O'zbekiston va Bangladesh ko'p tomonlama hamkorlikni kengaytirmoqchi
Bosh vazir o'rinbosari-investitsiyalar va tashqi savdo vaziri J. Xodjayev Bangladesh Xalq Respublikasining O'zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi M. Alamni qabul qildi. Uchrashuvda ikki mamlakat o'rtasidagi ko'p qirrali hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
O'zaro savdo hajmini oshirish yo'nalishida bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish, o'zaro ko'rgazma va yarmarkalarni tashkil etish kabi aniq amaliy chora-tadbirlar ko'rish rejalashtirildi.
Qayd etilganidek, O'zbekistonda Bangladesh investitsiyalari ishtirokida tashkil qilingan 36 korxona, shu jumladan 100 foiz xorijiy kapitalga ega 35 ta korxona ro'yxatga olingan. Bu raqamlar ikki mamlakat o'rtasidagi hamkorlikning haqiqiy salohiyatini aks ettirmaydi vas hu sababli bu borada investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish muhimligi ta'kidlandi.
Istiqbolli yo'nalishlarni ko'rib chiqishda O'zbekistonda sintetik tolalar va aralash matolar, tayyor to'qimachilik mahsulotlari, dori vositalari ishlab chiqarishni tashkil etish, meva-sabzavotlarni chuqur qayta ishlash bo'yicha loyihalar shakllantirish taklif etildi.
Uchrashuv davomida tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham muhokama qilindi. Tomonlar erishilgan kelishuvlarni hayyotga tatbiq qilinishi O'zbekiston bilan Bagladesh o'rtasidagi munosabatlarni rivojlantirishga turtki berishiga ishonch bildirdilar.

Узбекистан и Бангладеш намерены расширять многостороннее партнерство
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Ж.Ходжаев принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Народной Республики Бангладеш в Республике Узбекистан М.Алама. В ходе встречи обсуждены перспективы расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
В части взаимной торговли планируется принять конкретные практические меры для увеличения ее объемов, в том числе за счет упрощения таможенных процедур, организации взаимных выставок и ярмарок.
Отмечалось, что в Узбекистане зарегистрировано 36 предприятий, созданных с участием бангладешских инвестиций, в том числе 35 – со 100% иностранным капиталом. Эти цифры не отражают реальный потенциал взаимодействия двух стран, в этой связи подчёркивалась важность наращивания инвестиционного сотрудничества.
При рассмотрении перспективных направлений было предложено организовать в Узбекистане производство синтетических волокон и смесовых тканей, готовых текстильных изделий, лекарственных препаратов, разработать проекты по глубокой переработке овощей и фруктов.
В ходе встречи были обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес. По итогам стороны выразили уверенность, что практическая реализация договоренностей придаст импульс развитию отношений между Узбекистаном и Багладеш.