Toshkentda ShHT II-Iqtisodiy forumi bo‘lib o‘tadi
Joriy yilning 16-17-avgust kunlari O‘zbekiston Respublikasining Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga Raislik qilishi doirasida Toshkent shahrida II-Iqtisodiy forum o‘tkaziladi.
Birinchi marta 2021-yilning iyun oyida Dushanbe (Tojikiston) shahrida bo‘lib o‘tgan Forum o‘zini Tashkilot ichidagi munosabatlarni rivojlantirish va yanada mustahkamlashga xizmat qiluvchi samarali muloqot platformasi sifatida namoyon etdi.
Tadbirning asosiy maqsadi tomonlarning eʼtiborini o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish muammolari va istiqbollariga qaratish, ShHT makonidagi aloqalarni kengaytirish bo‘yicha samarali chora-tadbirlarni ishlab chiqishdan iborat.
Yalpi majlis, panel munozaralari, ikki tomonlama uchrashuvlar, b2b muzokaralardan iborat bo‘lgan Forumning tadbirlarga boy kun tartibi raqamli iqtisodiyot, “yashil” texnologiyalar, hududlararo hamkorlik, investitsiyaviy, sanoat hamkorligini kengaytirish va o‘zaro munosabatlarning boshqa ustuvor yo‘nalishlarining salohiyatini ochib berishga mo‘ljallangan.
ShHT Iqtisodiy forumi nafaqat hukumatlararo muloqotni yo‘lga qo‘yish, balki ishbilarmon doiralar, korxonalar vakillarining o‘zaro hamkorligini o‘rnatish hamda ShHT makoni hududlariga investorlarni jalb qilish uchun samarali platformaga aylanishi kutilmoqda.

В Ташкенте пройдет II Экономический форум ШОС
16-17 августа текущего года в Ташкенте состоится II Экономический форум в рамках Председательствования Республики Узбекистан в Шанхайской Организации Сотрудничества.
Форум, проведенный впервые в июне 2021 года в г.Душанбе (Таджикистан), зарекомендовал себя как действенная диалоговая площадка, способствующая развитию и дальнейшему укреплению партнерства в рамках Организации.
Главная цель события – заострить внимание сторон на проблемах и перспективах развития взаимовыгодного торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества, выработать действенные меры по наращиванию связей на пространстве ШОС.
Пленарное заседание, панельные сессии, двусторонние встречи, b2b-контакты – насыщенная повестка Форума призвана раскрыть потенциал цифровой экономики, «зеленых» технологий, сотрудничества регионов, наращивания инвестиционного взаимодействия, промышленной кооперации и других приоритетных направлений партнерства.
Экономический форум ШОС призван стать эффективной платформой не только для установления межправительственного диалога, но и для взаимодействия представителей деловых кругов, предприятий, а также привлечения инвесторов в регионы пространства ШОС.