Mubadala va TAQA Talimarjon IESni modernizatsiya qilishga investitsiyalar kiritadi
2022-yil 9-sentabr kuni Toshkent shahrida Birlashgan Arab Amirliklari Mubadala va TAQA kompaniyalari Talimarjon IESga keng ko'lamli investitsiyalar kiritishlarini nazarda tutuvchi bitimlarni imzolash marosimi bo'lib o'tdi. Kelishuvlarning amalga oshirilishi O'zbekistonning eng yirik elektr stansiyasini modernizatsiya qilish va quvvatini kengaytirishga imkon beradi.
Marosimda BAA tomonidan energetika va infratuzilma vaziri Suxeyl al-Mazrui hamda Mubadala va TAQA kompaniyalari rahbarlari, O'zbekiston tomonidan esa Bosh vazir o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev, Energetika vazirligi, "Milliy elektr tarmoqlari" va "Issiqlik elektr stantsiyalari" aksiyadorlik jamiyatlari rahbarlari ishtirok etdi.
Imzolangan bitimlar Talimarjon issiqlik elektr stansiyasini boshqaradigan qo'shma korxona tashkil etishni nazarda tutadi. BAA kompaniyalarining investitsiyalari qo'shma korxonaning 300 million dollarlik ustav kapitalidagi 80 foiz ulushi uchun to'lov hamda ilgari "Talimarjon IES" AJ tomonidan jalb qilingan taxminan 700 million dollarlik kreditlarni to'lashga yo'naltiriladigan mablag'lardan iborat. Shunday qilib, BAA kompaniyalari Talimarjon IESga deyarli 1 milliard dollar sarmoya kiritmoqda.
Imzolangan bitimlar BAA kompaniyalari uchun Talimarjon IES va boshqa issiqlik elektr stansiyalarini elektr energiyasi ishlab chiqarishning kombinatsiyalashgan tsiklining eng zamonaviy bug' - gaz qurilmalari bilan jihozlash orqali ularning ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirishga qo'shimcha investitsiyalar kiritish imkoniyatini beradi. Ushbu qurilmalar tabiiy gazdan foydalanish, ishlab chiqarish samaradorligi koeffitsienti va atmosferaga chiqarilayotgan chiqindilar darajasi bo'yicha an'anaviy bug' elektr stansiyalaridan bir necha baravar ustundir. Shunday qilib, erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish Talimarjon IESning texnologik darajasi va ishonchliligini sezilarli darajada oshiradi, aholi, ijtimoiy soha va ishlab chiqarish ob'ektlarni barqaror va sifatli elektr toki bilan ta'minlaydi.
Mubadala va TAQA kompaniyalari bilan tuzilgan keng ko'lamli bitimlar Davlatimiz rahbari boshchiligida amalga oshirilayotgan elektr energetikasi sohasidagi islohotlar va mamlakatning investitsiyaviy muhitini tubdan yaxshilash, shuningdek, asosiy maqsadi munosib ish haqi to'lanadigan yuqori texnologiyali ish o'rinlarini yaratish uchun iqtisodiyotni modernizatsiya qilishga xorijiy investitsiyalarni jalb qilishdan iborat bo'lgan O'zbekistonning izchil tashqi siyosiy kursi natijasidir.
Hamkorlikning navbatdagi bosqichi doirasida BAA kompaniyalari "Talimarjon IES" AJda qo'shimcha ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishga investitsiyalar kiritadi. Strategik energetika sanoatiga chet el investitsiyalarining faol jalb qilinishi yirik infratuzilma aktivlarini tashqi qarz olish yo'li bilan moliyalashtirishning an'anaviy yondashuvini to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga o'zgartirishga imkon beradi va shu bilan respublika tashqi qarzi bilan bog'liq moliyaviy barqarorlikni va suveren kredit reytingining izchil yaxshilanishini ta'minlaydi.
Ma'lumot uchun: Mubadala Abu-Dabi hukumatiga tegishli bo'lgan va dunyoning 30 dan ortiq mamlakatlarida faoliyat yuritayotgan investitsiya kompaniyasi. Kompaniyaning investitsiya portfeli aerokosmik, agrobiznes, AKT, metallga ishlov berish, tog' - kon sanoati, kommunal xizmatlar kabi sohalardagi loyihalarni o'z ichiga oladi. Kompaniyaning umumiy aktivlari 250 milliard dollardan oshadi.
TAQA - bu ADQ investitsiya xoldingiga tegishli bo'lgan va dunyoning 11 dan ortiq mamlakatlarida faoliyat yuritadigan energetika sohasidagi kompaniya. Kompaniya aktivlarining umumiy qiymati 80 milliard dollardan oshadi.

Mubadala и TAQA инвестируют в модернизацию Талимарджанской ТЭС
9 сентября 2022 года в Ташкенте состоялась торжественная церемония подписания соглашений, предусматривающих масштабные инвестиции компаний из Объединенных Арабских Эмиратов Mubadala и TAQA в Талимарджанскую ТЭС, что позволит продолжить модернизацию и расширение мощностей крупнейшей электростанции Узбекистана.
Участие в церемонии приняли со стороны ОАЭ – министр энергетики и инфраструктуры Сухейль аль-Мазруи и руководители компаний Mubadala и TAQA. С узбекской стороны участвовали заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, руководители министерства энергетики, акционерных обществ «Национальные электрические сети» и «Тепловые электростанции».
Подписанные соглашения предусматривают создание совместного предприятия, которое будет осуществлять управление Талимарджанской ТЭС. Инвестиции эмиратских компаний будут направлены в форме оплаты за 80-процентную долю в уставном капитале совместного предприятия, которое создаётся с капиталом в размере 300 млн долл. и погашение порядка 700 млн долл. кредитов, которые привлечены АО «Талимарджанская ТЭС» ранее. Таким образом, эмиратские компании инвестируют в Талимарджанскую ТЭС почти 1 млрд долл.
Подписанные соглашения открывают возможности для дальнейших инвестиций компаний из ОАЭ в расширение генерирующих мощностей Талимарджанской ТЭС и других тепловых электростанций путём оснащения их самыми современными парогазовыми установками комбинированного цикла выработки электроэнергии. Данные установки в разы превосходят традиционные паровые электростанции по показателям потребления природного газа, коэффициента полезного действия и уровня выбросов в атмосферу. Таким образом, реализация достигнутых договорённостей позволит значительно повысить технологический уровень и надёжность Талимаржданской ТЭС, способствуя стабильному и качественному электроснабжению населения, социальной сферы и производств.
Масштабные договорённости, заключённые с компаниями Mubadala и TAQA стали результатом реформ в сфере электроэнергетики и кардинального улучшения инвестиционного климата страны, осуществляемых под руководством Главы государства, а также последовательного внешнеполитического курса Узбекистана, ключевой целью которого является привлечение иностранных инвестиций в модернизацию экономики для создания высокотехнологичных рабочих мест с достойным уровнем заработной платы.
Следующим этапом сотрудничества станут инвестиции эмиратских компаний в дополнительные генерирующие мощности АО «Талимарджанская ТЭС». Активное участие иностранных инвестиций в стратегической энергетической отрасли позволит заменить традиционный подход к финансированию крупных инфраструктурных активов за счёт внешних заимствований на прямые иностранные инвестиции, тем самым продолжая обеспечивать твёрдую устойчивость внешнего долга республики и последовательное улучшение суверенного кредитного рейтинга.
Для справки: Mubadala является инвестиционной компанией, принадлежащей правительству Абу-Даби и осуществляющей деятельность в более чем 30 странах мира. Инвестиционный портфель компании включает проекты в таких секторах как аэрокосмическая отрасль, агробизнес, ИКТ, металлообработка, горнодобывающая промышленность, коммунальные услуги. Общие активы компании превышают 250 млрд долл.
TAQA является энергетической компанией, принадлежащей инвестиционному холдингу ADQ и осуществляющей деятельность в более чем 11 странах мира. Общая стоимость активов компании составляет более 80 млрд долл.