Teri-poyabzal hamda jun va mo'ynachilik tarmog'ining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari o'rganildi
2022-08-29 | Iqtisodiyot
O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev "O'zcharmsanoat" uyushmasiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida uyushma rahbariyati charm-poyabzal sanoatining hozirgi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari to'g'risida taqdimotlar o'tkazdi.
Taqdimotlarda quyidagi ma'lumotlar keltirildi: agar 2017- yilda sanoat korxonalari tomonidan qiymati 18 million dollar bo'lgan 17 ta loyiha amalga oshirilgan va 800 ta ish o'rni yaratilgan bo'lsa, 2021- yilga kelib 12 mingta yangi ish o'rni yaratilishi bilan umumiy qiymati 202 million dollarlik 112 ta loyiha amalga oshirildi. Davlat ko'magi tufayli 2026 yilga borib qiymati 1 milliard dollardan ortiq bo'lgan 555 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan, buning natijasida 50 mingta yangi ish o'rni yaratiladi.
Ishlab chiqarish hajmi ham shunga o'xshash o'sish trendini ko'rsatdi. 2017-yilda 760 milliard so'mlik, 2021-yilda 4,4 trillion so'mlik charm va poyabzal mahsulotlar ishalb chiqarildi. 2026-yilda esa 18,6 trillion so'mlik shu turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Eksport nuqtai nazaridan ham o'sish kuzatilmoqda. 2017-yilda tashqi bozorlarga 105 million dollarlik, 2021-yilda 421 million dollarlik tovarlar yetkazib berildi. 2026 yilda esa sanoat korxonalari 1,2 milliard dollarga mahsulot eksport qilmoqchi.
Teri-poyabzal hamda jun va mo'ynachilik sanoatining rivojlanish istiqbollarini batafsil tahlil qilish jarayonida yuqori sifatli xom ashyoni sotib olish, ishlab chiqarish jarayonini optimallashtirish, klasterlarda, kichik sanoat zonalarida loyihalarni amalga oshirish bo'yicha muammolar va takliflar bildirildi. Bundan tashqari, mahsulot eksportini ko'paytirish, kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash tizimini takomillashtirish, o'zbekistonlik korxonalarning ixtisoslashtirilgan xalqaro ko'rgazmalarda ishtirok etishi, sohadagi innovatsion loyihalarni moliyalashtirish, mamlakatda va xorijiy davlatlarda yirik ulgurji savdo markazlarini tashkil etish mavzulariga to'xtalib o'tildi.
Muhokamadan so'ng Uyushma rahbariyatiga bildirilgan masalalarni batafsil o'rganish va sohani har tomonlama rivojlantirish bo'yicha navbatdagi tadbirlarni ishlab chiqish topshirildi.

Изучены текущее состояние и перспективы развития кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей
Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев посетил Ассоциацию «Узчармсаноат». В ходе презентаций руководством Ассоциации представлена подробная информация о текущем состоянии и перспективах развития кожевенно-обувной отрасли.
Приведены такие данные: если в 2017 году предприятиями отрасли было реализовано 17 проектов стоимостью 18 млн долларов и создано 800 рабочих мест, то в 2021 году – 112 проектов на общую сумму 202 млн долларов с созданием 12 тысяч новых рабочих мест. Благодаря поддержке государства к 2026 году планируется реализовать 555 проектов стоимостью свыше 1 млрд долларов, за счет чего будет создано 50 тысяч новых рабочих мест.
Объёмы производства показали аналогичный рост: в 2017 году выпущено продукции на сумму 760 млрд сумов, в 2021-м - на 4,4 трлн сумов, а в 2026 планируется произвести кожевенной и обувной продукции на 18,6 трлн сумов. В части экспорта также наблюдается рост – так в 2017г. на зарубежные рынки поставлено продукции на 105 млн долларов, в 2021г. – на 421 млн долларов, а в 2026г. предприятия отрасли намерены экспортировать товаров на 1,2 млрд долларов.
В ходе детального анализа перспектив развития кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей были озвучены проблемы и предложения в части качественной заготовки сырья, оптимизации производственного процесса, реализации проектов в составе кластеров, в малых промышленных зонах. Кроме того, затронуты темы наращивания экспорта продукции, совершенствования системы подготовки и переподготовки кадров, участия предприятий из Узбекистана в специализированных международных выставках, финансирования инновационных проектов в отрасли, создания торговых центров в стране и крупных оптовых – за рубежом.
По итогам обсуждения руководству Ассоциации поручено детально изучить озвученные вопросы и разработать дальнейшие шаги по комплексному развитию отрасли.