O‘zbekiston-Ozarbayjon: o‘zaro ishonch va yuksak ehtiromga asoslangan hamkorlik
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev 21-22 iyun kunlari davlat tashrifi bilan O‘zbekistonda bo‘ladi.
Ikki mustaqil davlat 1995-yil oktabr oyida diplomatik munosabatlar o‘rnatgan. Oliy darajadagi O‘zbekiston-Ozarbayjon sammiti mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning rivojlanish tarixida yangi bosqichni ochishi kutilmoqda.
O‘zbek va ozar xalqlarining o‘zaro do‘stlik aloqalari chuqur tarixiy ildizlarga ega bo‘lib, ko‘p asrlik madaniy va ma’naviy qadriyatlar, an’analar va tarixning o‘zaro uyg‘unlashuviga tayanadi. Bugungi kunda ushbu azaliy va yaqin rishtalar ikki davlat o‘rtasida mustahkam ishonch va yuksak hurmatga asoslangan o‘zaro manfaatli  hamda samarali hamkorlikni rivojlantirish uchun mustahkam poydevor bo‘lmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 14-15 oktabr kunlari Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining (hozir - Turkiy davlatlar tashkiloti) Boku shahrida bo‘lib o‘tgan 7-sammitida ishtirok etish uchun Ozarbayjonga tashrif buyurdi.
Tashrif chog‘ida davlatimiz rahbari Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashdi. Uchrashuvda ikki mamlakat rahbarlari o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalarini muhokama qildilar va istiqboldagi ustuvor vazifalarni belgilab oldilar.
134 ta hujjat, shu jumladan, 7 ta davlatlararo, 54 ta hukumatlararo, 35 ta idoralararo va boshqa hujjatlarni o‘z ichiga olgan shartnomaviy-huquqiy baza hamkorlikni rivojlantirishning mustahkam asosi hisoblanadi.
1996-yil 27-may kuni Bokuda imzolangan Do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma va 2004-yil 23-mart kuni Toshkentda imzolangan Strategik sheriklikni yanada mustahkamlash to‘g‘risidagi deklaratsiya asosiy hujjatlar hisoblanadi.
Alohida ta’kidlash joizki, so‘nggi yillarda ikki tomonlama munosabatlar yangi dinamika va mazmunga ega bo‘lib bormoqda. Yuqori  darajadagi aloqalar sezilarli darajada faollashmoqda. Xususan, parlamentlararo hamkorlik izchil rivojlanmoqda, parlament vakillari O‘zbekiston va Ozarbayjonda bo‘lib o‘tayotgan Prezident va parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida muntazam ishtirok etib kelmoqda, shuningdek, turli xalqaro tadbirlarda qatnashmoqda.
2020 yil ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari – O‘zbekiston Oliy Majlisi va Ozarbayjon Milliy Majlisida parlamentlararo hamkorlik guruhlari tashkil etildi.
Joriy yil 31 mart - 2 aprel kunlari Ozarbayjon Milliy Majlisi raisi Sohiba Gafarova O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan keldi. Tashrif chog‘ida Ozarbayjon delegatsiyasi rahbari Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan qabul qilindi.
15-18 may kunlari O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri Nurdinjon Ismoilov Ozarbayjonga tashrif buyurdi. Mamlakatimiz parlamenti quyi palatasi rahbarini Prezident Ilhom Aliyev qabul qildi.
O‘zbekiston va Ozarbayjon BMT, Turkiy davlatlar tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi va boshqa yetakchi xalqaro tuzilmalar doirasida yaqin hamkorlik qilib, bir-birining tashabbuslarini o‘zaro qo‘llab-quvvatlamoqda.
Mamlakatlar xalqaro kun tartibidagi asosiy masalalar, jumladan, zamonaviy tahdidlar va xavfsizlik muammolariga qarshi kurashish, yadro qurolini tarqatmaslik tartibini mustahkamlash, inson huquqlarini himoya qilish va Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish bo‘yicha o‘xshash pozitsiyalarga ega.
Ozarbayjon O‘zbekiston tashabbusi bilan qabul qilingan BMTning «Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash» (2018y.), «Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik» (2018y.), «Markaziy Osiyoda barqaror turizm va barqaror rivojlanish» (2019y.), «Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risida»gi (2021y.) rezolyutsiyalarini qo‘llab-quvvatladi va ularga hammualliflik qildi.
Shuningdek, Ozarbayjon tomoni Jahon sayyohlik tashkiloti (UNWTO) Bosh assambleyasining 25-sessiyasini 2023 yilda Samarqand shahrida o‘tkazishni yoqlab ovoz berdi.
O‘zbekiston va Ozarbayjon boshqa davlatlar bilan birgalikda YUNЕSKOning Reprezentativ ro‘yxatiga 2016-yilda Navro‘z bayrami va 2020-yilda miniatyura san’atini kiritdi.
Savdo-iqtisodiy aloqalar rivojlanishining ijobiy dinamikasi 2016-yildan beri deyarli 6 baravarga oshdi. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo munosabatlari erkin savdo rejimida amalga oshirilmoqda. 1998-yilda tashkil etilgan hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiya savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishning samarali mexanizmiga aylandi.
Bugungi kunda O‘zbekiston hududida Ozarbayjon kapitali ishtirokida 234 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Ularning 82 tasi qo‘shma va 152 tasi yuz foiz xorijiy kapital ishtirokidagi korxonalardir. Ularning aksariyat qismi mashinasozlik va metallni qayta ishlash, energetika, yengil sanoat, oziq-ovqat tarmog‘i, zargarlik buyumlari ishlab chiqarish va ta’mirlash, moliya va sug‘urta, ko‘chmas mulk operatsiyalari, xizmat ko‘rsatish, savdo yo‘nalishlarida faoliyat yuritadi. O‘z navbatida, Ozarbayjonda «Uzbekistan Airways» AJ vakolatxonasi va «O‘zavtosanoat» AKning «O‘zavto Boku» dilerlik markazi tashkil etilgan.
2021-yil sentabr oyida Ozarbayjonning Hajigabul shahrida «UzAuto Motors» va «SamAuto» yig‘ish liniyalari ochildi. Dekabr oyida «UzAuto» ishlab chiqarish liniyasi yangi bosqichga o‘tdi – zavodda Chevrolet Damas, Labo, Lacetti, Tracker va Malibu avtomobillarini yig‘ish yo‘lga qo‘yildi.
O‘tgan yil 15-17 dekabr kunlari Boku shahrida «Made in Uzbekistan» milliy mahsulotlar xalqaro ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda ikki mamlakat rasmiy va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdi.
Biznes-missiyaning asosiy maqsadi O‘zbekiston mahsulotlarini ilgari surish, ishbilarmon doiralar vakillari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, eksport hajmini oshirish, ko‘rgazma qatnashchilarini mamlakatimizning ishlab chiqarish salohiyati bilan yaqindan tanishtirish, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan va import o‘rnini bosuvchi yangi ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish bo‘yicha kooperatsion aloqalarni rivojlantirish, mahsulotlarni uchinchi mamlakatlarga eksport qilish, o‘zbek eksportchilariga eksport shartnomalarini tuzish orqali o‘z mahsulotlari va xizmatlarini tashqi bozorga olib chiqish uchun ixtisoslashtirilgan xizmatlar majmuasini taqdim etishdan iborat bo‘ldi.
Xalqaro ko‘rgazmada mamlakatimizning 80 dan ortiq to‘qimachilik, charm-poyabzal, ipakchilik, oziq-ovqat, kimyo, elektrotexnika, farmatsevtika, qurilish, mebel va mashinasozlik sanoati sohalariga ixtisoslashgan korxonalarining eksport va ishlab chiqarish salohiyati Ozarbayjon keng jamoatchiligi vakillariga taqdim etildi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston va Ozarbayjon ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida 150 dan ortiq “V2V” shaklidagi amaliy uchrashuvlar, kompaniyalar taqdimotlari, matbuot anjumanlari, shuningdek, madaniy va gastronomik dasturlar uyushtirildi.
Uch kunlik ko‘rgazma yakunlari bo‘yicha jami 13,5 million AQSH dollariga teng shartnomalar imzolandi.
Hamkorlikning O‘zbekiston-Ozarbayjon ishbilarmonlar kengashi va Hududlararo forum kabi mavjud maydonchalaridan tashqari, tomonlar barcha sohalarda o‘zaro aloqalarni yanada rivojlantirish uchun yangi platformalar izlamoqda. Savdo aylanmasini izchil oshirish va kooperatsiya aloqalarini kengaytirish uchun zarur choralar ko‘rilmoqda.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalar chuqur tarixiy ildizlarga ega. Ozarbayjonliklar o‘zbek xalqining boy tarixi va madaniyatiga, jahon va islom sivilizatsiyasi taraqqiyotiga qo‘shgan salmoqli hissasiga katta hurmat bilan yondashadi. Ikki qardosh xalqning madaniyati va san’ati asrlar davomida yonma-yon rivojlanib, bir-birini o‘zaro boyitib va to‘ldirib kelmoqda. Buning samarasida o‘zbek va ozar xalqlarining nasr va nazm san’ati shaklan, g‘oyaviy va mazmunan hamohanglashib, bir-biri bilan uyg‘unlashib ketgan.
Ozarbayjonda o‘zbek adabiyotining mumtoz vakili, shoir, mutafakkir va davlat arbobi Alisher Navoiy ijodiga katta qiziqish mavjud. Poytaxt Boku shahrida buyuk o‘zbek mutafakkirining haykali qad rostlab turibdi. O‘z navbatida, yurtimizda ham Nizomiy Ganjaviy, Imodiddin Nasimiy, Muhammad Fuzuliy va ozar adabiyotining boshqa mumtoz vakillari ijodining ixlosmandlari juda ham ko‘p.
O‘zbekiston va Ozarbayjon vakillari har ikki mamlakatda o‘tkazilayotgan turli madaniy va boshqa tadbirlarda muntazam ishtirok etib kelayotir.  Xususan, Shahrisabzda tashkil etilgan Xalqaro maqom san’ati forumida (2018y.) Ozarbayjon vakili Nigor Shabanova 1-o‘rinni, Samarqandda o‘tkazilgan «Sharq taronalari» XII xalqaro musiqa festivalida (2019y.) ozarbayjonlik xonanda Parviz Qosimov 1-o‘rinni egalladi. 2017-2019 yillarda O‘zbekiston vakillari Ozarbayjonda bo‘lib o‘tgan Xalqaro mug‘om festivalida ishtirok etib, ikkita birinchi, to‘rtta ikkinchi va beshta uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi.
Bularning barchasi mustahkam tarixiy asos va zamonaviy qonunchilik bazasiga ega bo‘lgan o‘zaro munosabatlar izchil rivojlanib, jadallashayotganidan dalolat beradi.
Toshkentga amalga oshirilayotgan oliy darajadagi tashrif ikki qardosh xalq uchun O‘zbekiston va Ozarbayjon farovonligi va osoyishtaligi yo‘lida o‘zaro hamkorlik, madaniy almashinuv va do‘stlik aloqalarini mustahkamlashda yuksak natijalarga erishishning yangi ufqlarini ochib beradi.

Узбекистан-Азербайджан: сотрудничество, основанное на взаимном доверии и высоком уважении
21-22 июня состоится государственный визит Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Узбекистан.
Очередной узбекско-азербайджанский Саммит на высшем уровне, как ожидается, откроет новый этап в истории развития двустороннего сотрудничества независимых государств, которые установили дипломатические отношения в октябре 1995 года.
Безусловно, дружественные связи узбекского и азербайджанского народов имеют глубокие исторические корни, основаны на вековых переплетениях культурных и духовных ценностей, традиций и истории.  В наши дни они стали прочным фундаментом для развития взаимовыгодного и плодотворного сотрудничества между двумя государствами, основанного на взаимном доверии и высоком уважении.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14-15 октября 2019 года посетил Азербайджан для участия в 7-м саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ, ныне - Организация тюркоязычных государств) в Баку. В ходе визита состоялась встреча главы нашего государства с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, на которой руководители двух стран рассмотрели актуальные вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества и определили первоочередные задачи на перспективу.
Прочным фундаментом развития сотрудничества служит договорно-правовая база, включающая 134 документа, в том числе 7 межгосударственных, 54 межправительственных, 35 межведомственных и иных.
Основополагающими документами являются Договор о дружбе и сотрудничестве, подписанный 27 мая 1996 года в городе Баку и Декларация о дальнейшем укреплении стратегического партнерства от 23 марта 2004 года (город Ташкент).
Важно отметить, что двусторонние отношения в последние годы обрели новую динамику и характер. Значительно активизировались контакты на высоком уровне. В частности, активно развивается межпарламентское сотрудничество, представители парламентов на регулярной основе принимают участие в качестве международных наблюдателей в президентских и парламентских выборах, проходящих в Узбекистане и Азербайджане, а также в различных мероприятиях международного характера.
В 2020 году в законодательных органах двух стран – Олий Мажлисе Узбекистана и Милли Меджлисе Азербайджана – созданы межпарламентские группы по сотрудничеству.
31 марта – 2 апреля этого года состоялся официальный визит в Узбекистан председателя Милли Меджлиса Азербайджана Сахибы Гафаровой. В рамках визита глава азербайджанской делегации была принята Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
15-18 мая спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Нурдинжон Исмоилов посетил с визитом Азербайджан, где также был принят Президентом Ильхамом Алиевым.
Узбекистан и Азербайджан тесно сотрудничают и на взаимной основе поддерживают инициативы друг друга в рамках ООН, Организации тюркских государств, Организации исламского сотрудничества и Содружества Независимых Государств.
Обе страны занимают схожие позиции по основным вопросам международной повестки дня, в том числе по борьбе с современными угрозами и вызовами безопасности, укреплению режима нераспространения ядерного оружия, защите прав человека, реализации Целей устойчивого развития.
Азербайджан поддержал и вошёл в число соавторов резолюций «Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе» (2018г.), «Просвещение и религиозная толерантность» (2018г.), «Устойчивый туризм и устойчивое развитие в Центральной Азии» (2019г.), «Объявление региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (2021г.), принятых по инициативе Узбекистана в рамках ООН.
Азербайджанская сторона также поддержала кандидатуру города Самарканда в качестве места проведения 25-й сессии Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО) в 2023 году.
Узбекистан и Азербайджан совместно с другими странами внесли два многонациональных файла в Репрезентативный список ЮНЕСКО – «Навруз» в 2016 году и «Искусство миниатюры» в 2020 году.
О положительной динамике развития торгово-экономических отношений говорят цифры, характеризующие рост товарооборота, который с 2016 года увеличился почти в 6 раз. Торговые отношения между странами осуществляются в режиме свободной торговли. Действенным механизмом в развитии торгово-экономических связей является совместная Межправительственная комиссия по сотрудничеству, созданная в 1998 году.
Сегодня на территории Узбекистана функционируют 234 предприятий с участием азербайджанского капитала, из них 82 – совместных предприятий и 152 – предприятий со стопроцентным иностранным капиталом. Основные сферы их деятельности –машиностроение и металлообработка, энергетика, легкая промышленность, пищевая отрасль, производство и ремонт ювелирных изделий, финансы и страхование, операции с недвижимостью, сфера услуг, торговля. В свою очередь, в Азербайджане созданы два узбекских предприятия – представительство АО «Uzbekistan Airways» и дилерский центр АК «Узавтосаноат» – ООО «Узавто Баку».
В сентябре 2021 года в азербайджанском городе Гаджигабул открыты сборочные линии «UzAuto Motors» и «SamAuto». В конце декабря 2021 года производственная линия UzAuto перешла на второй этап развития производства – на заводе запущена сборка автомобилей Chevrolet Damas, Labo, Lacetti, Tracker и Malibu.
15-17 декабря того же года в Баку прошла Международная выставка национальной продукции «Made in Uzbekistan». В мероприятии приняли участие официальные лица, а также представители бизнес-кругов двух стран.
Основная цель бизнес-миссии — это продвижение узбекской продукции, укрепление связей между узбекскими и азербайджанскими бизнес-сообществами, увеличение объёмов экспорта, широкое ознакомление посетителей с производственным потенциалом страны, развитие кооперационных связей по организации новых импортозамещающих производств с высокой добавленной стоимостью с перспективой последующего экспорта продукции на рынки третьих стран, оказание узбекским экспортерам комплекса специализированных услуг по продвижению их продукции и услуг на внешний рынок путем заключения экспортных контрактов.
В ходе бизнес-миссии широкой общественности Азербайджана был представлен экспортный и производственный потенциал более 80 отечественных компаний-производителей текстильной, кожевенно-обувной, шелковой, продовольственной, химической, электротехнической, фармацевтической, строительной, мебельной и машиностроительной промышленности.
Для продуктивной реализации задач участников в рамках мероприятия прошли более 150 деловых встреч узбекских и азербайджанских бизнес-сообществ в формате В2В, презентации компаний, пресс-конференции, а также культурные и гастрономические программы.
По итогам трехдневной выставки заключены твердые контракты на общую сумму 13,5 миллиона долларов США.
Помимо имеющихся площадок для сотрудничества, таких как узбекско-азербайджанский Деловой совет и Межрегиональный форум, обе стороны ищут новые платформы для обеспечения двусторонних связей во всех сферах. Две страны действуют в направлении многократного увеличения товарооборота и предпринимают необходимые шаги и для наращивания кооперационных связей.
Культурные и гуманитарные связи между нашими странами имеют многовековую историю. В Азербайджане с большим уважением относятся к богатой истории и культуре узбекского народа, его вкладу в развитие мировой и исламской цивилизации. Самобытные культура и искусство двух братских народов в течение столетий развивались бок о бок, взаимно обогащаясь и дополняя друг друга. Благодаря этому поэтическое и прозаическое искусство узбекского и азербайджанского народов со временем стали созвучны по идее и тональности, гармонируя друг с другом не только по форме, но и по содержанию.
Непреходящий интерес в Азербайджане испытывают к творчеству классика узбекской литературы, поэта, мыслителя и государственного деятеля Алишера Навои. В столице Баку установлен памятник великому узбекскому мыслителю. В свою очередь, в нашей стране велико число почитателей творчества Низами Гянджеви, Имодиддин Насими, Мухаммад Физули и других азербайджанских классиков.
Представители Узбекистана и Азербайджана регулярно принимают участие в различных культурных и иных мероприятиях, проводимых в обеих странах. Так, на Международном форуме искусства макома в Шахрисабзе (2018г.) представительница Азербайджана Нигяр Шабанова заняла 1-е место, на XII Международном музыкальном фестивале «Шарк тароналари» в Самарканде (2019г.) 1-го места удостоился азербайджанский певец Парвиз Гасимов. В 2017-2019 годах представители Узбекистана принимали участие в Международном фестивале мугама в Азербайджане и заняли два первых, четыре вторых и пять третьих мест.
Все сказанное свидетельствует об активизации последовательного развития двусторонних отношений, имеющих крепкую историческую основу и современную законодательную базу.
Безусловно, предстоящий визит на высшем уровне в Ташкент откроет новые горизонты для двух братских народов в достижении высоких результатов взаимного сотрудничества, культурного взаимообмена и укрепления дружеских уз во благо процветания и мира Узбекистана и Азербайджана.