YXHTning milliy ozchiliklar bo‘yicha Oliy komissari bilan uchrashuv
Tomonlar so‘nggi yillarda O‘zbekistonning YXHT va uning institutlari bilan o‘zaro hamkorligi sezilarli darajada faollashgani va sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini ta’kidladilar.
Oliy komissar mamlakatimizda millatlararo totuvlik va bag‘rikenglikni ta’minlash, xorijiy davlatlar bilan madaniy-ma’rifiy aloqalarni kengaytirish borasida olib borilayotgan siyosatni yuksak baholadi. Ayniqsa, O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi yaxshi qo‘shnichilik siyosati mintaqa xalqlari va elatlari o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro hamjihatlikni mustahkamlashda ijobiy o‘rin tutayotgani alohida ta’kidlandi.
Q.Abdrahmanov O‘zbekistonda barcha millat va elat vakillarining bilim olishi, mehnat qilishi, ijodiy qobiliyat va salohiyatini namoyon etishi uchun barcha zarur shart-sharoit yaratilganini qayd etdi. Jamiyatda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglik muhitini mustahkamlash 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasini amalga oshirishning ustuvor maqsadlaridan biri etib belgilanganini olqishladi.
Tomonlar barcha masalalar bo‘yicha o‘zaro manfaatli munosabatlarni izchil rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Встреча с Верховным комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств
1 августа 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств Кайрата Абдрахманова.
Сторонами отмечено, что в последние годы взаимодействие Узбекистана с ОБСЕ и её институтами значительно активизировалось и вышло на качественно новый уровень.
Верховный комиссар дал высокую оценку проводимой в республике политике по обеспечению межнационального согласия и толерантности, а также расширению культурно-просветительских связей с зарубежными странами. Особо отмечено, что политика добрососедства Узбекистана в Центральной Азии играет позитивную роль в деле укрепления дружбы и взаимопонимания между народами и этносами региона.
К.Абдрахманов подчеркнул, что в Узбекистане созданы все необходимые условия для обучения, работы, проявления своих творческих способностей и потенциала представителей всех наций и народностей. Он приветствовал, что укрепление атмосферы межнационального согласия и религиозной толерантности в обществе являются одной из приоритетных целей реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Стороны выразили готовность к поступательному развитию взаимовыгодных отношений по всем вопросам, представляющим взаимный интерес.