Jenevada O‘zbekistonning JSTga a'zo bo‘lishi bo‘yicha Ishchi guruhining 5-yig‘ilishi boshlandi
Jeneva shahrida O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a'zo bo‘lishi bo‘yicha Ishchi guruhining 5-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda JSTga a'zo mamlakatlarning 60 dan ortiq delegatsiyalari, shuningdek, xalqaro tashkilotlar vakillari va xorijiy ekspertlar ishtirok etdi.
So‘zga chiqqan 25ta JSTga a'zo-davlatlarning barchasi, shu jumladan AQSh, YeI, Buyuk Britaniya, Rossiya, Turkiya, Indoneziya, Koreya Respublikasi, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va boshqalar O‘zbekistonning JSTga a'zo bo‘lishini bir ovozdan qo‘llab-quvvatlab, Tashkilotga a'zo bo‘lishi mamlakatning ko‘p tomonlama savdo tizimiga to‘liq integratsiyalashuviga imkon yaratishini, barcha a'zo davlatlar bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirishga turtki berishini hamda global darajadagi xalqaro iqtisodiy munosabatlarning huquqiy tizimi kengayish jarayonini faollashtirishini ta'kidladilar.
Tadbir ishtirokchilari davlatimiz rahbari boshchiligida Yangi O‘zbekistonning 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot Strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan O‘zbekiston iqtisodiyoti va tashqi savdo rejimini erkinlashtirishning faol, pragmatik va chuqur o‘ylangan siyosatiga yuqori baho berdilar. Ularning ta'kidlashicha, Strategiya xalqaro hamjamiyat tomonidan keng tan olinib, to‘liq qo‘llab-quvvatlanmoqda.
O‘zbekistonning Tashkilotga a'zo bo‘lish jarayoni doirasida, shu jumladan kengaytirilgan hujjatlar to‘plamini tayyorlash va mamlakat bozoriga chiqish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar olib borish doirasida JST bilan ishlash bo‘yicha Idoralararo komissiya tomonidan amalga oshirilgan sa'y-harakatlarning natijalariga ijobiy baho berildi.
Ishchi guruh yig‘ilishining ochilishida so‘zga chiqqan JST bilan ishlash bo‘yicha Idoralararo komissiya raisi - Bosh vazir o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S. Umurzoqov mamlakatimizning tashqi iqtisodiy siyosati doirasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning asosiy yo‘nalishlaridan biri sifatida O‘zbekistonning JSTga a'zo bo‘lishining muhimligi va mutlaq ustuvorligini ta'kidladi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari O‘zbekistonning JSTga a'zo bo‘lishi jarayonini faol ilgari surish va yaqin kelajakda Tashkilotga a'zo barcha manfaatdor davlatlar bilan ikki tomonlama muzokaralarni yakunlash bo‘yicha qarori qat'iy ekanligini tasdiqladi.
Tadbir kun tartibiga ko‘ra, Ishchi guruh O‘zbekiston tashqi savdo rejimi bo‘yicha taqdim etilgan hujjatlar, jumladan, Faktologik xulosa, JSTga a'zo-davlatlar savollariga javoblar, iqtisodiy siyosat bo‘yicha ma'lumot, davlat aktivlarini xususiylashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, bojxona-tarif siyosati, qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, sanoat subsidiyalarinin muhokamasiga kirishdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi, shuningdek, Jenevada AQSh, Yevropa Ittifoqi, Kanada, Braziliya, Shveysariya, Indoneziya, Saudiya Arabistoni, Mo‘g‘uliston va boshqa JSTga a'zo yirik davlatlar - O‘zbekistonning Tashkilotga a'zo bo‘lish bo‘yicha Ishchi guruhi a'zolari bilan tovar va xizmatlar bozoriga chiqish yuzasidan qator ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazmoqda.

В Женеве открылось 5-е заседание Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО
Женеве состоялось 5-е заседание Рабочей группы по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО).
В мероприятии приняли участие более 60 делегаций стран-членов ВТО, а также представители международных организаций и зарубежные эксперты.
Все 25 выступивших государств-членов, в т.ч. США, ЕС, Великобритания, Россия, Турция, Индонезия, Республика Корея, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и др. единогласно заявили о полной поддержке вступления Узбекистана в ВТО, подчеркнув, что присоединение республики к Организации позволит стране в полной мере интегрироваться в многостороннюю торговую систему, придаст импульс дальнейшему развитию торгово-экономических связей со всеми странами-членами, активизирует расширение правовой системы международно-экономических отношений на глобальном уровне.
Участники мероприятия высоко оценили активную, прагматичную и глубоко продуманную политику либерализации экономики и внешнеторгового режима Узбекистана, проводимую под руководством Главы государства в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, которая получает широкое признание и поддержку в международном сообществе.
Была дана позитивная оценка результатам деятельности, осуществляемой Межведомственной комиссией по работе с ВТО в рамках процесса присоединения Узбекистана к Организации, в том числе в спектре подготовки расширенного пакета документов и ведения двусторонних переговоров по доступу на рынок страны.
Выступая на открытии заседания Рабочей группы, председатель Межведомственной комиссии по работе с ВТО – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков отметил важность и абсолютную приоритетность присоединения Узбекистана к ВТО в качестве одного из основных направлений масштабных реформ во внешнеэкономической политике страны.
Главой делегации Узбекистана подтверждена твердая решимость республики в активном продвижении процесса вступления Узбекистана в ВТО и завершении двусторонних переговоров со всеми заинтересованными государствами-членами Организации в ближайшее время.
Согласно повестке дня, Рабочая группа начала детальное обсуждение представленных документов по внешнеторговому режиму Узбекистана, в том числе Фактологического резюме, ответов на вопросы стран-членов, информации об экономической политике, реализуемых мерах по приватизации государственных активов, таможенно-тарифной политике, государственной поддержке сельского хозяйства, промышленных субсидиях.
Делегация Узбекистана также проведет в Женеве ряд двусторонних переговоров по доступу на рынок товаров и услуг с ключевыми государствами-участниками ВТО – членами Рабочей группы по вступлению Узбекистана в Организацию.
Делегация Узбекистана также проводит в Женеве ряд двусторонних переговоров по доступу на рынок товаров и услуг с США, ЕС, Канадой, Бразилией, Швейцарией, Индонезией, Саудовской Аравией, Монголией и другими ключевыми государствами-участниками ВТО, членами Рабочей группы по вступлению Узбекистана в Организацию.