Yaponiyaning Toyo universiteti bilan Hamkorlik memorandumi imzolandi
O‘zbekiston delegatsiyasining Yaponiyaga tashrifi doirasida Tokio shahridagi Toyo universiteti hamda Samarqanddagi “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti o‘rtasida Hamkorlik memorandumi imzolandi.
Bosh vazir o‘rinbosari – Turizm va madaniy meros vaziri Aziz Abduhakimov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasining Yaponiyaga tashrifi davomida Toyo universiteti Kuzatuv kengashi raisi Shinji Fukukava, Universitet prezidenti Esuko Yaguchi va boshqa qator masʼullar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv O‘zbekistonning Yaponiyadagi elchixonasi ko‘magida amalga oshirildi.
Uchrashuv doirasida Aziz Abduhakimov Toyo universiteti rahbariyatiga O‘zbekistonda turizm va madaniy meros sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar hamda Samarqanddagi “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti faoliyatidagi yangiliklar haqida maʼlumot berdi.
Shinji Fukukava O‘zbekiston va Yaponiya taʼlim sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish borasida katta salohiyatga ega ekanini taʼkidladi. Shu o‘rinda ikki davlat oliy taʼlim muassasalari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, ilmiy-akademik almashuvlarni faollashtirish, yaponiyalik professorlarni O‘zbekistonga yo‘llash va o‘zbekistonlik talabalarning Toyo universitetida amaliyot o‘tashi imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Esuko Yaguchi O‘zbekiston bilan gumanitar, aniq va amaliy fanlar, “yashil” va “barqaror” turizm masalalari hamda obyektlar restavratsiyasi bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar borasida hamkorlikka tayyor ekanini maʼlum qildi.
Yaponiya tomon O‘zbekistonning Ipak yo‘li mamlakatlari fuqarolari uchun Samarqanddagi “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universitetida 85 davlat granti ajratishga doir tashabbusini yuqori baholadi.
Tomonlar turizm sohasida tadqiqotlar o‘tkazish, jumladan O‘zbekistondagi buddaviylik merosini o‘rganish, buddizm obidalari restavratsiyasi, arxeologik qazishmalarni amalga oshirish, ilmiy seminar va izlanishlarni olib borishga oid kelishuvga erishishdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Toyo universiteti rahbariyati va professorlarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil qilish va uning davomida yurtimizning turistik va taʼlim salohiyati bilan yaqindan tanishish va hamkorlik aloqalarini mustahkamlashga kelishildi.
Bundan tashqari, Samarqanddagi “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universitetida Toyo universiteti talabalari uchun yozgi kampus tashkil etish masalasi muhokama qilindi.
Uchrashuv yakuniga ko‘ra, “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti hamda Toyo universiteti o‘rtasida Hamkorlik memorandumi imzolanib, u akademik hamkorlik, qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, turizm sohasida Yaponiyaning ilg‘or tajribasini qo‘llashni ko‘zda tutadi.

Меморандум о сотрудничестве подписан с японским Университетом Toйo
В рамках визита делегации Узбекистана в Японию подписан Меморандум о сотрудничестве между Университетом Toйo в Токио и Международным университетом туризма и культурного наследия "Шелковый путь" в Самарканде.
В ходе визита делегации Узбекистана во главе с заместителем Премьер – министра, министром туризма и культурного наследия Азизом Абдухакимовым в Японию состоялась встреча с председателем наблюдательного совета университета Toйo Шинжи Фукукавой, президентом Университета Эсуко Ягучи и рядом других ответственных лиц.
В рамках встречи Азиз Абдухакимов проинформировал руководство университета Toйо о проводимых реформах в сфере туризма и культурного наследия в Узбекистане, а также о нововведениях в деятельности университета в Самарканде. Встреча состоялась при поддержке Посольства Узбекистана в Японии.
Шинжи Фукукава отметил, что Узбекистан и Япония обладают большим потенциалом в реализации совместных проектов в сфере образования. Были рассмотрены возможности налаживания сотрудничества между двумя государственными высшими учебными заведениями, активизации научно-академических обменов, направления японских профессоров в Узбекистан и стажировки узбекских студентов в Университете Toйo.
Эсуко Ягучи заявил о готовности сотрудничать с Узбекистаном в области гуманитарных, точных и прикладных наук, совместных исследований по вопросам “зеленого” и “устойчивого” туризма, а также реставрации объектов.
Японская сторона высоко оценила инициативу Узбекистана по выделению 85 государственных грантов для граждан стран Шёлкового пути для обучения в магистратуре Международного университета туризма и культурного наследия в Самарканде.
Стороны достигли соглашения о проведении исследований в сфере туризма, в том числе по изучению наследия буддизма в Узбекистане, реставрации буддийских памятников, проведению археологических раскопок, проведению научных семинаров и исследований.
В ходе встречи также была достигнута договоренность об организации визита руководства и профессоров Университета Toйo в Узбекистан, в ходе которого участники ознакомятся с туристическим и образовательным потенциалом страны и укрепят связи сотрудничества.
Кроме того, в Международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” обсуждался вопрос создания летнего кампуса для студентов Университета Toйo.
По итогам встречи был подписан Меморандум о сотрудничестве между Международным университетом туризма и культурного наследия “Шелковый путь” и Университетом Toйo, предусматривающий академическое сотрудничество, проведение совместных исследований, применение передового опыта Японии в сфере туризма.