Koreya Respublikasi bilan ikki tomonlama moliyaviy-texnik hamkorlik doirasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirilishi muhokama qilindi
2022-07-22 | Iqtisodiyot
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Koreya Respublikasi bilan moliyaviy-texnik hamkorlikni muhokama qilishga bag‘ishlangan anʼanaviy yillik muloqot bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Koreya Respublikasi tomonidan Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Eksimbank vakillari ishtirok etdi.
Bugungi kunda sog‘liqni saqlash, farmatsevtika va kimyo sanoati sohasida Koreya Respublikasining uzoq muddatli imtiyozli kreditlari hisobidan moliyalashtiriladigan umumiy qiymati 548 million dollardan ortiq beshta loyihani hayotga joriy qilish bo‘yicha faol saʼy-harakatlar olib borilmoqda.
Uchrashuv chog‘ida Koreya Respublikasi bilan Koreya Eksimbankining Iqtisodiy rivojlanish va hamkorlik jamg‘armasi (EDCF) imtiyozli kredit mablag‘lari hisobiga amalga oshirilayotgan loyihalarning hozirgi holati ko‘rib chiqildi.
Xususan, 2022-yilga mo‘ljallangan 383 million dollarlik “Tibbiy klasterni yaratish” hamda qiymati 198,6 million dollarga teng bo‘lgan “Tashkent Pharma Park” innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmatsevtika klasterining ilmiy-tadqiqot va o‘quv komponentlarini yaratish” kabi ustuvor loyihalar bo‘yicha navbatdagi tadbirlar muhokama qilindi.
Shuningdek, tomonlar qarz bitimlarini imzolashdan oldingi tartibotlarni soddalashtirish imkoniyatlarini muhokama qildilar hamda mintaqaviy avtomobil va temir yo‘l qatnovlarini rivojlantirish va sog‘liqni saqlash sohasini raqamlashtirish kabi hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab oldilar.
Muloqot yakunida 2022-2024 yillarga mo‘ljallangan istiqbolli loyihalar ro‘yxati kelishib olindi, shuningdek ularni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilandi.

Обсужден ход реализации совместных проектов в рамках двустороннего финансово-технического сотрудничества с Республикой Корея
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялся ежегодный диалог по обсуждению финансово-технического сотрудничества с Республикой Корея. На мероприятии с иностранной стороны приняли участие представители Министерства экономики и финансов, а также Эксимбанка Республики Корея.
На сегодняшний день активно ведется работа по реализации пяти проектов в области здравоохранения, фармацевтики, химической промышленности на сумму более 548 млн. долларов, которые финансируются за счёт долгосрочных льготных кредитов Республики Корея.
В ходе встречи рассмотрены текущее состояние проектов, реализуемых с Республикой Корея за счёт льготных кредитных средств Фонда экономического развития и сотрудничества Эксимбанка Кореи (EDCF).
В частности, обсуждены дальнейшие шаги по приоритетным проектам на 2022 год: «Создание Медицинского кластера» (383 млн. долларов), «Создание научно-исследовательских и образовательных компонентов инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» (198,6 млн. долларов).
Также стороны обсудили возможность упрощения процедур, предшествующих подписанию заемных соглашений, и обозначили новые перспективные сферы сотрудничества, включая развитие региональное автомобильное и железнодорожное сообщение и цифровизацию сектора здравоохранения.
По итогам диалога согласован перечень перспективных проектов на 2022-2024 гг., а также определены конкретные меры по ускорению их реализации.