O'zbekiston-Bangladesh: ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishning yangi istiqbollari
Dakka shahrida O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayevning Bangladesh Xalq Respublikasi Bosh vaziri Shayx Xasina Vazed bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuv davomida o'zbek – bangladesh hamkorligining hozirgi holati va uni keng ko'lamli yo'nalishlar bo'yicha faollashtirishning istiqbollari ko'rib chiqildi. Tomonlar ikki mamlakat hukumatlari tomonidan uzoq muddatli va o'zaro manfaatli munosabatlarni yanada rivojlantirishga ustuvorlik berilayotganligini ta'kidladilar.
Xususan, o'zaro savdo hajmini ko'paytirish, sanoat kooperatsiyasini yo'lga qo'yish va mushtarak manfaatlar doirasidagi istiqbolli tarmoqlarda yirik yuqori texnologiyali loyihalarni amalga oshirish bo'yicha birgalikda bajariladigan ishlar muhokama qilindi.
Transport va turizm sohasidagi hamkorlikni faollashtirish chora-tadbirlariga alohida e'tibor qaratildi. "Toshkent – Dakka – Toshkent" yo'nalishi bo'yicha to'g'ridan-to'g'ri havo qatnovini tiklash istiqbollari qayd etildi. Tomonlarning fikriga ko'ra, bu o'zaro yo'lovchilar tashish hajmini oshishiga hamda madaniy va turistik almashinuv imkoniyatlarining kengayishiga olib keladi. Shuningdek, joriy yilda O'zbekiston va Bangladesh o'rtasida diplomatik aloqalar o'rnatilganligining 30 yilligiga bag'ishlangan bir qator madaniy tadbirlar o'tkazishga kelishib olindi.

Узбекистан – Бангладеш: новые перспективы развития двусторонних отношений
В г. Дакка состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева с Премьер-министром Народной Республики Бангладеш Шейх Хасиной Вазед.
В ходе встречи было рассмотрено текущее состояние и перспективы активизации узбекско-бангладешского взаимодействия в широком спектре направлений. Стороны подчеркнули приоритетность, придаваемую правительствами двух стран дальнейшему развитию долгосрочных и взаимовыгодных отношений.
В частности, были обсуждены совместные действия по увеличению взаимной торговли, налаживанию промышленной кооперации и реализации крупных высокотехнологичных проектов в перспективных отраслях, представляющих общий интерес.
Отдельное внимание было уделено мерам по активизации сотрудничества в сферах транспорта и туризма. Была отмечена перспективность возобновления прямого авиасообщения по маршруту «Ташкент – Дакка – Ташкент», что по мнению сторон позволит увеличить взаимный пассажиропоток и откроет возможности для культурного и туристического обмена. Также было согласовано проведение в текущем году ряда культурных мероприятий, приуроченных к 30-летию установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Бангладеш.
По итогам переговоров стороны согласовали комплекс практических мер по расширению двустороннего сотрудничества на ближайшую перспективу и выразили готовность к активному взаимодействию в решении поставленных задач.