ICBA bilan hamkorlikdagi Orolbo'yi hududida qishloq xo'jaligini rivojlantirish dasturi muhokama qilindi
2022-09-08 | Ekologiya
Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov boshchiligidagi delegatsiya Birlashgan Arab Amirliklarining Qurg'oqchilik sharoitida biodehqonchilik xalqaro markazida (ICBA) bo'lib o'tdi. Unda I.Abdurahmonov markaz bosh direktori Tarifa Al-Zaabi bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida tomonlar 5,1 million AQSh dollari qiymatiga ega bo'lgan ikki tomonlama imzolangan Orolbo'yi hududida qishloq xo'jaligi sohasini rivojlantirish dasturini amalga oshirish tafsilotlarini muhokama etdilar. Shuningdek, Orolbo'yi hududida qurg'oqchilik va suvsizlikka chidamli o'simlik navlarini etishtirish va ulardan qishloq xo'jalagida foydalanish bo'yicha qo'shma izlanishlarni tashkil etish va buni hamkorlikda moliyalashtirish imkoniyatlarini o'rganib chiqishga kelishib oldilar.
Shuningdek, delegatsiya a'zolari 100 gektar maydonda joylashgan ICBA tadqiqot uchastkalari va laboratoriyalar faoliyati, ularda amalga oshirilayotgan sinov ishlari va yangi texnologiyalar bilan tanishdilar.

Обсуждена программа развития сельского хозяйства в Приаралье совместно с ICBA
Делегация во главе с министром инновационного развития Иброхимом Абдурахмоновым побывала в Международном центре биоземледелия в условиях засоленной почвы (ICBA) Объединенных Арабских Эмиратов. И. Абдурахмонов встретился с генеральным директором центра Тарифой Аль-Зааби.
В ходе встречи стороны обсудили детали реализации подписанной на двусторонней основе программы развития сельского хозяйства в Приаралье на сумму 5,1 млн долларов США. Они также договорились организовать совместные исследования по выращиванию засухо- и водостойких сортов растений и их использованию в сельском хозяйстве в Приаралье, а также изучить возможности совместного финансирования.
Также члены делегации ознакомились с деятельностью исследовательских площадок и лабораторий ICBA, расположенных на площади 100 га, проводимыми в них испытательными работами и новыми технологиями.