O'zbek-Hind munosabatlarini kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 24-iyul kuni Bosh vazir o'rinbosari-investitsiyalar va tashqi savdo vaziri J.Xodjaev Hindiston Respublikasining O'zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi M.Prabxat bilan uchrashuv o’tkazdi.
Unda ikki mamlakat o'rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning borishi muhokama qilindi.
Suhbat chog'ida o'zaro munosabatlarning barcha darajalarida ikki tomonlama sheriklikni chuqurlashtirish va to'g'ridan-to'g'ri aloqalarni kengaytirish uchun qulay shart-sharoitlar mavjudligi qayd etildi.
O'zbek tomoni hind hamkorlari bilan sog'liqni saqlash va farmatsevtika, qishloq xo'jaligi, veterinariya va chorvachilik sohalaridagi munosabatlarni jadallashtirish bo'yicha muzokaralar o'tkazish borasidagi rejalari bilan o'rtoqlashdi. Bundan tashqari, tomonlar mamlakatlarimizni bog'laydigan transport yo'laklarini rivojlantirish istiqbollariga ham to’xtalib o’tdilar.
O'zbekiston Respublikasi bilan Hindiston Respublikasi o'rtasida 2022-2023-yillarga mo'ljallangan savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport, ilm-fan va gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish dasturini tezkor ishlab chiqish va qabul qilishni qo'llab-quvvatlashga o’zaro tayyorlik bildirildi.
Muzokaralar yakunida hamkorlikni chuqurlashtirish va erishilgan kelishuvlarni hayotga tatbiq etish bo'yicha navbatdagi tadbirlar belgilandi.

Обсуждены перспективы расширения узбекско-индийских отношений
24 июля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Ж.Ходжаев провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Индия в Республике Узбекистан М.Прабхатом, на которой был обсужден ход текущего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества двух стран.
В ходе беседы отмечены благоприятные предпосылки для углубления двустороннего партнерства и расширения прямых контактов на всех уровнях.
Узбекская сторона поделилась планами по проведению переговоров с индийскими партнёрами для интенсификации взаимодействия в сферах здравоохранения и фармацевтики, сельского хозяйства, ветеринарии и животноводства. Кроме того, были затронуты перспективы развития транспортных коридоров, связывающих наши страны.
Выражена поддержка скорейшей разработке и принятию Программы по развитию сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортной, научно-образовательной и гуманитарной сферах между Республикой Узбекистан и Республикой Индия на 2022-2023 годы.
По итогам переговоров были определены дальнейшие шаги по углублению партнерства и претворению в жизнь достигнутых договоренностей.