O'zbekiston va BMT Orolbo'yi mintaqasida barqaror rivojlanish bo'yicha hamkorlikning ustuvor yo'nalishlarini belgiladi
2022-09-07 | Ekologiya
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o'rinbosari Badriddin Abidov hamda BMTning O'zbekistondagi doimiy koordinatori Roli Asthana o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv davomida Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan Orolbo'yi mintaqasini barqaror rivojlantirishga qaratilgan hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari va Orolbo'yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo'yicha ko'p tomonlama sheriklik trast jamg'armasini qo'llab-quvvatlash, mintaqada turmush darajasini oshirish bo'yicha tasdiqlangan loyihalarni amalga oshirish jarayoni muhokama qilindi.
Xususan, tomonlar Orolbo'yi mintaqasida moliyalashtirish va keyinchalik amalga oshirish uchun loyihaviy takliflarni tanlash bo'yicha Trast jamg'armasi boshqaruv qo'mitasining navbatdagi yig'ilishini o'tkazish masalasini ko'rib chiqdilar.
Shuningdek, Trast jamg'armasining 2024-2030 yillardagi faoliyatini amalga oshirishni ta'minlash bo'yicha chora-tadbirlar muhokama qilindi. Jumladan, donor mamlakatlarning moliyaviy resurslarini Orolbo'yi mintaqasiga jalb qilishni muvofiqlashtirish borasida Jamg'arma rolini kuchaytirishga qaratilgan yangi strategiya ishlab chiqiladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Orolbo'yi mintaqasida aholining turmush darajasini oshirishga qaratilgan aniq natijalarga erishish uchun belgilangan vazifalarni bajarish va muhokama qilingan barcha sohalarda birgalikda ishlashni davom ettirish bo'yicha o'zaro hamkorlikni faollashtirishga tayyorligini bildirdilar.

Узбекистан – ООН: приоритетные направления сотрудничества по устойчивому развитию Приаралья
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча между заместителем министра инвестиций и внешней торговли Бадриддином Абидовым и Постоянным координатором ООН в Узбекистане Роли Астханой.
В ходе встречи были обсуждены приоритетные направления сотрудничества с ООН по вопросам устойчивого развития Приаралья и поддержки Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья в рамках реализации утвержденных проектов по повышению уровня жизни в регионе.
В частности, стороны рассмотрели вопрос проведения следующего заседания Руководящего комитета Трастового фонда по отбору адресных проектных предложений для финансирования и их последующей реализации в регионе Приаралья.
Обсуждены также дальнейшие меры по обеспечению реализации последующего цикла деятельности Трастового фонда на период 2024-2030 гг. с разработкой новой стратегии, которая будет направлена на усиление роли Трастового фонда по координации мобилизации финансовых ресурсов стран-доноров в регион Приаралья.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к активизации взаимодействия по выполнению поставленных задач и продолжению совместной работы по всем обсужденным направлениям для достижения конкретных результатов, направленных на повышение уровня жизни