2022-07-16 | Madaniyat
O‘zbekistonning Kuala-Lumpurdagi elchixonasi ko‘magida Malayziya Kino taraqqiyoti milliy korporatsiyasi (National Film Development Corporation Malaysia – FINAS) ijrochi direktori Nosir Ibrohim va O‘zbekiston Kinematografiya agentligi bosh direktori Firdavs Abduxoliqov o‘rtasida onlayn-muloqot tashkil etildi.
FINAS korporatsiyasi 1981-yilda Malayziya kino sanoatini rivojlantirishga ko‘maklashish maqsadida Malayziya aloqa va mul'timedia vazirligi huzuridagi federal agentlik sifatida tashkil etilgan.
Malayziya vakillari mamlakatimizda milliy kinematografiya an'analarini rivojlantirish, kino sanoatini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, xorijiy hamkorlar bilan aloqalarni faollashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni yuqori baholadi.
Uchrashuv davomida kino sanoatini rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, xususan, ikki davlat kino mahsulotlarini keng targ‘ib qilish, ikki davlat kinoijodkorlari ishtirokida tadbirlar va ma'rifiy treninglar, seminarlar va mahorat darslari o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Muloqot natijasida 14-18 sentabr kunlari bo‘lib o‘tadigan «Ipak yo‘li gavhari» XIV Xalqaro Toshkent kinofestivalida Malayziya kinoijodkorlari delegasiyasining xalqaro festivallarda g‘olib bo‘lgan fil'mlari bilan ishtirok etishi yuzasidan kelishuvga erishildi.
Mazkur kinofestival' doirasida O‘zbekistonda Malayziya kinosi kunlarini tashkil etish hamda Hamkorlik memorandumini imzolash rejalashtirilgan.
Tomonlar joriy yilning to‘rtinchi choragida Malayziyada O‘zbek kinosi kunlarini o‘tkazish ustida ish olib borishga ham kelishib oldi.
Qo‘shma tashabbuslarni yanada rivojlantirish bo‘yicha amaliy qadamlarni muhokama qilish maqsadida ekspertlar darajasidagi bevosita maslahatlashuvlar davom ettiriladi.

Кинематографисты Малайзии примут участие в предстоящем Ташкентском международном кинофестивале
В Посольстве Узбекистана в Куала-Лумпуре состоялась онлайн-встреча между исполнительным директором Национальной корпорации развития кино Малайзии (National Film Development Corporation Malaysia – FINAS) Насыром Ибрахимом и генеральным директором Агентства кинематографии Узбекистана Фирдавсом Абдухаликовым.
Корпорация FINAS создана в 1981 году в качестве федерального агентства при Министерстве связи и мультимедиа Малайзии для содействия развитию малазийской киноиндустрии.
Малазийская сторона высоко оценила предпринимаемые в республике меры по сохранению и развитию традиций национального киноискусства, государственной поддержке киноиндустрии, активизации культурных связей с зарубежными партнерами.
Обсуждены вопросы взаимовыгодного сотрудничества в сфере развития киноиндустрии, в частности путем продвижения кинопродукции двух стран, реализации совместной продукции, проведения мероприятий и образовательных тренингов, семинаров и мастер-классов с участием кинематографистов двух стран.
По итогам встречи достигнуты договоренности об участии 14-18 сентября делегации малазийских кинематографистов с фильмами-призёрами международных фестивалей в работе XIV Ташкентского международного кинофестиваля «Жемчужина Шелкового пути».
В ходе визита в Узбекистан на полях данного кинофестиваля планируется организация «Дней малазийского кино» в Узбекистане, а также подписание Меморандума о сотрудничестве.
Стороны условились проработать проведение «Дней узбекского кино» в Малайзии в четвертой декаде текущего года.
Для дальнейшего обсуждения практических шагов по разработке совместных инициатив стороны продолжат прямые консультации на экспертном уровне.