O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlar kun tartibini muhokama qildilar
2022-09-22 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-sentabr kuni Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidentini tavallud kuni bilan dildan qutlab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, birodar turkman xalqiga esa farovonlik tiladi.
O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarning keng qamrovli kun tartibini tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi. O‘zaro savdoni ko‘paytirish, sanoat, energetika, transport, qishloq xo‘jaligida kooperatsiyani chuqurlashtirish, madaniy-gumanitar almashinuv dasturini kengaytirish uchun mavjud imkoniyatlar qayd etildi.
Davlat rahbarlari mintaqaviy hamkorlik istiqbollari yuzasidan ham fikr almashdilar. Shanxay hamkorlik tashkiloti Samarqand sammitining sermahsul natijalari yuksak baholandi.
Muloqot yakunida O‘zbekiston Prezidenti birodar Turkmaniston Prezidenti va xalqini yaqinlashib kelayotgan milliy bayram – Mustaqillik kuni bilan samimiy tabriklab, tinchlik-osoyishtalik, barqaror taraqqiyot va ravnaq tiladi.
Shavkat Mirziyoyev va Serdar Berdimuhamedovning suhbati har doimgidek samimiyat, ishonch va do‘stlik ruhida o‘tdi.

Presidents of Uzbekistan and Turkmenistan discuss the agenda of the upcoming top-level meetings
On September 22, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
The President of Uzbekistan cordially congratulated the President of Turkmenistan on his birthday, sincerely wishing him sound health, well-being, success and prosperity for the brotherly Turkmen people.
The current issues of further development and strengthening friendship, good neighborliness and strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan were discussed.
Particular attention was paid to the heavy agenda of the upcoming top-level meetings. A wide range of opportunities for increasing mutual trade volumes, deepening cooperation in industry, energy, transportation, and agriculture, and expanding a cultural and humanitarian exchange program were noted.
The Presidents also exchanged views on the prospects for regional cooperation. The productive outcomes of the SCO Summit in Samarkand were highly appreciated.
Following the conversation, the President of Uzbekistan congratulated the President and the fraternal people of Turkmenistan on the upcoming national holiday – the Independence Day of the country and expressed his best wishes for peace, sustainable development and progress in Turkmenistan.
The conversation between Shavkat Mirziyoyev and Serdar Berdimuhamedov took place in a traditionally warm, trusting and friendly atmosphere.