Aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini manzilli qo‘llab-quvvatlash
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 25-maydagi “Aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini manzilli qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qaror ijrosi yuzasidan
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 25-maydagi “Aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini manzilli qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq  Pensiya jamg‘armasi hisobida turuvchi jami 4 mln. 256 mingdan ortiq pensiya va nafaqa oluvchilarga tulov qaydnomalarini shakllantirib aksiyadorlik tijorat Xalq banki va boshqa tijorat banklariga yetkazib berildi hamda 1 trln. 314,3 mlrd.so‘m moliyalashtirib berildi.
Eslatib o‘tamiz, qarorga asosan Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda yashovchi yuqorida qayd etilgan toifadagi fuqarolarga har biriga – 300 ming so‘mdan, Toshkent shahrida yashovchi fuqarolarga esa – 400 ming so‘mdan moddiy yordam ajratiladi.
2. Shuningdek, “Ijtimoiy himoya yagona reestri” axborot tizimi orqali 4 mln. 647 mingdan ziyod kam ta'minlangan sifatida moddiy yordam oluvchi oilalarga hamda kam ta'minlangan sifatida bolalar nafaqasini oluvchi oilalarning har bir 18 yoshga to‘lmagan bolasiga – 200 ming so‘mdan moddiy yordam berish uchun 929,5 mlrd.so‘m mablag‘lar Davlat byudjeti hisobidan ajratildi.
Qarorga muvofiq, bir nechta toifa bo‘yicha bir martalik moddiy yordam olish huquqiga ega bo‘lgan shaxslarga bir martalik moddiy yordam har bir toifa bo‘yicha to‘lab beriladi.
3. Joriy yilning 5-iyun holatiga plastik kartalari orqali pensiya va nafaqa oluvchi fuqarolarning 100 foiz yoki (4 mln. 895 ming fuqaroga) 1 trln. 159,5 mlrd. so‘mlik mablag‘lar bank plastik kartalariga o‘tkazib berilgan.
Shuningdek, Xalq bankining joylardagi filiallari orqali naqd pul shaklida to‘lovlar sayyor kassalar orqali 89,2 foizga yoki (3 mln. 591,1 ming fuqaroga) 967,5 mlrd. so‘mlik mablag‘lar fuqarolarga yetkazildi.
Jami 8 mln. 486,0 ming nafar (95,3 foiz) bir martalik moddiy yordam oluvchilarga 2 trln. 127,0 mlrd.so‘mlik (94,8 foiz) mablag‘ to‘lab berildi. Mazkur to‘lovlar joriy yil 8 iyunga qadar yakunlanadi.

О дополнительных мерах по адресной поддержке нуждающихся в социальной защите слоев населения
Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 25 мая 2022 года «О дополнительных мерах по адресной поддержке нуждающихся в социальной защите слоев населения» ПП-258 сообщаем
1. Со стороны внебюджетного Пенсионного фонда сформированы платёжные ведомости свыше 4 млн 256 тысячам получателям пенсии и пособия по возрасту, пенсии и пособия по инвалидности, пособия инвалида с детства, каждому члену семьи получателя пенсии и пособия по случаю потери кормильца, а также получателям пособия по уходу за ребенком-инвалидом в возрасте до 18 лет, нуждающимся в постороннем уходе на сумму 1 314,3 млрд.сум и отправлены в Акционерный-коммерческий Народный банк Республики Узбекистан и другим коммерческим банкам. В частности в Республике Каракалпакстан и областях – по 300 тысяч сумов и в городе Ташкенте – по 400 тысяч сумов.
2. С выше 4 млн. 647 тысячи семьям, получающим материальную помощь в качестве малообеспеченных, а также каждому ребенку до 18 лет из семей, получающих детское пособие в качестве малообеспеченных, назначенные посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты», – по 200 тысяч сумов. На эти цели со стороны Государственного бюджета направленны 929,5 млрд. сумов.
Стоит отметить лицам, имеющим право на получение единовременной материальной помощи по нескольким категориям, единовременная материальная помощь выплачивается по каждой категории.
3. По состоянию на 5 июня текущего года 100 процентов (или 4 млн. 895 тысяч) получателей, имеющих банковские карты, материальную помощь на сумму 1 трлн. 159,5 млрд. сум получили в полном объёме.
Также, акционерный коммерческий Народный банк с выездом на места раздал 89,2 процентам получателям в наличной форме (3 млн. 591,1 тысячи) материальной помощи на сумму 967,5 млрд. сум.
В целом 8 млн. 486,0 тысячи получателям (95,3 %) единовременной материальной помощи выплачена соответствующая помощь на общую сумму 2 трлн. 127,0 млрд.сум (94,8 %). Выплата единовременной материальной помощи завершится до 8 июня т.г.