O‘zbekiston va Yaponiya yetakchilari ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar
9-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yaponiya Bosh vaziri Fumio Kisidaning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Yaponiya hamkorligini yanada rivojlantirish va kengaytirishga doir, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi hamda O‘zbekiston bilan Yaponiya o‘rtasidagi strategik sheriklikning 20 yilligi bilan bir-birini samimiy qutladilar.
2019-yil dekabr oyida Tokio shahrida o‘tgan sammit va oliy darajadagi muntazam muloqotlar ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqib, ularni amaliy mazmun bilan boyitgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo hajmi ortib bormoqda – joriy yil boshidan tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari ikki barobarga oshdi. Yaponiya yetakchi kompaniyalarining iqtisodiyotimizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari ko‘paymoqda, iqtisodiyotning yuqori texnologik tarmoqlarida ko‘plab yangi qo‘shma korxonalar tashkil etilmoqda. Energetika quvvatlarini modernizatsiya qilish va kengaytirish, sanoatda, shu jumladan mashinasozlik va kimyo tarmoqlarida zamonaviy ishlab chiqarishlarni yaratish, mehmonxonalar infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha birgalikda yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Poytaxtimizda Yaponiyaning birinchi Raqamli universiteti faoliyat yuritmoqda.
Davlatimiz rahbari Yaponiya Bosh vaziri va Hukumatiga Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Yaponiyaning JICA agentligi va Xalqaro hamkorlik banki – JABIC doirasida ko‘rsatilgan moliyaviy va moliyaviy-texnik ko‘mak hajmi 7 milliard dollardan oshgani ta’kidlandi.
Bundan tashqari, hukumat delegatsiyalarining joriy yilda o‘tkazilgan sermahsul uchrashuv va muzokaralarining natijalari yuqori baholandi.
Yetakchilar innovatsiyalar, «yashil» iqtisodiyot, raqamli texnologiyalar, fan va ta’lim sohalarida amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish va loyihalarni ilgari surish, madaniy-gumanitar almashinuv dasturlari va parlamentlararo muloqotni davom ettirish muhimligini qayd etdilar.
Osaka shahrida o‘tkaziladigan «EKSPO-2025» butunjahon ko‘rgazmasida O‘zbekistonning keng miqyosli ekspozitsiyasini tashkil etishga kelishib olindi.
Muloqot chog‘ida xalqaro kun tartibidagi masalalarga ham to‘xtalib o‘tildi.
Yaponiya Bosh vaziri mamlakat BMT Xavfsizlik kengashiga doimiy a’zo bo‘lishi, Koreya yarim orolini yadroviy quroldan xoli hududga aylantirish va o‘g‘irlangan yapon fuqarolarini qaytarish masalalarida O‘zbekiston muttasil qo‘llab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti Yaponiya tomonini Kumamoto shahrida Suv sammiti muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi hamda Yaponiya Hukumati rahbari tomonidan keng mintaqamizda barqaror taraqqiyot va ravnaqqa erishish maqsadida ilgari surilgan Osiyoda amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Bosh vazir Fumio Kisida, o‘z navbatida, O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va keng ko‘lamli sheriklik munosabatlarini mustahkamlash borasidagi tashabbuslarini hamda Afg‘onistonda bardavom tinchlik va iqtisodiy tiklanishni ta’minlashga ko‘rsatayotgan ko‘magini yuksak baholadi.
«Markaziy Osiyo + Yaponiya» muloqoti doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlikning butun salohiyatini ishga solishdan ikkala tomon ham manfaatdor ekani qayd etildi.
Suhbat yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev Bosh vazir Fumio Kisidani mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif qildi.
O‘zbekiston va Yaponiya yetakchilarining telefon orqali muloqoti har doimgidek ochiq, do‘stona va ishchan ruhda o‘tdi.

Leaders of Uzbekistan and Japan consider the prospects for further deepening multifaceted cooperation
2022-06-09 | Politics
On June 9, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the Prime Minister of Japan Fumio Kishida.
Current issues of further development and deepening of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Japan, as well as the international and regional agenda, were considered.
The leaders of the two countries exchanged warm congratulations and wishes on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations and the 20th anniversary of the strategic partnership between Uzbekistan and Japan.
It was noted with deep satisfaction that the Tokyo Summit in December 2019 and regular contacts at the highest level brought bilateral relations to a qualitatively new level, filling them with practical content.
The volume of mutual trade is growing – since the beginning of this year, the indicators of trade have doubled. Direct investments of leading Japanese companies in Uzbekistan’s economy are increasing. New joint ventures are being created in high-tech sectors of the economy. Major projects are being implemented jointly to modernize and expand energy capacities, organize modern industrial production, including in mechanical engineering and the chemical industry, and develop hotel infrastructure. The first Digital University of Japan operates in Tashkent.
The President of Uzbekistan expressed sincere gratitude to the Prime Minister and the Government of Japan for the full support of irreversible reforms in New Uzbekistan. It was noted that the volume of financial and financial-technical assistance provided through the Japan International Cooperation Agency (JICA) and the Japan Bank for International Cooperation JBIC exceeded $7 billion.
In addition, the results of fruitful meetings and negotiations of government delegations held this year were highly appreciated.
The leaders called for further expansion of practical cooperation and promotion of projects in innovation, green economy, digital technologies, science and education, a continuation of cultural and humanitarian exchange programs, and inter-parliamentary dialogue.
An agreement was reached on organizing a full-scale exposition of Uzbekistan at the World Expo 2025 in Osaka.
Issues of the international agenda were considered.
The Prime Minister of Japan expressed gratitude for Uzbekistan’s continued support on the issue of the country’s permanent membership in the UN Security Council, the issues of denuclearization of the Korean Peninsula, and the return of abducted Japanese citizens.
The President of Uzbekistan congratulated the Japanese side on the successful holding of the Water Summit in the city of Kumamoto, as well as spoke in support of the priority areas of practical interaction in Asia put forward by the head of the Government of Japan to achieve sustainable development and prosperity of the vast region.
In turn, Prime Minister Fumio Kishida praised Uzbekistan’s initiatives to strengthen relations of trust, good neighborliness and full-scale partnership in Central Asia, as well as the assistance provided to ensure long-term peace and economic recovery in Afghanistan.
Mutual interest was expressed in using the full potential of mutually beneficial cooperation within the framework of the “Central Asia plus Japan” Dialogue.
Following the conversation, President Shavkat Mirziyoyev invited Prime Minister Fumio Kishida to pay an official visit to Uzbekistan.
The telephone conversation between the leaders of Uzbekistan and Japan took place in a traditionally open, friendly and businesslike atmosphere.