Eron bilan hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 19-iyul kuni O'zbekiston Respublikasi bosh vazirining o'rinbosari-investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Eron Islom Respublikasi fan va innovatsiyalar bo'yicha vitse – prezidenti Suren Sattoriy bilan uchrashdi.
Muloqot chog'ida so'nggi yillarda O'zbekiston-Eron savdo hamkorligining samaradorligi va o'sish sur'atlari ijobiy baholandi. Jumladan, 2021-yilda tovar ayirboshlash hajmi 73% ga oshdi va 430 million dollardan ko'paydi. 2022-yilning birinchi yarimida ushbu ko'rsatkich 239 million dollarga etdi. O'zaro manfaatli asosda yetkazib berilayotgan tovarlar va xizmatlar turlarini kengaytirish muhimligi qayd etildi.
Mamlakatlarimiz o'rtasida investitsiyaviy hamkorlikning hozirgi holati va uni kengaytirish istiqbollari ko'rib chiqildi. Ayni paytda O'zbekistonda Eron kapitali ishtirokidagi 366 korxona faoliyat ko'rsatmoqda. O'zaro mushtarak manfaatlar va davlat tomonidan ko'rsatilayotgan yordam aloqalarni kengaytirish, zamonaviy loyihalarni ishlab chiqish, yangi sanoat korxonalarini yaratish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratadi. Natijada, 2022-yilning 6 oyida mamlakatimizda Eron tomoni bilan hamkorlikda tashkil etilgan yana 69 ta yangi korxona ro'yxatga olindi.
Muloqot chog'ida tomonlar yangi loyihalarni ishlab chiqish, startaplarni qo'llab-quvvatlash mexanizmlarini joriy etish, qo'shma ilmiy tadqiqotlar o'tkazish masalalariga ham to'xtalib o'tdilar.
Misol tariqasida, Eron tomoni er osti suvli qatlamlaridan suv olish va tozalash uchun yangi texnologiyalarni baham ko'rishga qiziqish bildirdi.
Meva-sabzavotchilik sohasidagi hamkorlikni faollashtirishga qaratilgan qator hujjatlar kelishuvini jadallashtirish, shuningdek, paxtachilik va g'allachilik yo'nalishlari bo'yicha maxsus o'quv kurslarini tashkil etishga kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar erishilgan kelishuvlarni amalda ro'yobga chiqarilishi ikki mamlakat o'rtasidagi munosabatlar rivojiga qo'shimcha turtki berishiga ishonch bildirdilar.

Обсуждены перспективы развития сотрудничества с Ираном
19 июля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев встретился с вице-президентом по науке и инновациям Исламской Республики Иран Суреном Сатторий.
В ходе диалога дана положительная оценка эффективности и темпам роста узбекско-иранского торгового сотрудничества в последние годы. Так, в 2021 году объёмы товарооборота выросли на 73%, превысив 430 млн долларов. В первом полугодии 2022 года показатель уже достиг 239 млн долларов. Отмечена важность расширения на взаимной основе номенклатуры поставляемых товаров и услуг.
Рассмотрены текущее состояние и перспективы расширения инвестиционного сотрудничества между нашими странами. В настоящее время в Узбекистане действуют 366 предприятий с участием иранского капитала. Взаимный интерес и государственная поддержка формируют благоприятные условия для расширения контактов, выработки современных проектов, создания новых промышленных производств. Как итог, за 6 месяцев 2022 года на территории нашей страны зарегистрировано еще 69 новых предприятий, созданных совместно с иранской стороной.
В ходе диалога стороны также затронули вопросы разработки новых проектов, внедрения механизмов поддержки стартапов, проведения совместных научных исследований.
В качестве примера иранская сторона выразила заинтересованность поделиться новыми технологиями по извлечению подземных вод и их очистке.
Договорились ускорить согласование ряда документов, направленных на активизацию сотрудничества в сфере плодоовощеводства, а также организацию специальных учебных курсов в хлопководстве и зерноводстве.
По итогам встречи стороны выразили уверенность, что практическая реализация достигнутых договоренностей придаст дополнительный импульс развитию отношений между двумя странами.