O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshirig‘iga muvofiq, 2022-2023-yillarda respublikadagi barcha turizm namoyishi obyektlari (madaniy meros obyektlari, ziyoratgohlar, turizm zonalari, mehmonxonalar, sihatgoh va dam olish zonalari, sport-sog‘lomlashtirish muassasalari, ommaviy namoyish joylari, madaniyat va istirohat bog‘lari, ommaviy bozorlar), aeroport, vokzal va avtoshoxbekatlarda “Sanitariya inqilobi”ni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Mazkur topshiriqdan kelib chiqib, Turizm va madaniy meros vazirligi binosida bo‘lib o‘tgan tashkiliy yig‘ilishda Turizm va madaniy meros vaziri o‘rinbosari B.Shahriyorov hamda tegishli vazirlik va idoralar mas’ullari ishtirok etib, respublikamiz hududlarida ishlarni tashkil etishda hududiy ishchi guruhlarga amaliy va uslubiy yordam berish maqsadida joriy yilning iyun-sentabr oylari davomida turli vazirlik va idoralar mas’ul xodimlaridan iborat respublika ishchi guruhning bevosita joylarga chiqqan holda o‘rganishlarni amalga oshirishlari belgilab olindi.
Unga ko‘ra, respublikamizdagi barcha turizm namoyishi obyektlarida sanitariya-gigiyena shoxobchalarining mavjudligi, sanitariya va shaharsozlik normalari hamda qoidalari talablariga muvofiqligi bo‘yicha xatlov o‘tkaziladi.
Sanitariya-gigiyena shoxobchalari mavjud bo‘lmagan turizm namoyishi obyektlarida zamonaviy sanitariya-gigiyena shoxobchalari qurilishi va ta’mirlanishi ta’minlanib, ularda jismoniy imkoniyati cheklangan va nogironligi bo‘lgan shaxslar, yosh bolali ota-onalar uchun zaruriy shart-sharoitlar yaratilganligiga e’tibor qaratiladi.

«Санитарную революцию» проведут во всех регионах страны
В соответствии с поручением Кабинета Министров Республики Узбекистан в 2022-2023 годах предусматривается осуществление “санитарной революции” во всех туристско-демонстрационных объектах республики (объекты культурного наследия, святыни, туристические зоны, зоны отдыха и оздоровления, спортивно-оздоровительные учреждения, места массовых демонстраций, парки культуры и отдыха), аэропортах, вокзалах и автостанциях.
На совещании, состоявшемся в Министерстве туризма и культурного наследия с участием заместителя министра туризма и культурного наследия Б.Шахриёрова, было отмечено, что в целях оказания практической и методической помощи территориальным рабочим группам в организации работы в регионах, в течение периода с июня по сентябрь текущего года республиканская рабочая группа, состоящая из ответственных сотрудников различных министерств и ведомств, будет проводить исследования на местах.
Все туристические объекты в стране будут проверены на предмет наличия санитарно-гигиенических условий, соблюдения санитарно-градостроительных норм и правил.
На объектах, где отсутствуют санитарно-гигиенические кабинеты, обеспечено строительство и ремонт современных санитарно-гигиенических кабинетов, в которых созданы необходимые условия для лиц с ограниченными физическими возможностями и инвалидов, родителей с маленькими детьми.
Будет уделено внимание на строительство и ремонт современных санитарно-гигиенических станций на туристических объектах, не имеющих санитарно-гигиенических станций, а также будут созданы все условия для людей с инвалидностью и особыми потребностями.