BMT vakillari bilan O'zbekistonda barqaror innovatsion ekotizimni shakllantirish masalalari muhokama etildi
2022-05-27 | Innovatsiya
O'zbekiston Respublikasi Innnovatsion rivojlanish vazirligi Xalqaro reytinglar bilan ishlash bo'limi boshlig'i Bunyod Rahmatullaev Shveytsariyaning Jeneva shahrida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Evropa iqtisodiy komissiyasi ijrochi kotibi o'rinbosari D.Maryasin bilan uchrashdi.
Uchrashuvda D.Maryasin yaqinda e'lon qilingan «O'zbekistonning barqaror rivojlanishi uchun innovatsiyalar» milliy sharhi haqida to'xtalib, tizimda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi va komissiya mamlakatimiz rivoji uchun yaqindan hamkorlik qilishga tayyorligini ma'lum qildi. BMTning Markaziy Osiyo iqtisodiyoti bo'yicha Maxsus dasturi (SPECA) doirasida barqaror va samarali innovatsion ekotizimni shakllantirish, startaplarni qo'llab-quvvatlash, biznes aktseleratsiya inkubatsiya platformalarini yaratish, ilm-fan va ishlab chiqarish o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash hamda ilmiy ishlanmalar natijalarini tijoratlashtirish bo'yicha hamkorlikni kengaytirish bo'yicha kelishib olindi.
Shuningdek, B.Rahmatullaev Millatlar Tashkilotining Savdo va taraqqiyot konferentsiyasining Ilm-fan, texnologiyalar va AKT departamenti rahbari A. Sants bilan uchrashuv o'tkazdi. Uchrashuvda elektron savdo va transport logistikasi ilg'or innovatsion texnologiyalarni joriy qilish va ushbu soha mutaxassislarini malakasini oshirish bo'yicha o'zaro hamkorlikni yo'lga qo'yish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida Savdo va taraqqiyot konferentsiyasi ko'magida elektron savdoni rivojlantirish, logistika tizimini takomillashtirish va texnoparklarni boshqarish bo'yicha qo'shma loyihalarni amalga oshirish va kadrlar malakasini oshirish dasturini yo'lga qo'yish bo'yicha kelishuvga erishildi.

Вопросы формирования устойчивой инновационной экосистемы в Узбекистане обсуждены с представителями ООН
2022-05-27 | Инновация
В Женеве состоялась встреча начальника отдела по работе с международными рейтингами Министерства инновационного развития Республики Узбекистан Буньёда Рахматуллаева с заместителем исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН Д. Марьясиным.
В ходе встречи Д. Марьясин остановился на недавно опубликованном национальном обзоре «Инновации для устойчивого развития Узбекистана», высоко оценил проводимые реформы в системе и заявил, что комиссия готова тесно сотрудничать для развития нашей страны. В рамках Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА) достигнута договоренность о создании устойчивой и эффективной инновационной экосистемы, поддержке стартапов, создании инкубационных платформ для акселерации бизнеса, укреплении сотрудничества между наукой и промышленностью и расширении коммерциализации результатов научных исследований.
Б.Рахматуллаев также встретился с главой Департамента науки, технологий и ИКТ Конференции ООН по торговле и развитию в Женеве А.Санц. На встрече обсуждены вопросы внедрения передовых инновационных технологий в электронной коммерции и транспортной логистике, сотрудничества в повышении квалификации специалистов в данной сфере.
В ходе переговоров достигнута договоренность о реализации совместных проектов по развитию электронной коммерции, совершенствованию системы логистики и управления технопарками, а также обучающей программы при поддержке Конференции по торговле и развитию.