O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston bilan parlamentlararo hamkorlikni kengaytirish muhimligini qayd etdi
2022-09-08 | Siyosat
8-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev shu kunlarda Toshkent shahrida o‘tayotgan jahon mamlakatlari parlamentlari ayol rahbarlarining sammiti doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Turkmaniston Milliy Kengashi Majlisi Raisi Gulshat Mammedovani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Majlis Raisi Gulshat Mammedova O‘zbekiston yetakchisiga Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov va Milliy Kengash Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Davlatimiz rahbari mustahkam do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va strategik sheriklik aloqalariga asoslangan O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlarining bugungi yuksak darajasini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish, qo‘shma kooperatsiya loyihalarini ilgari surish va madaniy-gumanitar almashinuv dasturini ilgari surishda ikki mamlakat parlamentlari muhim o‘rin tutishi alohida ta’kidlandi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения межпарламентского сотрудничества с Туркменистаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 сентября принял Председателя Меджлиса Милли Генгеша Туркменистана Гульшат Маммедову, находящуюся в нашей стране в рамках программы саммита женщин-руководителей парламентов стран мира, который проходит в эти дни в городе Ташкенте.
В начале встречи Председатель Меджлиса Гульшат Маммедова передала лидеру Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова и Председателя Халк Маслахаты Милли Генгеша Гурбангулы Бердымухамедова.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил нынешний высокий уровень узбекско-туркменских отношений, основанных на крепких узах дружбы и добрососедства, доверии и стратегического партнерства.
Особо подчеркнута важная роль парламентов двух стран в расширении многопланового сотрудничества, продвижении совместных проектов кооперации и программы культурно-гуманитарного обмена.
Высоко оценено продуктивное взаимодействие в рамках Межпарламентского союза, а также эффективных диалоговых площадок в регионе Центральной Азии.