O‘zbekiston Prezidenti va Eron vitse-prezidenti qo‘shma innovatsiya dasturlarini amalga oshirish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar
2022-07-20 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-iyul kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Eron Islom Respublikasi vitse-prezidenti Sorena Sattoriyni qabul qildi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Eron munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi. Fan, innovatsiya va texnologiyalar sohasida qo‘shma dastur va loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv avvalida Sorena Sattoriy davlatimiz rahbariga Eron Prezidenti Ibrohim Raisiyning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama muloqotlar va o‘zaro almashinuvlarning faollashuvi kuzatilayotganini mamnuniyat bilan qayd etildi. Savdo ko‘rsatkichlari va kooperatsiya loyihalari soni ham ortib bormoqda. O‘tgan yili tovar ayirboshlash 73 foizga, joriy yil boshidan esa yana 22 foizga oshdi.
Qo‘shma ilmiy-amaliy tadqiqotlar o‘tkazish borasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish, izlanish ishlari va venchur tashabbuslarini moliyalashtirishga xususiy sektorni jalb qilish, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi dasturlarni qo‘llab-quvvatlash, bio- va nanotexnologiyalar, IT sohalarida, farmatsevtika va boshqa tarmoqlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun mavjud imkoniyatlar qayd etildi.
Kelajakda, shu jumladan bo‘lajak O‘zbekiston-Eron innovatsiya forumi va ishbilarmonlik tadbirlari doirasida qabul qilinadigan qo‘shma qarorlar va imzolanadigan bitimlarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президент Узбекистана и вице-президент Ирана рассмотрели перспективы реализации совместных инновационных программ
2022-07-20 | Политика
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 июля принял вице-президента Исламской Республики Иран Сорена Саттари, пребывающего в нашей стране с рабочим визитом.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-иранских многоплановых отношений. Особое внимание уделено продвижению совместных программ и проектов в области науки, инноваций и технологий.
В начале встречи Сорена Саттари передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Ирана Ибрахима Раиси.
Стороны с удовлетворением отметили наблюдаемую в последние годы активизацию двусторонних контактов и взаимных обменов. Растут также показатели торговли и количество проектов кооперации. В прошлом году товарооборот увеличился на 73 процента, с начала этого года – еще на 22 процента.
Были подчеркнуты возможности для расширения практического сотрудничества в области проведения совместных научно-прикладных исследований, привлечения частного сектора к финансированию изыскательских работ и венчурных инициатив, поддержки межвузовских программ, реализации совместных проектов в сфере био- и нанотехнологий, IT-секторе, фармацевтической и других отраслях.
Достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» по реализации совместных решений и подписываемых соглашений, в том числе в рамках предстоящего узбекско-иранского инновационного форума и деловых мероприятий.