AKT vazirligi hamkorligida Acharya instituti bilan o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi
Ayni kunlarda Dehli shahrida Hindiston sanoat konfederatsiyasi va O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi hamkorligida Hindiston-O‘zbekiston biznes-forumi bo‘lib o‘tmoqda.
Mazkur biznes-forum turli sohalardagi potentsial investitsiya loyihalarini muhokama qilish va amalga oshirish uchun maydon bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-sanoat, transport aloqalarini rivojlantirish hamda O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi tranzit yo‘laklarini kengaytirishga xizmat qiladi.
Shu munosabat bilan mazkur biznes forum doirasida bugun, 28-iyul kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Buxoro viloyati hokimligi hamda Acharya instituti (Hindiston) o‘rtasida o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi.
Memorandumga asosan Buxoro viloyatining Qorako‘l tumanida Acharya institutining O‘zbekistondagi filialini ochilish hamda kelgusida mazkur oliy ta’lim tashkilotida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida yetuk mutaxassislar yetishib chiqarilishi ko‘zda tutilgan.
Eslatib o‘tamiz, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov joriy yilning 19-yanvarida Acharya instituti rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazib, unda ushbu institut filialini O‘zbekistonda ochish masalalari ham muhokama qilingan edi.
Ma'lumot uchun:
1990-yilda tashkil etilgan Acharya instituti tarmog‘i Bangalordagi eng yirik xususiy ta’lim muassasalaridan biridir. Uning tarkibiga 10 ta institut va 15 ta tadqiqot markazlari kiradi. Acharya institutlari tarmog‘ida 75 mamlakatdan 15 mingdan ziyod talabalar va 250 nafar doktorant bor. Ta’lim 100 dan ortiq o‘quv dasturlari bo‘yicha olib boriladi.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Институтом Ачарья совместно и Министерством ИКТ
В настоящее время в Дели проходит индийско-узбекский бизнес-форум в сотрудничестве с Конфедерацией индийской промышленности и Торгово-промышленной палатой Узбекистана.
Данный бизнес-форум является площадкой для обсуждения и реализации потенциальных инвестиционных проектов в различных сферах, который служит развитию торгово-промышленных, транспортных связей между двумя странами, расширению транзитных коридоров между Узбекистаном и Индией.
В связи с этим в рамках данного бизнес-форума сегодня, 28 июля, был подписан меморандум о сотрудничестве между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Хокимиятом Бухарской области и Институтом Ачарья (Индия).
В рамках меморандума планируется открыть филиал Института Ачарья в Узбекистане, в Каракульском районе Бухарской области. В дальнейшем это высшее образовательное учреждение будет выпускать специалистов в области информационно-коммуникационных технологий.
Отметим, что министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш.Шерматов 19 января текущего года провел встречу с руководством института Ачарья, в ходе которой были обсуждены вопросы открытия филиала данного института в Узбекистане.
Сеть институтов Ачарья, основанная в 1990 году, является одним из крупнейших частных учебных заведений в Бангалоре. В его состав входят 10 институтов и 15 научно-исследовательских центров. В сети институтов Ачарья более 15 000 студентов и 250 докторантов из 75 стран мира. Обучение ведется по более чем 100 образовательным программам.