O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 18-maydagi “Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlashda ilmiy salohiyat hamda amaliy faoliyat uyg‘unligini ta'minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–246-son qarori imzolandi
2022-05-23 | Jamiyat
Mazkur hujjatning qabul qilinishi davlat xizmatchilarini xalqaro reyting va indekslar bo‘yicha bilim va malakalarini shakllantirish, oliy ta'lim va ilmiy tadqiqot tashkilotlarining ilmiy salohiyatini davlat dasturlariga takliflar ishlab chiqishga jalb etish hamda bu boradagi ilmiy faoliyat uchun ilmiy grantlar ajratish mexanizmlari takomillashtirilishiga xizmat qiladi.
I. Qaror bilan quyidagi asosiy yangiliklar nazarda tutilmoqda:
1. Xalqaro reytinglarda muntazam past baholanib kelinayotgan me'zonlar bo‘yicha soha va tarmoqlarni rivojlantirish, mamlakatimizning ko‘rsatkichlarini oshirish uchun quyidagi mexanizmlar yaratiladi:
a) xalqaro reyting bilan ishlash uchun mas'ul bo‘lgan ilmiy tadqiqot va oliy ta'lim tashkilotlari past ko‘rsatkichli indikatorlar uchun mas'ul davlat organlariga axborot-tahliliy ma'lumotnoma kiritadi;
b) mas'ul davlat organlari Innovasion rivojlanish vazirligiga tizimli xatoliklarni bartaraf etish uchun ilmiy grantlarga buyurtma beradi;
v) Innovatsion rivojlanish vazirligi tanlov asosida ilmiy grantlar ajratadi;
g) ilmiy loyihalar loyihaviy boshqaruvning “PMI PMBOK” – xalqaro standarti asosida ishlab chiqiladi;
d) Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘yicha Respublika kengashi ishchi organlari (Moliya va Adliya vazirliklari) mas'ul davlat organlari tomonidan tayyorlangan islohot loyihalarini «2022 – 2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi»ning har yillik davlat dasturlariga kiritadi;
ye) davlat dasturiga kiritilgan loyihalarni mas'ul davlat organlari amalga oshiradi va Respublika kengashiga loyiha natijalari bo‘yicha axborot berib boradi.
2. Davlat boshqaruvi akademiyasida malaka oshirish kurslarida mas'ul davlat xizmatchilariga xalqaro reyting va indekslarning baholash uslubiyoti, me'zon va indikatorlari, mavjud muammolar va ularning sabablari, islohot loyihalari kabi bilim va ko‘nikmalar beriladi.
3. Quyidagilarni nazarda tutuvchi Ustuvor xalqaro reyting va indekslarning tarkibiy indikatorlari doirasida muntazam past baholanib kelinayotgan soha va tarmoqlarni jadal rivojlantirish bo‘yicha o‘rta va uzoq muddatli strategiyalarni ishlab chiqish rejasi tasdiqlanmoqda:
a) muntazam past baholanib kelinayotgan soha va tarmoqlardagi mavjud tizimli xatoliklarni aniqlash va xatlovdan o‘tkazish;
b) xalqaro reytinglarda mazkur indikatorlar bo‘yicha top mamlakatlar hamda katta suratlar bilan o‘sishga erishayotgan mamlakatlarda amalga oshirilgan islohotlarning loyihalarini o‘rganish;
v) Xalqaro tajriba asosida past ko‘rsatkichli indikatorlar bo‘yicha tegishli soha va tarmoqlar ko‘rsatkichlarini keskin oshirish strategiyalari hamda uning tarkibiy dastur va loyihalarini ishlab chiqish;
g) Ishlab chiqilgan loyiha va dasturlarni loyihalarni boshqarishning xalqaro standartlari asosida amalga oshirish.
4. Ustuvor xalqaro reytinglarda muntazam past baholanayotgan indikatorlar bo‘yicha soha va tarmoqlardagi mavjud tizimli xatoliklarni bartaraf etish loyihalarini ishlab chiqish hamda keyingi yil davlat dasturiga kiritish maqsadidagi ilmiy-tadqiqot ishlariga ilmiy grantlar ajratish bo‘yicha Innovasion rivojlanish vazirligiga qo‘shimcha vazifalar yuklatilmoqda:
a) har yili 1-martga qadar ilmiy va oliy ta'lim tashkilotlarning xalqaro reyting va indekslar bo‘yicha ilmiy loyihalar mavzularini shakllantirish;
b) Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladigan fundamental, amaliy tadqiqotlar hamda innovatsion loyihalarga ajratilgan mablag‘lar haqida har chorakda Respublika kengashiga ma'lumot kiritib borish;
II. Qaror qabul qilinishi natijasida 2026-yilga qadar:
Xalqaro reytinglarda mamlakat o‘rinlarini yaxshilashga qaratilgan ilmiy loyihalar PMI PMBOK xalqaro standarti asosida ishlab chiqiladi;
Ishlab chiqilgan loyihalarning ijrosi 2022 – 2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini amalga oshirishga qaratilgan har yillik davlat dasturlari doirasida ta'minlanadi;
loyihalarni amalga oshirish uchun tanlov asosida ilmiy grantlar ajratiladi.
loyihalarni yaratish uchun kamida 10 ta ilmiy tadqiqot hamda 4 ta oliy ta'lim tashkilotlar jalb etiladi;
har yili 400 nafar boshqaruv kadrlarining xalqaro reytinglarga, shuningdek, past ko‘rsatkichli indikatorli soha va tarmoqlardagi tizimli muammolarni bartaraf etishga oid bilimlari oshiriladi;
14 ta soha va tarmoq bo‘yicha ustuvor xalqaro reyting va indekslarning tarkibiy indikatorlari doirasida muntazam past baholanib kelinayotgan sohalarni jadal rivojlantirish hamda 2030-yilgacha belgilab berilgan “Faoliyat samaradorligining asosiy ko‘rsatkichlari” (KPI)ga erishish bo‘yicha o‘rta va uzoq muddatli strategiyalar ishlab chiqiladi.

Подписан указ Президента Республики Узбекистан от 18 мая 2022 года ПП-246 "О мерах по обеспечению гармонии научного потенциала и практической деятельности при работе с международными рейтингами и индексами"
2022-05-23 | Общество
Принятие данного документа послужит формированию знаний и навыков государственных служащих в международных рейтингах и индексах, привлечению научного потенциала высших учебных заведений и научных организаций к разработке предложений в государственные программы и совершенствованию механизмов выделения научных грантов на исследования .
I.Постановление предусматривает следующие основные новшества:
1.Для развития отраслей и секторов будут созданы следующие механизмы, повышающие показатели нашей страны по критериям, которые регулярно низко оцениваются в международных рейтингах:
а)научно-исследовательские и высшие учебные заведения, ответственные за работу с международными рейтингами, предоставляют информацию и аналитические справки в государственные органы, с низкими показателями эффективности;
б) ответственные государственные органы обращаются в Министерство инновационного развития за научными грантами для устранения системных ошибок;
в) Министерство инновационного развития выделяет исследовательские гранты на конкурсной основе;
г) Научные проекты разрабатываются на основе международного стандарта управления проектами «PMI PMBOK»;
д) Республиканский совет по международным рейтингам и индексам включит проекты реформ, подготовленные ответственными государственными органами (Министерством финансов и Министерством юстиции) в ежегодные государственные программы Стратегии развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы;
е) Проекты, включенные в государственную программу, будут реализоваться ответственными государственными органами и будут информировать Республиканский Совет о результатах работы.
2. Курсы по повышению квалификации в Академии государственного управления дают знания и навыки ответственным государственным служащим, такие как методы оценки международных рейтингов и индексов, критерии и индикаторы, существующие проблемы и их причины, а также проекты реформ.
3. Утверждается план разработки среднесрочных и долгосрочных стратегий быстрого развития секторов и отраслей с регулярными низкими рейтингами в рамках международных рейтингов и структурных показателей индексов, который предусматривает следующее:
а) выявление и учет существующих системных ошибок в регулярно низко оцениваемых отраслях и сетях;
б) изучить проекты реформ, реализуемых в странах с наилучшими показателями международного рейтинга, а также в странах, которые растут высокими темпами;
в) Разработка стратегий резкого повышения эффективности соответствующих отраслей и секторов с низкими показателями, а также составляющих ее программ и проектов на основе международного опыта;
г) Реализация разработанных проектов и программ в соответствии с международными стандартами управления проектами.
4. На Министерство инновационного развития возложены дополнительные задачи по разработке проектов по устранению существующих системных ошибок в областях и секторах показателей, которые регулярно имеют низкие оценки в приоритетных международных рейтингах, а также по выделению научных грантов на исследовательские работы для включения в государственную программу на следующий год:
а) До 1 марта каждого года формировать темы научных проектов по международным рейтингам и индексам научных и высших учебных заведений;
б) ежеквартально представлять в Республиканский Совет информацию о средствах, выделенных на фундаментальные, прикладные исследования и инновационные проекты, финансируемые из государственного бюджета;
II. В результате постановления до 2026 года:
Исследовательские проекты, направленные на улучшение позиций страны в международных рейтингах, будут разрабатываться на основе международного стандарта PMI PMBOK;
Реализация разработанных проектов будет обеспечена в рамках ежегодных государственных программ, направленных на реализацию Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы;
Научные гранты присуждаются на конкурсной основе для реализации проектов.
К созданию проектов будут привлечены не менее 10 научно-исследовательских институтов и 4 высших учебных заведения;
Ежегодно будет повышаться знание 400 управленческих кадров по международным рейтингам, а также устранение системных проблем в малоэффективных отраслях и секторах;
В рамках структурных показателей приоритетных международных рейтингов и индексов по 14 отраслям и секторам будут разработаны среднесрочные и долгосрочные стратегии по ускорению развития секторов с низкими оценками, а также до 2030 года по достижению ключевых показателей эффективности (KPI).