Qohirada O‘zbekiston-Misr siyosiy maslahatlashuvlari bo‘lib o‘tdi
Qohira shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Misr Arab Respublikasi Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning 10-davrasi bo‘lib o‘tdi.
Maslahatlashuvlar O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidiqov va Misr Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ayman Komil rahbarligida o‘tkazildi.
Tomonlar O‘zbekiston va Misr o‘rtasidagi diplomatik aloqalar o‘rnatilganligining 30-yilligi bilan bir-birlarini qutlar ekan, ikki davlatda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada jadallashtirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligini tasdiqladilar.
2018- yilning 4-5- sentabr kunlari Toshkentda, 2022- yil 5- fevralda Pekinda Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Abdulfattoh as-Sisi o‘rtasida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar ikki tomonlama munosabatlarni sifat va mazmun jihatdan yangi bosqichga olib chiqqanligi qayd etildi.
Xalqlarimizga xos bo‘lgan tarixiy va madaniy mushtaraklik hamda urf-odatlarning yaqinligi va o‘xshashligi O‘zbekiston-Misr munosabatlarining mustahkam poydevori sifatida xizmat qilayotganligi alohida ko‘rsatib o‘tildi.
O‘zbekiston Respublikasining Qohira shahridagi Elchixonasi ma’lumotiga ko‘ra, suhbat davomida ikki davlat ishbilarmonlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni qo‘llab quvvatlash, o‘zaro sayyohlar oqimini oshirish, ta’lim, diniy-ma’rifiy, innovatsiya, sog‘liqni saqlash, xavfsizlik kabi ustuvor sohalarda aloqalarni kengaytirish, buyuk allomalarimiz merosini tadqiq etish, muzeyshunoslik va arxeologik yodgorliklar yo‘nalishlarida qo‘shma loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

В Каире прошел очередной раунд узбекско-египетских политконсультаций
Вчера в Каире прошел 10-й раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Узбекистана и Египта.
Делегации возглавили заместитель министра иностранных дел Узбекистана Фуркат Сидиков и заместитель министра иностранных дел Египта Айман Камиль.
Стороны, обменявшись поздравлениями по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Египтом, подтвердили наличие у двух стран широких возможностей для дальнейшей активизации сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической и культурно-гуманитарной сферах.
Отмечено, что состоявшиеся 4-5 сентября 2018 года в Ташкенте и 5 февраля 2022 года в Пекине переговоры на высшем уровне между президентами Шавкатом Мирзиёевым и Абдулфаттахом ас-Сиси подняли двусторонние отношения на качественно новый уровень и содержание.
Отмечалось, что историко-культурная общность наших народов, близость и сходство традиций служат прочной основой узбекско-египетских отношений.
В ходе встречи стороны особое внимение уделили таким вопросам, как поддержка прямых контактов между бизнесменами двух стран, увеличение взаимного потока туристов, расширение связей на таких приоритетных направлениях, как образование, религия, инновации, здравоохранение, безопасность и военно-техническое сотрудничество, совместное изучение наследия наших великих ученых, продвижение совместных проектов в области музейного дела и археологических памятников.
Стороны также обменялись мнениями по взаимодействию в рамках международных организаций, а также актуальным региональным вопросам.