Sportchilarni tayyorlash va seleksiya qilish bo‘yicha yangi tizim joriy qilinadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 23-may kuni sportni ommalashtirish va iqtidorli sportchilarni tayyorlash chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda sport infratuzilmasi izchil rivojlantirilib, yoshlarning qiziqishlari qo‘llab-quvvatlanmoqda. So‘nggi besh yilda 118 ta yangi sport majmuasi foydalanishga topshirildi va 110 tasi rekonstruksiya qilindi. Barcha mahallalardagi yoshlarni sportga jalb etish bo‘yicha ilk bor “besh bosqichli” musobaqalar boshlandi. Aprel-may oylarida o‘tgan birinchi va ikkinchi bosqichlarda 3 milliondan ziyod yoshlar ishtirok etdi.
Lekin qobiliyatli yigit-qizlarni saralab, professional sportchilarga aylantirishga e’tibor yo‘q. Bunda boshlang‘ich tizim bo‘lgan sport maktablari bilan Olimpiya zaxiralari kollejlari va Oliy sport mahorati maktablari o‘rtasida uzviylik yo‘lga qo‘yilmagan. Misol uchun, 190 ta bolalar va o‘smirlar sport maktabida bor-yo‘g‘i 10 ta olimpiya sport turi o‘rgatiladi. Sport federatsiyalari Olimpiya zaxiralari kollejlari bilan ishlashni o‘z holiga tashlab qo‘ygan.
Shu bois yig‘ilishda sportchilarni tayyorlash va seleksiya qilish bo‘yicha yangi tizim joriy qilinishi belgilandi.
Unga ko‘ra, endi har bir mahallada aprel-iyun va sentabr-dekabr oylarida musobaqalar tashkil etilib, yaxshi natija ko‘rsatgan yoshlar elektron ro‘yxatga kiritiladi hamda hududdagi sport maktabida malakali murabbiylar bilan bepul shug‘ullanish imkoniga ega bo‘ladi. Ular jismoniy tayyorgarlik darajasi va razryadiga qarab, keyingi bosqichga o‘tkaziladi. Sport maktablari muayyan olimpiya sport turlari bo‘yicha bazaga aylantiriladi. Murabbiylarning ish haqi 35 foizga oshiriladi.
Mutasaddilarga ushbu tizimni joriy etib, yaxshi natija ko‘rsatgan mahallalarni rag‘batlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Yil yakunigacha 508 ta mahallada ko‘p funksiyali sport maydonchalari qurilishi qayd etildi.
Bugungi kunda Olimpiya zaxiralari kollejlariga 14 yoshdan katta o‘smirlar qabul qilinmoqda. Oqibatda yoshlarni Olimpiya o‘yinlariga tayyorlash kech boshlanayapti.
Shu bois, bu borada rivojlangan davlatlardagi ilg‘or tajribalar o‘rganildi. Endi u asosida sportchilarni professional tayyorlash tizimi isloh qilinadi. Ya’ni, bu sohadagi kollejlar Olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi sifatida tashkil etiladi. Bu markazlar 5-9-sinflar uchun Olimpiya maktabi, 10-11-sinflar hamda 1-2-kurslar uchun Olimpiya va paralimpiya kolleji bo‘lib xizmat qiladi.
Sportni rivojlantirish vazirligi huzurida ilg‘or trener va xorijiy ekspertlardan iborat Murabbiylar kengashi tuzilib, musobaqalarda eng yuqori natijaga erishgan yoshlarni kollejlarga saralab oladi. Kollej bitiruvchilari esa kelgusida Oliy sport mahorati institutiga qabul qilinadi. Shu tariqa, professional sportchilar tayyorlashning uzluksiz tizimi yaratiladi.
Sportni rivojlantirish vazirligiga 20 ta istiqbolli olimpiya turini belgilab, ular bo‘yicha hududiy “tayanch baza”larni tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Sohadagi ilmiy salohiyat ham talab darajasida emasligi aytildi. Mahalliy olimlar tomonidan birorta sport turi bo‘yicha na metodika, na dastur ishlab chiqilgan. Bugungi kunda sportchilarni tayyorlash 30 yil oldingi dasturlar asosida amalga oshirilmoqda. Sport diyetologiyasi, farmakologiyasi, psixologiyasi, sport muhandisligi, kardio-mashg‘ulotlar bo‘yicha mutaxassislar tayyorlanmayapti.
Shu bois, olimpiya sport turlari bo‘yicha sportchilarni jismoniy va ruhiy tayyorlash, sog‘lom ovqatlantirish dasturlarini ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi. Kelgusi o‘quv yilidan boshlab Jismoniy tarbiya va sport universitetida sport diyetologiyasi, muhandisligi va kardio-mashg‘ulotlar, Tibbiyot akademiyasida sport meditsinasi va farmakologiyasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish topshirig‘i berildi.

Uzbekistan to introduce a new system of athletes' training and selection
On May 23, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on measures to popularize sports and train high-class athletes.
The sports infrastructure is consistently developing in Uzbekistan. The interest of young people in sports is being stimulated. Over the past five years, 118 sports complexes have been put into operation and 110 have been reconstructed. For the first time, five-stage competitions have started in all mahallas to involve young people in sports. More than 3 million young people took part in the first and second stages in April-May.
Not enough attention is paid to the selection of gifted youth and the training of professional athletes. There is no interaction between sports schools, which are the initial link in training, and colleges of the Olympic reserve and schools of higher sportsmanship. For example, only 10 Olympic sports are trained in 190 youth sports schools. Sports federations do not systematically deal with colleges of the Olympic reserve. In this regard, the introduction of a new system of training and selection of athletes was determined at the meeting.
So, from now on, competitions will be held in each mahalla in April-June and September-December, young people with good results will be included in the electronic list and will have the opportunity to train free of charge with qualified coaches at a local sports school. Depending on the level of physical fitness and category, they will move on to the next stage of training. Sports schools will become the base for certain Olympic sports. Coaches' salaries will be increased by 35 percent.
Responsible persons were instructed to introduce this system and stimulate mahallas that have shown good results. By the end of the year, multifunctional sports grounds will be built in 508 mahallas. Today, teens over 14 years of age are admitted to Olympic reserve colleges, as a result of which the preparation of young people for the Olympic Games begins late.
Therefore, based on the study of the best practices of developed countries, the system of professional training of athletes will be reformed. Thus, sports colleges will be reorganized into training centers for Olympic and Paralympic sports. Olympic schools for grades 5-9, Olympic and Paralympic colleges for grades 10-11 and 1-2 courses will be created.
Under the Ministry of Sports Development, a Council of Coaches will be established from leading coaches and international experts, which will select young people who have achieved the best results in competitions to colleges. College graduates will be able to continue their studies at the Institute of Higher Sports Excellence in the future. Thus, a continuous system of training professional athletes will be created. The Ministry of Sports Development was instructed to identify 20 promising Olympic sports and create regional support bases for them.
It was also noted that the potential of sports science is not fully used. Domestic scientists have not developed methods or programs for any of the sports. The training of athletes is based on 30-year-old programs. Specialists in sports nutrition, pharmacology, psychology, sports engineering, and cardio training are not trained.
The need was noted for developing programs for physical and psychological training, and healthy nutrition for athletes focused on Olympic sports. It was instructed to organize training from the next academic year for specialists in the field of sports nutrition, engineering, and cardio training at the University of Physical Culture and Sports, in sports medicine and pharmacology at the Medical Academy.