Prezident bemor bolalar va ularning onalariga dalda berdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 17-iyun kuni Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazi faoliyati bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari bu muassasaning eski binosini o‘tgan yili 14 mayda borib ko‘rgan edi. U paytda shifoxona Respublika gematologiya markazi bo‘lib, kattalarga ham, bolalarga ham bir joyda xizmat ko‘rsatilardi. Dori ta’minoti yetarli bo‘lmagani, ximiya terapiya usullari yo‘lga qo‘yilmagani sababli davolanish samaradorligi 30 foizdan oshmasdi.
Binodagi sharoitlar ham achinarli edi. Bir xonada 3-4 bemor yotar, sanitar xonalar umumiy edi. Ovqat uchun har bir bemorga kuniga 11 ming so‘m ajratilgan xolos. Laborator tahlillarning yarmi xususiy klinikalarda o‘tkazilardi.
Shundan so‘ng, bu yerda ko‘rilganlar, ota-onalar va mutaxassislar bilan muloqotlar asosida, Prezidentimiz 2021-yil 27-may kuni “Aholiga gematologiya va onkologiya xizmatlarini ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida” qaror qabul qildi. Unga muvofiq, bolalar gematologiyasi va onkologiyasi sohasi kattalar shifoxonasidan ajratilib, alohida markazga aylantirildi. Bu muassasa uchun Toshkent shahri Chilonzor tumani Arnasoy ko‘chasida qurilgan yangi bino berildi va joriy yil yanvardan ish boshladi.
Davlatimiz rahbari bu yerdagi sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.
Yangi markazda o‘rinlar soni oldingi 85 tadan 160 taga yetkazilgan. Bemor bola va uning ota-onasi uchun alohida shart-sharoitlar yaratilgan.
Bugungi kunda 101 nafar bola davolanmoqda. 130 dan ortiq shifokor, jumladan, 38 nafar ilmiy xodim va yuzlab hamshiralar ularga qalb qo‘rini bag‘ishlayotir.
Bolalar onkogematologiyasi, gematologiya, onkologiya, reanimatsiya, gemodializ va plazmoferez bo‘limlari, statsionar va maslahat poliklinikasi zamonaviy jihozlangan. Bu yil avvalgilariga qo‘shimcha 14 turdagi asbob-uskuna keltirib o‘rnatildi.
Dori vositalari bilan ta’minlash darajasi ham oshirildi. Masalan, 2016 yilda buning uchun 2 milliard 800 million so‘m mablag‘ ajratilgan bo‘lsa, hozir bu miqdor qariyb 60 baravar oshirilib, 170 milliard so‘mga yetdi. 91 turdagi onkogematologik dori vositalari davlat hisobidan bepul berilmoqda.
Chet ellik konsultantlar jalb etilib, davolash va diagnostika standartlari yangilandi. Jumladan, o‘zak xujayralari transplantatsiyasi soni oshdi.
Yana bir muhim jihati, molekular genetika, immunogistoximiya kabi murakkab tashxislar shu yerning o‘zida yo‘lga qo‘yildi. Ilgari buning uchun namunalar Hindiston, Turkiya, Rossiya kabi davlatlarga tekshirish uchun yuborilar edi.
Bolalarning davolanishi bilan birga ta’lim-tarbiyasi ham e’tiborda. Bu yerda “Zamin” fondi tomonidan 40 o‘rinli maktab va 30 o‘rinli bog‘cha tashkil etilgan. “Mehrli maktab” va “Ilk qadam” nomli ushbu go‘shalarda bolalar bilim olib, qiziqarli mashg‘ulotlarni o‘rganmoqda.
Prezidentimiz markazda davolanayotgan bolalar va ularning onalariga dalda berdi.
- Yoningizga yana kelishdan maqsadim - sizlarga kuch berish, umidni ikki karra ko‘paytirish. Bu hammamizga sinov. Biz davlat bo‘lib, aqlimizni, kuchimizni ishga solib, bu kasalliklarni yengishimiz kerak. Ota-onalarga ko‘mak berib, bolalarning dardiga malham bo‘lib, ularni sog‘aytirishimiz zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz bolalarning orzu-istaklarini qo‘llab-quvvatladi, tezroq sog‘ayib, yaxshi o‘qishlarini tiladi.
Shu yerda Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazi faoliyatini kengaytirish rejalari to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Unga ko‘ra, gemapoetik o‘zak xujayralarini allogen va autologik transplantatsiya qilish uchun 2 ta aseptik bino, hududlardan uzoq muddatga keladiganlar uchun 200 o‘rinli xostel barpo etiladi. Yil yakunigacha markazga yana 67 turdagi jihozlar keltiriladi.
- Bu soha yurtimizda yangi tizim. Endi uni hududiy shifoxonalardagi shunday bo‘limlar bilan bog‘lab, kasalliklarni erta aniqlash zarur. Quyi pog‘onada skriningni kengaytirib, «kasallikdan oldin yurish» kerak, - dedi Prezident.
Ushbu markaz negizida ilmni rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.
- Binoda sharoit bor, muvaffaqiyat yo‘q. Muvaffaqiyat ilmda! Shuning uchun bu yer kasallik omillaridan tortib, samarali davolash uslublarigacha o‘rganish bo‘yicha ilmiy markaz bo‘lishi kerak. Viloyatlardagi tibbiyot xodimlari kelib, malaka oshirsin, - dedi davlatimiz rahbari.
Bu soha yuksak rivojlangan Germaniya tajribasi asosida davolash protokolini yangilash, mutaxassislar jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

President visits the Center for Pediatric Hematology, Oncology and Clinical Immunology
On June 17, President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the activities of the Center for Pediatric Hematology, Oncology and Clinical Immunology.
The Head of the state visited the old building of this institution on May 14 last year. At that time, the hospital functioned as a Republican Hematology Center, serving both adults and children in one place. Due to insufficient drug supply and the lack of modern methods of chemotherapy, the effectiveness of treatment was no more than 30 percent.
The conditions in the building were also deplorable. There were 3-4 patients in one room, sanitary rooms were shared. Each patient was allocated 11 thousand UZS per day for food. Half of the laboratory tests were performed in private clinics.
After the acquaintance with the conditions, conversations with parents and specialists, the President signed a resolution “On further improvement of the system of providing hematological and oncological services to the population” on May 27, 2021. According to the document, the Department of Pediatric Hematology and Oncology has been turned into a separate center. For this institution, a new building was commissioned on Arnasoy Street in Tashkent’s Chilanzar district, which began functioning in January this year.
The Head of the state got acquainted with the conditions created here.
The number of beds in the new center has increased from the previous 85 to 160. Special conditions have been created for both sick children and parents.
101 children are being treated here today. They are served by more than 130 doctors, including 38 researchers, and hundreds of nurses.
The units of pediatric oncohematology, hematology, oncology, intensive care, hemodialysis and plasmapheresis, inpatient and outpatient clinics are modernly equipped. This year, 14 additional types of equipment have been installed.
The level of supply of medicines has also increased. So, if 2.8 billion UZS were allocated for these purposes in 2016, now this amount is almost 60 times more and amounted to 170 billion UZS. Oncohematological drugs of 91 types are provided free of charge at the expense of the state.
Foreign consultants were involved in the activities of the center, and the standards of treatment and diagnostics were updated. In particular, the number of stem cell transplantation operations has increased.
Another important aspect is that such complex analyses as molecular genetics and immunohistochemical studies have been established in the very center. In the past, samples were sent for analysis to such countries, as India, Turkey, and Russia.
Along with the treatment of children, attention has been increased to education and upbringing. Here, Zamin Foundation has created “Mehrli Maktab” school for 40 places and a kindergarten “Ilk Qadam” for 30 places. Here, children gain knowledge and have an interesting and useful time in modern conditions.
The President supported children and their mothers being treated at the center.
“The purpose of my visit is to give you strength, raise your hopes. This is a test for all of us. As a state, we must use all our intelligence and potential to defeat this disease. We need to help parents, support children, do everything possible for their recovery”, Shavkat Mirziyoyev said.
In a conversation with children, the President listened to their dreams and aspirations and wished them a speedy recovery and success in their studies.
Plans to expand the activities of the Center for Pediatric Hematology, Oncology and Clinical Immunology were also presented here.
It is planned to build 2 aseptic buildings for allogeneic and autologous hematopoietic stem cell transplantation, and a 200-bed dormitory for patients arriving from the regions for long-term treatment. By the end of the year, 67 more types of equipment will be delivered to the center.
“This is a new system for our country. Now it is necessary to link the center with similar departments in regional hospitals and detect diseases promptly. It is necessary to expand screening at the grassroots level and get ahead of the disease”, the President said.
The importance of the development of science at this center was emphasized.
“There are conditions in the building, there is no success. Success is in science! Therefore, this place should become a scientific center for the study of everything from disease factors to effective treatment methods. Let the medical workers of the regions come and improve their skills here”, the Head of the state said.
Instructions were given to update treatment protocols based on the best practices of Germany, to attract more specialists.