O‘zbekiston Prezidenti va Eron vitse-prezidenti qo‘shma innovatsiya dasturlarini amalga oshirish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar
2022-07-20 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-iyul kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Eron Islom Respublikasi vitse-prezidenti Sorena Sattoriyni qabul qildi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Eron munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi. Fan, innovatsiya va texnologiyalar sohasida qo‘shma dastur va loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv avvalida Sorena Sattoriy davlatimiz rahbariga Eron Prezidenti Ibrohim Raisiyning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama muloqotlar va o‘zaro almashinuvlarning faollashuvi kuzatilayotganini mamnuniyat bilan qayd etildi. Savdo ko‘rsatkichlari va kooperatsiya loyihalari soni ham ortib bormoqda. O‘tgan yili tovar ayirboshlash 73 foizga, joriy yil boshidan esa yana 22 foizga oshdi.
Qo‘shma ilmiy-amaliy tadqiqotlar o‘tkazish borasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish, izlanish ishlari va venchur tashabbuslarini moliyalashtirishga xususiy sektorni jalb qilish, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi dasturlarni qo‘llab-quvvatlash, bio- va nanotexnologiyalar, IT sohalarida, farmatsevtika va boshqa tarmoqlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun mavjud imkoniyatlar qayd etildi.
Kelajakda, shu jumladan bo‘lajak O‘zbekiston-Eron innovatsiya forumi va ishbilarmonlik tadbirlari doirasida qabul qilinadigan qo‘shma qarorlar va imzolanadigan bitimlarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish yuzasidan kelishuvga erishildi.

President of Uzbekistan, Vice-President of Iran consider prospects for the implementation of joint innovative programs
2022-07-20 | Politics
On July 19, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Vice-President of the Islamic Republic of Iran Sorena Sattari, who arrived in Uzbekistan on a working visit.
Issues of further enhancing multifaceted relations between Uzbekistan and Iran were considered. Special attention was paid to the promotion of joint programs and projects in science, innovation and technology.
Sorena Sattari conveyed to the President of Uzbekistan the sincere greetings and best wishes of the President of Iran Ebrahim Raisi.
The parties noted with satisfaction the intensification of bilateral contacts and mutual exchanges observed in recent years. Trade indicators and the number of cooperation projects are also growing. Last year, the trade turnover increased by 73 percent, since the beginning of this year – by another 22 percent.
The opportunities for enhancing practical collaboration in the joint scientific and applied research, attracting the private sector to finance exploration work and venture initiatives, supporting interuniversity programs, implementing joint projects in bio- and nanotechnology, IT sector, pharmaceutical and other industries were noted.
An agreement was reached on the adoption of an Action Plan for the implementation of joint decisions and signed agreements, including within the framework of the upcoming Uzbekistan – Iran innovation forum and business events.