Islom birdamligi oʻyinlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan sportchilarimizning murabbiylari ham taqdirlanishdi
2022-08-23 | Sport
Sportni rivojlantirish vazirligida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 18-avgustdagi 355-sonli qaroriga muvofiq, Konya-2021 V Islom birdamligi oʻyinlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan sportchilarning murabbiylarini taqdirlash marosimi oʻtkazildi.
Maʼlumki, bu borada davlatimiz rahbari tomonidan “Konya shahrida (Turkiya) boʻlib oʻtgan V Islom birdamligi oʻyinlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan sportchilar hamda ularning trenerlarini bir martalik pul mukofotlari bilan ragʻbatlantirish toʻgʻrisida"gi Prezident qarori imzolangan edi.
Taqdirlash marosimida Adham Ikramov boshchiligidagi Oʻzbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vazirligi mutasaddilari, Milliy Olimpiya qoʻmitasi raisi oʻrinbosarlari Azizjon Kamilov hamda Sherzod Tashmatov ishtirok etishdi. Tadbir avvalida A.Ikramov sportchilarimizning qoʻlga kiritgan yutuqlari va ularning zamirida murabbiylarimizning xizmatlari beqiyos boʻlganligini alohida taʼkidlab oʻtdi.
Shundan soʻng, Turkiyada oʻtkazilgan V Islom birdamligi oʻyinlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan sportchilarning murabbiylariga bir martalik pul mukofotlari tantanali ravishda topshirildi.
Eslatib oʻtamiz, mazkur musobaqada sportchilarmiz 51 ta oltin, 42 ta kumush, 65 ta bronza, jami 158 ta medal bilan umumjamoa hisobida mezbonlardan soʻng ikkinchi oʻrinni qoʻlga kiritishdi. Bu Oʻzbekiston sport delegatsiyasining kompleks musobaqalardagi eng yuqori natijasi sifatida tarixga kirdi.

Были награждены также тренеры спортсменов-победителей и призёров Игр Исламской солидарности
в Министерстве развития спорта в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 августа 2022 года № 355 состоялась церемония награждения тренеров спортсменов-победителей и призёров V Игр Исламской солидарности Конья-2021.
Как известно, Главой государства было подписано Постановление Президента “О поощрении единовременными денежными вознаграждениями спортсменов, ставших победителями и призерами V Игр исламской солидарности, прошедших в городе Конья (Турция), а также их тренеров".
В церемонии награждения приняли участие представители Министерства развития спорта Республики Узбекистан во главе с Адхамом Икрамовым, заместители председателя Национального Олимпийского комитета Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов. В начале мероприятия А.Икрамов особо отметил достижения отечественных спортсменов и заслуги их наставников.
После этого тренерам спортсменов-победителей и призёров V Игр Исламской солидарности были торжественно вручены единовременные денежные вознаграждения.
Напомним, что на турецкой арене узбекские спортсмены с 158 наградами (51-золотая, 42-серебряные, 65-бронзовых) заняли второе место в общекомандном зачёте. Данное достижение вошло в историю как самый высокий результат спортивной делегации Узбекистана на комплексных соревнованиях.