Davlat xaridlari bo‘yicha shartnomalarni elektronlashtirish
2022-yil 27-iyun kuni Moliya vazirligida davlat xaridlari bo‘yicha to‘gridan-to‘gri shartnomalar tuzish hamda ularni g‘aznachilikda ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonlarini yanada soddalashtirish mavzusida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Ushbu yig‘ilishda Moliya vazirligi G‘aznachiligi Davlat xaridlari departamenti, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, davlat xaridlari elektron tizimining operatorlarining ma'sul xodimlari va axborot texnologiyalari sohasi mutaxassislari ishtirok etdi.
Yig‘ilish davomida ishtirokchilar mavzuga doir masalalar yuzasidan o‘zaro fikr almashdi va ko‘zlangan maqsadga erishish yo‘llari muhokama qilindi.
Yig‘ilish so‘ngida to‘g‘ridan-to‘g‘ri, namunaviy nusxada elektron tarzda shartnomalar tuzish va ularni yuridik xizmatdan o‘tkazish, shuningdek mazkur shartnomalarni g‘aznachilik bo‘linmalarida inson omilisiz avtomatlashtirilgan tarzda ro‘yxatdan o‘tkazish mexanizmlarini qisqa muddatlarda amalga oshirishga kelishib olindi.
Ma'lumot uchun, xozirgi kunda to‘gridan-to‘gri, yagona yetkazib beruvchilar bilan shartnomalar an'anaviy tarzda (qog‘oz shaklida) tuzilmoqda hamda ularning g‘aznachilik bo‘linmalarida ro‘yxatdan o‘tkazish jarayoni ma'sul xodimlar ishtirokida amalga oshirib kelinmoqda.

Электронизация договоров по госзакупкам
27 июня 2022 года в Министерстве финансов состоялось совещание на тему дальнейшего упрощения процедур заключения прямых договоров по государственным закупкам и их регистрации в казначействе.
На данном совещании приняли участие ответственные работники Департамента государственных закупок казначейства Министерства финансов, Министерства юстиции Республики Узбекистан, операторов электронной системы государственных закупок и специалисты в сфере информационных технологий.
В ходе встречи участники обменялись мнениями по теме и обсудили пути достижения намеченной цели.
По итогам совещания достигнута договоренность о реализации в кратчайшие сроки механизмов прямого заключения договоров в электронном виде на типовых экземплярах и их прохождения через юридический сервис, а также автоматизированной регистрации данных договоров в подразделениях казначейства без влияния человеческого фактора.
Для информации: в настоящее время договоры с прямыми, едиными поставщиками заключаются традиционным способом (в бумажном виде), и процесс их регистрации в казначейских подразделениях осуществляется с участием ответственных сотрудников.