Janubiy Koreya bilan hududlararo hamkorlikni mustahkamlash istiqbollari ko'rib chiqildi
O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Koreya Respublikasining eng yirik viloyatlaridan biri Kensan-Pukto gubernatori li Chxol U bilan uchrashuv o'tkazdi.
Muzokaralar davomida investitsiyalar, savdo va hududlararo hamkorlik sohalariga urg'u berilgan holda O'zbekiston-Koreya hamkorligining hozirgi holati va uni rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Xususan, tomonlar joriy yilning avgust oyida bo'lib o'tgan "Kor-Uz To'qimachilik Texnoparki" hududida "Daegu Genbuk Mashinari kooperativ" marketing markazining ochilishini olqishladilar. Koreya tomoni ushbu markaz ikki mamlakat o'rtasidagi sanoat kooperatsiyasini yanada chuqurlashtirish, shu jumladan, keyinchalik uchinchi mamlakatlar bozorlariga eksport qilish maqsadida yuqori qo'shilgan qiymatga ega tayyor to'qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish uchun barcha imkoniyatlarni yaratishiga ishonch bildirdi.
O'zbekiston va Koreya hududlari ishlab chiqaruvchilari o'rtasida "yashil" energetika, elektronika, avtomobilsozlik, farmatsevtika va boshqa istiqbolli sohalarga sanoat kooperatsiyasini yo'lga qo'yish imkoniyatlari o'rganildi. Kensan-Pukto viloyati va O'zbekistonning turli hududlari ishbilarmon doiralari delegatsiyalarining tashriflarini tashkil etish, B2B va B2G formatlarida qo'shma biznes forumlari va muzokaralarni o'tkazish istiqbollari qayd etildi.
Suhbat davomida kasb-hunar ta'limi sohasidagi o'zaro hamkorlik istiqbollari ham ko'rib chiqildi. Koreya tomoni Kensan-Pukto viloyatidagi oliy o'quv yurtlarida o'zbekistonlik talabalarni o'qitish va kelgusida ushbu viloyatning yetakchi kompaniyalarida ishga joylashishga ko'maklashishga tayyorligini bildirdi. Bundan tashqari, O'zbekiston tomonidan "Inno texnopark" va "Akfa" universiteti hamda Koreya tomonidan "Genbuk texnopark" va "Yongnam" universiteti o'rtasida imzolangan to'rt tomonlama Memorandum doirasida qo'shma startap loyihalarini amalga oshirish va ilg'or texnologiyalar sohasida malakali kadrlar tayyorlash bo'yicha hamkorlikda ish olib boorish muhimligi ta'kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar erishilgan kelishuvlarni amalga oshirilish, shuningdek, o'zaro hamkorlikning yangi yo'nalishlarini ishlab chiqish maqsadida muntazam ravishda, shu jumladan videokonferentsaloqa tarzida muzokaralar olib borishga kelishib oldilar.

Рассмотрены перспективы укрепления межрегионального сотрудничества с Южной Кореей
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев встречу с губернатором одной из крупнейших провинций Республики Корея Кёнсан-Пукто Ли Чхоль У.
В ходе переговоров были обсуждены текущее состояние и перспективы развития узбекско-корейского сотрудничества с акцентом на сферы инвестиций, торговли и межрегионального взаимодействия.
В частности, стороны приветствовали открытие маркетингового центра «Даегу Гёнбук Машинари Кооператив» на территории «Кор-Уз Текстайл Технопарк», состоявшееся в августе текущего года. Корейской стороной выражена уверенность, что центр создаст все возможности для дальнейшего углубления промышленной кооперации между двумя странами, в том числе по выпуску готовой текстильной продукции с высокой добавленной стоимостью для ее последующего экспорта на рынки третьих стран.
Были изучены возможности для налаживания промышленной кооперации между производителями регионов Узбекистана и Кореи с упором на сферы «зеленой» энергетики, электроники, автомобилестроения, фармацевтики и другие перспективные направления. Отмечена перспективность организации визитов делегаций деловых кругов провинции Кёнсан-Пукто и различных регионов Узбекистана, проведения совместных бизнес-форумов и переговоров в форматах B2B и B2G.
В ходе беседы были рассмотрены также и перспективы взаимодействия в сфере профессионального образования. Корейской стороной была выражена готовность оказать содействие в организации обучения студентов из Узбекистана в высших учебных учреждениях провинции Кёнсан-Пукто с перспективой их дальнейшего трудоустройства в ведущих компаниях данного региона. Помимо этого, отмечена важность совместной работы по реализации совместных стартап проектов и подготовке квалифицированных кадров в области передовых технологий в рамках подписанного четырехстороннего Меморандума между «Инно Технопарк» и Университетом «Акфа» с узбекской стороны и «Гёнбук Технопарк» и Университетом «Ёнгнам» с корейской стороны.
По итогам встречи стороны договорились о проведении переговоров на регулярной основе, в том числе в формате видеоконференцсвязи, в целях «сверки часов» по реализации текущих договоренностей, а также проработки новых направлений взаимодействия.