Yaponiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yoshinori Fudjiyama bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov va Tashqi ishlar vazirligi Iqtisodiy diplomatiya departamenti direktori Ashraf Xodjayev hamda mehmonlar tomonidan Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi Iqtisodiy bo‘lim boshlig‘i Hidenori Yuguchi va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) direktorining birinchi o‘rinbosari Yoshimasa Takemura ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar so‘nggi yillarda mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlar, o‘zaro hamkorlik aloqalari, xususan, budjetga ko‘maklashish sohasidagi hamkorlik, xizmatlar sohasini rivojlantirish, aholini ijtimoiy himoya qilishni qo‘llab-quvvatlash, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish, sanoat korxonalarida mehnat samaradorligini oshirish yuzasidan xalqaro konsultantlarni jalb etish yuzasidan fikr almashdilar. Uchrashuv so‘ngida tomonlar ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish hamda yuqoridagi masalalar yuzasidan o‘zaro hamkorlikni kengaytirish yuzasidan kelishib oldilar.

Встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Узбекистане
Премьер–Министра Республики Узбекистан – Министр экономического развития и сокращения бедности Жамшид Кучкаров провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Республике Узбекистан Йошинори Фуджияма.
На встрече приняли участие первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов, заместитель министра финансов Одилбек Исаков и директор департамента экономической дипломатии Министерства иностранных дел Ашраф Ходжаев, а также со стороны гостей начальник экономического отдела посольства Японии в Узбекистане Хиденори Югучи и первый заместитель директора Японского Агентства международного сотрудничества (JICA) Йошимаса Такемура.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по осуществляемым в последние годы в нашей стране широкомасштабным экономическим реформам, взаимодействию, в частности, в сфере бюджетного содействия, развитию сферы услуг, поддержке социальной защиты населения, переходу к “зеленой” экономике, привлечению международных консультантов по вопросам повышения эффективности труда на промышленных предприятиях. По итогам встречи стороны договорились о развитии двусторонних отношений и расширении взаимного сотрудничества по вышеуказанным вопросам.