«Tog'-kon va metallurgiya tarmog'idagi innovatsiyalar» haftaligi boshlandi
O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligida «Tog'-kon va metallurgiya tarmog'idagi innovatsiyalar» haftaligi o'z ishini boshladi.
Tadbirda O'zbekistonda tog'-kon metallurgiya sohasida faoliyat yuritayotgan «Navoiy kon metallurgiya kombinati» AJ, «Navoiy mashinasozlik zavodi», «Olmaliq kon metallurgiya kombinati» AJ, «O'zmetkombinat» AJ kabi yirik metallurgik kombinatlar, Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi tizimidagi sohaviy ilmiy-tadqiqot muassasalari hamda O'zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining ilmiy-tadqiqot institutlarning olimlari o'z innovatsion g'oya va ishlanmalari, innovatsion mahsulotlar bilan ishtirok etdi.
Tadbirning birinchi kunida O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri o'rinbosari Shahlo Turdiqulova hozirgi kunda geologiya, tog'-kon, metallurgiya sanoati mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotining shakllanishida 10% tashkil etayotganini ta'kidlab o'tdi. Ushbu tarmoqlarni yanada rivojlantirish uchun qazilma boyliklarni qidirish, ma'danlarni qazib olish, qayta ishlash, tayyor mahsulot darajasiga keltirishdagi texnologik jarayonlariga yangi zamonaviy innovatsion va samarador bo'lgan texnologiyalarni joriy etish zarur.
Tadbir doirasida tashkil etilgan ko'rgazmada metallurgiya korxonalari tomonidan yangi o'zlashtirilgan innovatsion mahsulotlar hamda ilmiy-tadqiqot institutlarning olimlari tomonidan ishlab chiqilgan tog'-kon va metallurgiya sohasida qo'llanilishi mo'ljallangan ilmiy ishlanmalar namoyish etildi.
Shu bilan birga ko'rgazma doirasida tarmoq vakillari ilmiy-tadqiqot institutlari bilan dastlabki shartnoma va kelishuv hujjatlari yuzasidan muzokaralar olib bordilar. Innovatsion texnologiyalarni, mahalliy xom ashyolardan foydalangan holda eksport o'rnini bosuvchi mahsulotlarni, ya'ni metallurgiya sohasida qo'llanilayotgan reagentlar, uskunalarni olimlar bilan birgalikda ishlab chiqarilishini yo'lga qo'yish masalalari muhokama qilindi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan 2021-2022-yillarda tog'-kon va metallurgiya yo'nalishida umumiy qiymati 31,4 mlrd. so'm bo'lgan 21 ta amaliy va innovatsion loyihalar moliyalashtirilgan. Haftalik davomida davlat buyurtmasi asosida moliyalashtirilayotgan ilmiy loyihalarning ijrochilari tomonidan uch kun mobaynida taqdimotlar o'tkaziladi.

Начала свою работу Неделя инноваций в горно-металлургической сфере
В Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан проходит неделя «Инновации в горно-металлургической сфере ».
В работе недели принимают участие АО «Навоийский горно-металлургический комбинат», АО «Навоийский машиностроительный завод», АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», АО «Узметкомбинат», отраслевые научно-исследовательские институты системы Министерства высшего и среднего специального образования, ученые научно-исследовательских институтов Академии наук Республики Узбекистан со своими инновационными идеями и разработками, инновационной продукцией.
На открытии недели заместитель министра инновационного развития РУз Ш.Турдикулова отметила, что геологическая, горнодобывающая и металлургическая отрасли в настоящее время составляют 10% валового внутреннего продукта страны. Для дальнейшего развития этих отраслей необходимо внедрение в технологические процессы разведки, добычи, переработки полезных ископаемых новых, современных, инновационных и эффективных технологий и доведение их до уровня готовой продукции.
В рамках выставки будут заключены договора между учеными и специалистами отрасли, договорные документы с научно-исследовательскими институтами, обсуждены вопросы производства инновационных технологий, экспортозамещающей продукции с использованием местного сырья, реагенты и оборудование, применяемые в области металлургии.
В рамках недели состоится презентация Навоийского государственного горно-технологического университета, который реорганизован на базе Навоийского государственного горного института.
В сфере горно-металлургической отрасли профинансирован 21 прикладной и инновационный проект на сумму 31,4 млрд сумов за счет средств Министерства инновационного развития. По итогам обсуждения научных проектов экспертами отрасли изучены возможности внедрения разработанных по итогам проектов инновационных технологий непосредственно на производственных предприятиях и даны соответствующие заключения. По результатам обсуждения научных проектов составлен соответствующий протокол.
В рамках недели состоятся презентации научных проектов, финансируемых по госзаказу. Специалисты, работающие в области геологии, горного дела и металлургии, дали соответствующие рекомендации ученым по повышению эффективности проектов.