Yevropa Ittifoqining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov “Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy taraqqiyot” xalqaro konferensiyasida ishtirok etish uchun mamlakatimizga tashrif bilan kelgan Yevropa Ittifoqining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Tomas Niklasson bilan uchrashdi.
T.Niklassonning taʼkidlashicha, Yevropa Ittifoqi Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyoda doʻstlik, ishonch va oʻzaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash boʻyicha mintaqaviy siyosati va tashabbuslarini har tomonlama qoʻllab-quvvatlaydi. Buning natijasida mintaqada qisqa muddatda tarixiy o‘zgarishlar ro‘y berdi, oliy darajadagi siyosiy muloqot mustahkamlanib, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar aloqalar kengaymoqda.
O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Tomonlar O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi Bitimning tasdiqlanganini olqishladilar va ushbu muhim hujjatni imkon qadar tezroq imzolash zarurligini qayd etdilar.
Afg‘onistondagi mavjud vaziyat yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
T.Niklassonning taʼkidlashicha, Bryussel Oʻzbekistonning afgʻon muammosini hal etishdagi siyosiy-diplomatik saʼy-harakatlari va alohida o‘rnini yuqori baholaydi. Yevropa Ittifoqining mintaqaviy kun tartibi boʻyicha Toshkent bilan muntazam muloqotni davom ettirishdan manfaatdorligi maʼlum qilindi.
Yevropa tomoni Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya o‘z vaqtida o‘tkazilganini qayd etdi. Tadbir ishtirokchilarining yuksak saviyasi O‘zbekistonning muhim o‘rni va respublikaning afg‘on muammosini hal etishdagi sa’y-harakatlari e’tirof etilishidan dalolat berishi ta’kidlandi. Tadbir shuningdek, rasmiy Toshkent siyosatining izchilligi, afg‘on zaminida tinchlik o‘rnatishga salmoqli hissa qo‘shishga tayyorligini ko‘rsatadi. Shu nuqtai nazardan, Afg‘onistonga gumanitar yordam ko‘rsatish bo‘yicha xalqaro ko‘p funksiyali transport-logistika xab faoliyatiga yuqori baho berildi.

Встреча со спецпосланником ЕС по Афганистану
Министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу со специальным посланником Европейского союза по Афганистану Томасом Никлассоном, прибывшим в нашу страну для участия в Международной конференции «Афганистан: безопасность и экономическое развитие».
Как сообщил Т.Никлассон, Европейский Союз полностью поддерживают региональную политику и инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по укреплению дружбы, доверия и взаимовыгодного сотрудничества в Центральной Азии. Благодаря этому, за короткий период в регионе произошли исторические преобразования, укрепляется политический диалог на высшем уровне, расширяются торгово-экономические и культурно-гуманитарные связи.
Обсуждены актуальные вопросы взаимодействия между Узбекистаном и ЕС. Стороны приветствовали парафирование Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС) между Узбекистаном и Европейским Союзом и отметили необходимость скорейшего подписания данного важного документа.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями касательно текущей ситуации в Афганистане.
По оценкам Т.Никлассона, в Брюсселе высоко ценят политические и дипломатические усилия и особую роль Узбекистана в вопросе урегулирования афганской проблемы. Сообщено о заинтересованности Евросоюза в продолжении регулярного диалога с Ташкентом по региональной повестке дня.
Европейской стороной отмечена своевременность проведения Международной конференции по Афганистану. Подчеркивалось, что высокий уровень участников мероприятия свидетельствует о ключевой роли Узбекистана и признании усилий республики в афганском урегулировании. Мероприятие также демонстрирует последовательность политики официального Ташкента и его готовность внести значительный вклад в установление мира на афганской земле. В данном контексте высокая оценка дана деятельности международного Многофункционального транспортно-логистического хаба по оказанию гуманитарной помощи Афганистану.