Moliya vazirligi Axborot texnologiyalari markazi va Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi o‘rtasida axborot tizimlari integratsiya qilindi.
2022-06-23 | Jamiyat
Moliya vazirligi Axborot texnologiyalari markazining “UzASBO” dasturiy majmuasi, “HR.MF.UZ” axborot tizimi va Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining “D-ARXIV.EDU.UZ” platformasi o‘rtasida 2022-yil 1-maydan boshlab ikki tomonlama ma’lumot almashinuvi yo‘lga qo‘yildi.
Shunga asosan, Axborot texnologiyalari markazi tomonidan “UzASBO” dasturiy majmuasi, “HR.MF.UZ” axborot tizimida alohida modul yaratildi.
Ushbu modul orqali xodimning diplom ma’lumotlari (diplom seriyasi va raqami, oliy ta’lim muassasasi nomi, yo‘nalish nomi, berilgan vaqti va boshqa ma’lumotlar) Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining “D-ARXIV.EDU.UZ” platformasidan kelmoqda.
Buning natijasida, barcha budjet tashkilotlarida ishlovchi xodimlarning diplom ma’lumotlarini shakllantirish avtomatlashtirildi. Budjet tashkiloti hisobchilari tomonidan ushbu ma’lumotlar oldin dasturga kiritishi va tasdiqlashi kerak bo‘lardi. Shu asosda, diplom ma’lumoti va mutaxassis yo‘nalishiga qarab oylik ish haqi hamda qo‘shimcha to‘lovlar to‘lanadi.
Shuningdek, Moliya vazirligi tomonidan budjet tashkilotlarida ishlovchi xodimlarning ma’lumoti va mutaxassis yo‘nalishi bo‘yicha ma’lumotlarga asoslanib davlat budjetidan mablag‘lar rejalashtiriladi. Budjet tashkilotlarida shtatlar jadvali va tarifikatsiya uchun mablag‘lar rejalashtirishda diplom ma’lumotlari bo‘yicha avtomat shakllanadigan qilindi.

Информационные системы были интегрированы между Центром информационных технологий Министерства финансов и Министерством высшего и среднего специального образования
2022-06-23 | Общество
Программный комплекс Центра информационных технологий Министерства финансов "Узасбо" “HR.MF.UZ” информационные системы и Министерство высшего и среднего специального образования “D-ARXIV.EDU.UZ " с 1 мая 2022 года между платформами налажен двусторонний обмен информацией.
В соответствии с этим, Центр информационных технологий совместно с Центром информационных технологий “Узасбо” HR.MF.UZ " в информационной системе создан отдельный модуль.
Через этот модуль информация о дипломе сотрудника (серия и номер диплома, название высшего учебного заведения, название направления, время выдачи и другие данные) будет доступна в разделе “Министерство высшего и среднего специального образования " D-ARXIV.EDU.UZ " идет с платформы.
Благодаря этому автоматизировано формирование дипломных данных сотрудников всех бюджетных организаций. Эти данные бухгалтеры бюджетной организации должны были бы предварительно включить в программу и подтвердить. На этой основе, в зависимости от дипломного образования и направления специалиста, выплачивается ежемесячная заработная плата, а также дополнительные выплаты.
Также Министерством финансов планируется выделение средств из государственного бюджета на основе информации об образовании и специализации работников бюджетных организаций. В бюджетных организациях при планировании штатного расписания и средств на тарификацию формировался автомат по данным диплома.