“O‘zbekiston-Eron” ilmiy loyihalar tanlovi
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va Eron fan va texnologiya vazirligi bilan hamkorlikdagi ilmiy va innovatsion loyihalar tanlovini e’lon qiladi.
Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyatni rivojlantirishning normativ-huquqiy bazasini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2020-yil 9-martdagi 133-son qarorida belgilangan talablarga muvofiq o‘tkaziladi.
Tanlovda ishtirok etish istagini bildirgan tashkilotlar Eron tomonidan birgalikda hamkor topishlari va loyihalarni kelishilgan holda shakllantirib, mos ravishda tanlovga ariza topshirishlari lozim.
Loyihaning davomiyligi 24 oydan oshmasligi shart.
Tanlovga faqat bitta ijrochi tomonidan taqdim etilgan loyihalar, shuningdek ekspertiza natijalari bo‘yicha bir tomonlama yoki ikkala tomondan ham moliyalashtirish rad qilingan loyihalar tanlovdan chetlashtiriladi.
Tanlov shartlari.
Tanlovga taqdim etiladigan ilmiy loyihalar grant.mininnovation.uz elektron platformasining “Tanlovga ilmiy loyiha taqdim etish” sahifasi orqali 2022-yilning 1-noyabriga qadar faqat elektron shaklda qabul qilinadi.
Tanlovga loyihalarni taqdim etishda uni amalga oshirish uchun so‘ralayotgan umumiy moliyaviy mablag‘larni (5-shakl) Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 9-martdagi 133-son qarorining 1-ilovasi bilan tasdiqlangan “Ilmiy-tadqiqot ishlariga davlat buyurtmasi to‘g‘risidagi nizom”ning 90-bandiga muvofiq to‘g‘ri shakllantirish uchun grant.mininnovation.uz  elektron platformasiga quyidagi havolada joylashtirilgan Excel- jadvaldan foydalanish tavsiya etiladi: http://grant.mininnovation.uz/site/example-docs.
Ilmiy loyiha hujjatlarini grant.mininnovation.uz elektron platformasi orqali ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonida quyidagi hujjatlar asl nusxalarining pdf/doc shakli elektron platformaga yuklanishi lozim:
• ijrochi tashkilotning rahbari tomonidan imzolangan yo‘llanma xat (pdf);
• ijrochi tashkilotning ilmiy (ilmiy-texnik) kengashi qaroridan ko‘chirma (.pdf);
• amaliy yoki innovatsion loyiha matni (imzo va muhr qo‘yilgan holda, pdf va doc/docx).
Ilmiy loyihalarni grant.mininnovation.uz elektron platformasining “Tanlovga ilmiy loyiha taqdim etish” sahifasi orqali elektron ro‘yxatdan o‘tkazish bilan bog‘liq texnik masalalar bo‘yicha Innovatsion rivojlanish vazirligining texnik jihatdan qo‘llab-quvvatlash xizmati: +998-71-203-32-32 (242, 540).
Taqdim etilgan loyihalar tanlov talablariga qat’iy rioya qilinganligi, loyiha materiallarining ishonchliligi va haqqoniyligi, ko‘chirmachilikka (plagiatga) yo‘l qo‘yilmaganligi, talablar asosida shakllantirilganligi, shuningdek loyiha yakunida qo‘lga kiritiladigan muhim ilmiy natijalarning tadqiqot dizayniga muvofiq to‘liq asoslanganligi va so‘ralgan mablag‘larning tanlov shartlarida keltirilgan moliyalashtirish hajmiga muvofiq to‘g‘ri hisob-kitob qilinganligi bo‘yicha dastlabki texnik ekspertizadan o‘tkaziladi.
Dastlabki texnik ekspertizadan o‘tmagan loyihalar tanlovning keyingi bosqichiga tavsiya etilmaydi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 18-iyuldagi PQ-3855-son qaroriga muvofiq, ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida bajarilgan amaliy va innovatsion tadqiqotlar natijalari ular yakunlanganidan so‘ng to‘liq tijoratlashtirilishi shart.
Taqdim etilgan loyihalardagi ma’lumotlarning haqqoniyligi va ishonchliligi hamda tanlov g‘oliblari tomonidan ilmiy-texnik loyihalarning natijadorligi, tijoratlashtirish darajasi, tanlov dasturlari vazifalarida belgilangan, kutilayotgan natijalarni to‘la va o‘z vaqtida sifatli bajarilishiga ilmiy loyiha rahbarlari, ilmiy loyihani bajaruvchi tashkilot rahbarlari va tegishli yuqori turuvchi tashkilotlarning mas’ul xodimlari javobgar hisoblanadilar.

Конкурс научных проектов «Узбекистан-Иран»
Министерством инновационного развития Республика Узбекистан с Министерством науки и технологий Ирана объявляет конкурс научно-инновационных проектов.
Данный конкурс проводится в соответствии с требованиями Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 9 марта 2020 года № 133 «О мерах по дальнейшему совершенствованию нормативной базы развития исследований и инноваций»
Научным группам, желающим принять участие в конкурсе, следует подать заявку на участие в конкурсе на условиях обоюдного согласия с партнёрами с Японской стороны и рамках целей проекта.
Продолжительность проекта не должна превышать 24 месяцев.
Проекты, представленные на конкурс только одним исполнителем, а также проекты, отклоненные к финансированию в одностороннем порядке или с обеих сторон по результатам экспертизы, исключаются из конкурса.
Условия конкурса.
Научные проекты, представленные на конкурс, будут приниматься только в электронном виде до 1 ноября 2022 года через страницу «Подача научных проектов на конкурс» на электронной платформе grant.mininnovation.uz.
В процессе регистрации документов исследовательского проекта через электронную платформу grant.mininnovation.uz на электронную платформу необходимо загрузить форму pdf / doc исходных документов:
Представленные проекты проходят предварительную техническую экспертизу на предмет строгого соблюдения требований конкурса, достоверности, точности и отсутствия плагиата.
Проекты, не прошедшие электронную регистрацию и предварительную техническую экспертизу, к следующему этапу конкурса не рекомендуются.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2018 года No ПП-3855 результаты прикладных и инновационных исследований, выполняемых в рамках государственных программ по научной деятельности, по их завершении должны быть полностью коммерциализированы.
Ответственность за точность и достоверность информации в представленных проектах, а также за эффективность научно-технических проектов, степень коммерциализации, полное и своевременное выполнение установленных победителями конкурсных программ ожидаемых результатов несут руководители научных проектов, руководители организаций-исполнителей научного проекта и уполномоченные сотрудники соответствующих вышестоящих организаций.
Примечание: Информация о результатах рассмотрения проектов, представленных на конкурс, предоставляется через страницу электронной площадки grant.mininnovation.uz «Интерактивный сервис по определению результатов конкурса», а также интерактивный сервис «Результаты конкурса» на сайте www.mininnovation.uz.
Служба технической поддержки Министерства инновационного развития по вопросам электронной регистрации научных проектов через страницу «Подача научных проектов на конкурс» на электронной платформе grant.mininnovation.uz: +998-71-203-32- 32, +998 (90) 989-92-94