UzVC Milliy venchur fondi Sturgeon Capital boshqaruv kompaniyasi bilan hamkorlikda o'zining ilk startapini 100 000 AQSh dollar miqdorida moliyalashtirdi
2022-06-27 | Jamiyat
Avvalroq UzVC Milliy venchur fondi Sturgeon Capital boshqaruv kompaniyasi bilan birgalikda moliyalashtirish uchun startaplardan arizalar qabul qilish boshlangani haqida xabar bergan edi.
Taqdim etilgan arizalar orasida o'zining boshlang'ich bosqichida mablag' to'plashni boshlagan TASS VISION startapiga Fondning investitsiya komissiyasi tomonidan sarmoya kiritish to'g'risida qaror qabul qilindi. Ushbu raundga mahalliy “biznes angeli” Bahrom Abduqodirov qo'shildi va boshqa venchur fondlar bilan faol muzokaralar olib borilmoqda. 2019-yilda tashkil etilgan TASS VISION startapi sun'iy intellektdan foydalangan holda videotahlil texnologiyasini taqdim etadi. Bunga Visitor Analytics – jinsi va yoshi bo'yicha tashrif buyuruvchilar tahlili, Face HR – HR vazifalarini osonlashtirish uchun xodimlarning kelish vaqtini qayd etish va CJM - Customer Journey Map - do'konda eng ko'p "sotiladigan" nuqtalar tahlili kiradi. Startap o'zining asosiy missiyasini an'anaviy chakana savdoni yuqori texnologiyali va samarali savdoga aylantirish deb ataydi. Ayni paytda startapda 20 dan ortiq xodimlar hamda Janubiy Koreya va Xitoydan masofaviy tarzda dasturchilar ishlamoqda, shu bilan birga mahsulot uchun yangi funktsiyalarni ishlab chiqish orqali takomillashtirish ishlari olib borilmoqda. Hozirda startap e'tibori videotahlillarni ishlab chiqishga hamda kameralarga qo'shimcha qurilmalarni talab qilmagan holda bulut texnologoyalari orqali yangilanadigan va, xohishga ko'ra, avtomatik tarzda o'rnatiladigan dasturlar sonini ko'paytirishga qaratilgan. Barcha ma'lumotlar kamera ichidagi VPU chiplarida qayta ishlanadi. Yig'ilgan mablag'lar mahsulotni rivojlantirish va xizmat ko'rsatish sifatini oshirish, shuningdek, mahsulotni tashqi bozorga chiqarishga yo'naltiriladi.
UzVC Milliy venchur fondi ilgari yuborilgan arizalarni ko'rib chiqish va startaplardan yangi arizalarni qabul qilishda davom etmoqda.

Национальный венчурный фонд UzVC в партнёрстве с управляющей компанией Sturgeon Capital профинансировал свой первый стартап чеком на 100 000 долларов США в посевном раунде
2022-06-27 | Общество
Ранее UzVC объявлял о старте приёма заявок от стартапов для совместного финансирования с управляющей компанией Sturgeon Capital.
Среди поданных заявок инвестиционной комиссией Фонда было принято решение инвестировать в стартап TASS VISION, который начал активное привлечение средств в своём посевном раунде. К данному раунду присоединился местный бизнес ангел Бахром Абдукадыров, а также ведутся активные переговоры с другими венчурными фондами по присоединению к раунду. TASS VISION – стартап, основанный в 2019 году, представляет технологию по видео-аналитике с использованием искусственного интеллекта, который включает в себя Visitor Analytics - анализ посетителя по полу и возрасту, Face HR - фиксация времени прихода сотрудника для облегчения HR задач и CJM - Customer Journey Map – анализ наиболее часто «продаваемых» точек в магазине. Своей главной миссией стартап называет трансформацией традиционной розничной торговли в высокотехнологичную и эффективную. На данный момент в стартапе работают свыше 20 человек, а также дистанционно программисты из Южной Кореи и Китая, параллельно идёт работа над улучшением продукта путём разработки новых функций к нему.
В настоящее время стартап сфокусирован в разработке видео аналитики и планирует увеличить число программ, которые будут обновляться через облако и, по желанию, устанавливаться автоматически на камеры, для которых не нужны никакие дополнительные устройства. Вся информация обрабатывается внутри камеры на VPU чипах.
Привлеченные средства будут направлены на развитие продукта и повышение качества сервиса, а также на масштабирование продукта на зарубежные рынки.