XVFning Kavkaz, Markaziy Osiyo va Mo‘g‘ulistonga texnik yordam ko‘rsatish markazi vakillari bilan uchrashuv
2022-06-10 | Siyosat
Moliya vazirligida moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov va XVJning Kavkaz, Markaziy Osiyo va Mo‘g‘ulistonni texnik qo‘llab-quvvatlash markazi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda XVFning Kavkaz, Markaziy Osiyo va Mo‘g‘uliston salohiyatini rivojlantirish mintaqaviy markazi direktori – Norbert Funke hamda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi va Markaziy bankining boshqa mutasaddilari ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun: CTP-KTSAM XVF va uning mintaqadagi a’zo davlatlari: Ozarbayjon, Armaniston, Gruziya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston Respublikasi, Mo‘g‘uliston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistonning qo‘shma markazidir.
Ushbu markaz ikki tomonlama asosda texnik yordam ko'rsatish orqali salohiyatni rivojlantirishda, a'zo davlatlarning iqtisodiy siyosat ishlab chiqaruvchilari va boshqa davlat idoralari uchun mintaqaviy seminarlar va amaliyotlarni qo'llab-quvvatlaydi.
Yig‘ilishdan ko‘zlangan asosiy maqsad markaz tomonidan tegishli vazirlik va idoralar xodimlari uchun tashkil etilgan onlayn o‘quv kurslari va o‘quv mashg‘ulotlari samaradorligini muhokama qilishdan iborat bo‘ldi. Shuningdek, amalga oshirilayotgan DMB islohotlarining holati, jumladan, dasturiy byudjetlashtirishni joriy etish, makro-fiskal tahlilni kuchaytirish, DSXMHSga o‘tish va yashil byudjetlashtirish elementlarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, ushbu dasturlar doirasida moliyaviy baholash missiyasini ishlab chiqish, ochiq byudjet indeksiga qo‘shilish, yashirin iqtisodiyot darajasini baholash, yashil iqtisodiyotni tadbiq qilishda xalqaro institutlarni jalb qilish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o'zaro hamkorlikni rivojlantirish va yuqorida qayd etilgan masalalar bo'yicha hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.

Встреча с представителями Центра технической помощи для региона Кавказа, Центральной Азии и Монголии МВФ
В Министерстве финансов состоялась встреча заместителя министра финансов Ахадбека Хайдарова с представителями Центра технической поддержки стран региона Кавказа, Центральной Азии и Монголии МВФ.
На встрече приняли участие директор Регионального центра развития потенциала МВФ для Кавказа, Центральной Азии и Монголии - Норберт Функе и другие официальные лица из Министерства финансов и Центрального банка Республики Узбекистан.
Справочно: ЦТП-КЦАМ — это совместный центр МВФ и его стран-членов в регионе: Азербайджана, Армении, Грузии, Казахстана, Кыргызской Республики, Монголии, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
Данный центр оказывает поддержку в развитии потенциала посредством технического содействия на двусторонней основе и региональных семинаров и практикумов для разработчиков экономической политики и других государственных ведомств стран-членов.
Основной целью встречи было обсуждение эффективности онлайн-учебных курсов и тренингов, организованных центром для сотрудников соответствующих министерств и ведомств. Также было обсуждено состояние проводимых реформ в сфере УГФ, в том числе внедрения программного бюджетирования, укрепления макрофискального анализа, перехода к IPSAS и разработки элементов зеленого бюджетирования. Кроме того, в рамках этих программ также были обсуждены вопросы разработки миссии по оценке финансов, присоединения к индексу открытого бюджета, привлечения международных институтов к реализации «зеленой» экономики.
По итогам встречи стороны договорились развивать взаимодействие и расширять сотрудничество по вышеуказанным вопросам.