Xalqni rozi qilish – barcha rahbarlarning eng ustuvor vazifasi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 26-iyul kuni aholi turmushini yaxshilash va tadbirkorlar faolligini oshirishga qaratilgan takliflar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
So‘nggi yillarda barcha soha va yo‘nalishlarda fundamental islohotlar amalga oshirildi. Taraqqiyot strategiyasi mamlakatimizda rivojlanishning yangi bosqichini boshlab berdi. Inson qadrini yuksaltirish va erkin fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish orqali xalqparvar davlat barpo etish uning birinchi maqsadi etib belgilangan.
Iqtisodiyot va ijtimoiy hayotdagi barcha sohalar inson manfaatlarini ta’minlashga qaratilgan. Xususan, joriy yilning birinchi yarmida yalpi ichki mahsulot 5,4 foiz o‘sgan. Sanoat, qurilish, savdo va xizmatlar sohalaridagi rivojlanish sur’atlari ham, pirovardida, aholi turmushida namoyon bo‘lmoqda.
Shu bilan birga, Xalq qabulxonalari, ijtimoiy tarmoqlar va so‘rovlar orqali soha va hududlardagi muammolar, odamlarning adolatli takliflari o‘rganib borilmoqda. Ular asosida xalqimizni rozi qiladigan qarorlar qabul qilinmoqda.
Jumladan, tadbirkorlik bo‘yicha litsenziya va ruxsatnomalarni rasmiylashtirish tartibi soddalashtirildi, muddatlari qisqartirildi. Yil boshidan buyon 50 mingdan ortiq yangi tadbirkorlik sub’ektlari tashkil etildi. Aholi sotib olgan uylarning 28 foizi ipoteka kreditlari hisobiga moliyalashtirildi. 1-sentabrdan boshlab xususiy sektorda ishlayotgan ayollarga ham davlat budjetidan 2 million so‘mlik homiladorlik va tug‘ish nafaqasi to‘lab berish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Yig‘ilishda aholi va biznesni qiynab kelayotgan muammolar, ular bo‘yicha ilgari surilayotgan taklif va tashabbuslar muhokama qilindi. Asosli takliflarni qanoatlantirish, odamlar uchun qulayliklarni oshirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.
Prezident xalqimizni rozi qilish, tadbirkorlikni rivojlantirish uchun barcha sharoitlarni yaratish barcha rahbarlarning eng ustuvor vazifasi bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.

President chairs a meeting to discuss proposals aimed at improving people’s lives
On July 26, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to discuss proposals aimed at improving people’s lives and entrepreneurs’ activities.
In recent years, fundamental reforms have been implemented in all spheres and directions. The development strategy marked the beginning of a new stage of reforms in the country. Its primary goal is to build a humane state through the elevation of human honor and dignity and the further development of a free civil society.
All transformations carried out in economic and social life are aimed at ensuring human interests. In particular, the gross domestic product grew by 5.4 percent in the first half of this year. The growth rates of industry, construction, trade and services have a positive impact on the life of the population.
Problems in the spheres and regions are identified based on the study of appeals to the People’s reception offices, on social networks and through surveys. Suggestions from the population are collected. Decisions are made that serve the well-being of people.
A procedure has been simplified and the terms of registration of licenses and permits in entrepreneurship have been shortened. Since the beginning of the year, more than 50 thousand new business entities have been organized. 28 percent of the houses bought by the population were financed by mortgage loans. A decision was taken to pay maternity benefits for 2 million UZS from the state budget to women working in the private sector from September 1.
Issues concerning population and business, their proposals and initiatives were comprehensively analyzed at the meeting. Responsible officials were instructed on satisfying reasonable proposals, expanding amenities for people.
The President noted that meeting people’s needs, creating all conditions for the development of entrepreneurship should be the priority tasks of all managers.