O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vaziri Koreya Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi delegatsiyasini qabul qildi
2022-07-16 | Sog‘liqni saqlash
O‘zbekistonda bo‘lib turgan Janubiy Koreya Sog‘liqni saqlash vazirligining xalqaro aloqalar departamenti ,osh direktori Yun Chan Shik boshchiligidagi delegatsiya samarali uchrashuvlar o‘tkazdi.
Delegatsiya tarkibidan Janubiy Koreya Sog‘liqni saqlash sanoatini rivojlantirish instituti (Korea Health Industry Development Institute), Seul Milliy universitetining Bundang shifoxonasi xodimlari o‘rin olgan.
Delegatsiyani O‘zbekiston sog‘liqni saqlash vaziri Behzod Musayev qabul qildi. Samimiy va konstruktiv ruhda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda sog‘liqni saqlash sohasida idoralararo hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat o‘rtasida elektron sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish bo‘yicha imzolangan Janubiy Koreyaning O‘zbekistonda tibbiy sug‘urta tizimini joriy etish bo‘yicha hamkorlikning 2-ish rejasi (2nd e-Health Action Plan) kun tartibidagi asosiy masalalardan biri bo‘ldi.
Shuningdek, O‘zbekiston vakillari delegatsiya aʼzolaridan Sirdaryo viloyatida tibbiy sug‘urtani joriy etish bo‘yicha pilot loyihani amalga oshirish jarayonini baholashni so‘radi.
Bundan tashqari, delegatsiya Toshkentda Koreya Respublikasi elchisi Kim Xi Sang bilan uchrashdi. Elchi har ikki mamlakat uchun ustuvor bo‘lgan sog‘liqni saqlash sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashish va qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini tasdiqladi.

Делегация Министерства здравоохранения Республики Корея была принята министром здравоохранения Узбекистана
2022-07-16 | Здравоохранение
Находящаяся в Узбекистане южнокорейская делегация во главе с генеральным директором департамента международных связей Министерства здравоохранения Юн Чан Шиком провела ряд плодотворных встреч.
В состав делегации вошли представители Корейского института развития индустрии здравоохранения (Korea Health Industry Development Institute), больницы Бунданг Сеульского национального университета.
Южнокорейская делегация была принята министром здравоохранения Узбекистана Бехзодом Мусаевым. В ходе встречи, прошедшей в теплой и конструктивной обстановке, обсуждены вопросы расширения межведомственного сотрудничества в сфере здравоохранения.
Одним из главных вопросов в повестке дня было взаимодействие по внедрению южнокорейской системы медицинского страхования в Узбекистане с учетом прорабатываемого к подписанию 2-го Плана действий по электронному здравоохранению (2nd e-Health Action Plan) между двумя странами по развитию электронной системы здравоохранения.
Узбекская сторона также попросила членов делегации дать оценку процессу реализации пилотного проекта по внедрению медицинского страхования в Сырдарьинской области.
Кроме этого, делегация встретилась в Ташкенте с послом Республики Корея Ким Хи Сангом, который подтвердил полную готовность к оказанию содействия и поддержке усилий по развитию сотрудничества в сфере здравоохранения, являющегося приоритетным направлением для обеих стран.