O'zbekiston-Turkiya: ikki tomonlama savdoni rivojlantirish asosiy ustuvor vazifadir
O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirinig o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Turkiya Respublikasi savdo vaziri Mehmet Mush bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida tomonlar o'zaro savdoni faollashtirishga qaratilgan ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha fikr almashdilar.
Ta'kidlanishicha, so'nggi besh yil ichida o'zaro savdo hajmi ikki baravar o'sdi va 2021-yilda 3,4 milliard dollarga etdi. O'zbekiston-Turkiya tovar ayirboshlash hajmini 2023-yilda 5 milliard dollarga, yaqin istiqbolda esa 10 milliard dollarga yetkazish maqsadida ushbu yo'nalishdagi hamkorlikni davom ettirishga o'zaro tayyorlik bildirildi.
Shu nuqtai nazardan, tomonlar yaqin kelajakda Imtiyozli savdo to'g'risidagi bitimni ratifikatsiya qilish uchun uni kelishish jarayonini tezlashtirishga kelishib oldilar. Shuningdek, savdo to'siqlarini bartaraf etish, savdo operatsiyalarini amalga oshirishda bojxona tartib-qoidalarini soddalashtirish va ushbu sohada raqamli yechimlarni joriy etish bo'yicha navbatdagi tadbirlar belgilandi.
Uchrashuv ishtirokchilari transport-logistika sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish masalalariga alohida e'tibor qaratdilar. Ikki mamlakat o'rtasida avtomobil va havo transporti orqali yuk tashish ko'rsatkichlarining ijobiy dinamikasini hisobga olgan holda, tomonlar transport infratuzilmasini rivojlantirish hamda ikki davlat o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri va tranzit yuk tashish hajmini oshirish bo'yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish muhimligi to'g'risida yakdil fikrga keldilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar e'lon qilingan tashabbuslarni hayotga tatbiq etish bo'yicha navbatdagi sa'y-harakatlarni hamda ko'rib chiqilgan barcha yo'nalishlar bo'yicha o'zaro hamkorlik qilish yo'llarini belgilab oldilar.

Узбекистан – Турция: наращивание двусторонней торговли – ключевой приоритет
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев встретился с министром торговли Республики Турция Мехметом Мушем.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о развитии двустороннего сотрудничества с фокусом на активизацию взаимной торговли.
Отмечено, что за последние пять лет объем взаимной торговли вырос в два раза и достиг отметки в 3,4 млрд долларов в 2021 году. Выражена взаимная готовность продолжить совместную работу в данном направлении с целью доведения объема узбекско-турецкого товарооборота до 5 млрд долларов в 2023 году и 10 млрд долларов – в обозримой перспективе.
В данном ключе стороны договорились ускорить процесс согласования Соглашения о преференциальной торговле с целью выхода на его ратификацию в ближайшее время. Также намечены дальнейшие шаги по устранению торговых барьеров, упрощению таможенных процедур при осуществлении торговых операций и внедрению цифровых решений в данной области.
Отдельное внимание участники встречи уделили вопросам углубления сотрудничества в транспортно-логистической сфере. Учитывая положительную динамику показателей автомобильных и авиаперезовок между двумя странами, стороны высказались за реализацию практических мер по развитию транспортной инфраструктуры и наращиванию объемов прямых и транзитных грузоперевозок между двумя государствами.
По итогам встречи стороны наметили дальнейшие шаги по практической имплементации озвученных инициатив и определили формат взаимодействия по всем рассмотренным направлениям.