sanoati, qishloq xoʻjaligi va chakana savdoda loyihalarni amalga oshirishning hozirgi holati tahlil qilindi. Shuningdek, mavjud kelishuvlarni faol amalga oshirish bo'yicha sa'y-harakatlarni kuchaytirishga o'zaro tayyorlik bildirildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha muhokama qilingan barcha kelishuv va loyihalar bajarilishining har kungi monitoringini olib borish va ijrosini tezlashtirish doirasida chora-tadbirlar ko‘rish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Узбекистан и КСА намерены расширять инвестиционное взаимодействие
ВКС первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провёл переговоры с заместителем министра инвестиций Королевства Саудовская Аравия Бадр аль-Бадром.
В ходе встречи были рассмотрены пути укрепления двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также ход реализации договоренностей о реализации проектов, достигнутых по итогам визита на высшем уровне в Саудовскую Аравию, состоявшемся в августе текущего года.
Состоялся обмен мнениями по перспективам инвестиционного взаимодействия между двумя странами. На сегодняшний день в Узбекистане с участием саудовского капитала осуществляют деятельность 38 предприятий. В течение последних 5 лет их количество увеличилось почти в 5 раз. В данном контексте, высоко оценив достигнутые результаты взаимодействия с компанией ACWA Power, текущий портфель которой в Узбекистане состоит из 5 проектов общей стоимостью более 4 млрд долларов США и проектной мощностью более 4,1 ГВт, стороны договорились ускорить реализацию новой инвестиционной программы, состоящей из проектов в сфере энергетики, программ наращивания потенциала возобновляемых источников энергии.
В аналогичном ключе детально проанализировано текущее состояние реализации проектов с компаниями Sabic, Dr. Sulaiman Al-Habib Medical Group, Al Rajhi International, Ajlan & Bros, Al Hokair Group, Jamjoom Pharma и другими в химической промышленности, медицинской и фармацевтической отраслях, сельском хозяйстве и розничной торговле. Была выражена взаимная готовность к наращиванию усилий по активной реализации имеющихся договорённостей.
По итогам встречи достигнута договорённость о принятии практических мер в рамках проведения ежедневного мониторинга исполнения и форсирования имплементации всех обсужденных соглашений и проектов.