«Soliq va bojxona siyosati islohoti, shuningdek daromadlarning ma'murchiligini raqamlashtirish (tajriba almashinuvi)» Xalqaro davra suhbatini tashkil etish bo‘yicha
2022-10-05 | Iqtisodiyot
2022-yilning 5-6 oktabr kunlari Samarqand shahrida «Soliq va bojxona siyosati islohoti, shuningdek daromadlarning ma'murchiligini raqamlashtirish (tajriba almashinuvi)» mavzusiga bag‘ishlangan Xalqaro davra suhbati o‘tkaziladi.
Davra suhbatini o‘tkazishdan maqsad mamlakatlar o‘rtasida soliq va bojxona sohalarida, shuningdek soliq va bojxona ma'muriyatchiligini takomillashtirish, yangi raqamli xizmatlarni joriy etishda qabul qilinayotgan choralar bo‘yicha tajriba almashish hisoblanadi.
Tadbirda 6 ta davlatning (Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston va O‘zbekiston) moliya, soliq va bojxona organlari rahbarlari ishtirok etadilar.
2 kun mobaynida beshta sessiya o‘tkazish rejalashtirilgan, ularda qo‘shilgan qiymat solig‘i, foyda solig‘i, jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i va mol-mulk solig‘i (ko‘chmas mulk solig‘i) qismida soliq siyosati, bojxona tartibga solish sohasida o‘tkazilayotgan islohotlar masalalari, shuningdek soliq va bojxona organlarining raqamli transformasiyasi masalalari muhokama qilinadi.
O‘tkazilayotgan sessiyalar YouTube kanal orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri efirga uzatilishi rejalashtirilgan. Qo‘shilgan qiymati solig‘iga bag‘ishlangan birinchi sessiya 5 oktyabrda Toshkent vaqti bilan soat 10 da boshlanadi.

По организации Международного круглого стола «Реформа налоговой и таможенной политики, а также цифровизация администрирования доходов»
2022-10-05 | Экономика
5 по 6 октября 2022 года в Самарканде будет проведен Международный круглый стол на тему «Реформа налоговой и таможенной политики, а также цифровизация администрирования доходов (обмен опытом)».
Целью мероприятия является обмен опытом между странами в налоговой и таможенной сферах, а также принимаемых мер по совершенствованию налогового и таможенного администрирования, внедрения новых цифровых услуг.
На мероприятии примут участие руководители финансовых, налоговых и таможенных органов 5 государств (Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана).
В течении 2 дней запланировано пять сессий на которых будут обсуждены вопросы налоговой политики в части НДС, налога на прибыль, налога на доходы физических лиц и налога на имущество (налога на недвижимость), проводимой реформы в сфере таможенного регулирования, а также вопросы цифровой трансформации налоговых и таможенных органов.
Запланировано вещание проводимых сессий в прямом эфире через YouTube канал . Начало первой сессии, посвященной налогу на добавленную стоимость 5 октября в 10 часов по Ташкенту.