Yevropa Ittifoqi Delegatsiyasi rahbari bilan uchrashuv to‘g‘risida
2022-yilning 25-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Delegatsiyasi rahbari Sharlott Adrian bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari, ikki tomonlama hamda mintaqaviy bo‘lajak tadbirlar muhokama qilindi.
Sh.Adrian O‘zbekiston bilan so‘nggi yillarda tomonlarni qiziqtirgan keng ko‘lamli sohalarda kuzatilgan aloqalar faollashganini ijobiy baholadi. Siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilayotgan qo‘shma hamkorlik institutlari samarali faoliyat yuritayotgani qayd etildi.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha strategiyasi doirasida raqamlashtirish, “yashil” iqtisodiyot, energetika, transport, qishloq xoʻjaligi, atrof-muhit va iqlim oʻzgarishi kabi sohalarda qoʻshma loyihalar koʻlamini kengaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Tomonlar o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash va barqaror rivojlanish masalalariga bag‘ishlangan “Yevropa ittifoqi – Markaziy Osiyo” vazirlar uchrashuvini Samarqand shahrida o‘tkazish va unga puxta tayyorgarlik ishlarini olib borishga tayyorligi tasdiqlandi.

О встрече с главой Делегации ЕС
25 мая 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел переговоры с главой Делегации Европейского Союза в Узбекистане Шарлотт Адриан.
В ходе переговоров обсуждены текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между Узбекистаном и Евросоюзом, а также предстоящие мероприятия в двустороннем и региональном форматах.
Европейская сторона положительно оценила наблюдаемую в последние годы активизацию связей с Узбекистаном по широкому спектру направлений, представляющих взаимный интерес. Отмечено эффективное функционирование совместных органов взаимодействия, которые способствуют укреплению сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнута важность наращивания совместных проектов по линии Стратегии Европейского Союза по Центральной Азии в таких сферах, как цифровизация, «зеленая экономика», энергетика, транспорт, сельское хозяйство, окружающая среда и изменение климата.
Подтверждена готовность сторон к организации в городе Самарканде министерской встречи «Евросоюз – Центральная Азия» по укреплению взаимосвязанности и устойчивому развитию, а также осуществлению к ней тщательной подготовительной работы.