2022-05-20 | Siyosat
Joriy yilning 20-may kuni Qozog‘iston Respublikasi raisligida videokonferensaloqa orqali Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Hukumat rahbarlari Kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur majlisda mamlakatimiz Hukumati delegatsiyasi ham ishtirok etdi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Shu munosabat bilan O‘zbekistonning 2020-yilda Hamdo‘stlikka raisligi davrida qabul qilingan MDHni yanada rivojlantirish konsepsiyasi va MDHni 2030-yilgacha iqtisodiy rivojlantirish strategiyasini amaliyotga tatbiq etish zarurligi ta'kidlandi.
Muloqot chog‘ida sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash sohasida o‘zaro samarali hamkorlik qilish, hududlararo va transkontinental transport kommunikatsiyalari tizimini takomillashtirish singari dolzarb masalalarga ham e'tibor qaratildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari kun tartibidan o‘rin olgan barcha masalalarni ko‘rib chiqib, tegishli hujjatlarni qabul qildilar.
MDH Hukumat rahbarlari Kengashining navbatdagi majlisi shu yilning noyabr oyida Nur-Sulton shahrida o‘tkaziladi.

О заседании Совета глав правительств стран СНГ
20 мая 2022 года под председательством Республики Казахстан в режиме видеоконференцсвязи прошло очередное заседание Совета глав правительств Содружества Независимых Государств.
В его работе приняла участие делегация Правительства нашей страны. Подчеркивалось, что особого внимания требуют вопросы дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества. В этой связи указано на необходимость практической реализации Концепции дальнейшего развития СНГ и Стратегии экономического развития СНГ на период до 2030 года, принятых в период председательства Узбекистана в Содружестве в 2020 году.
В ходе обмена мнениями указано на актуальность дальнейшее развитие промышленной кооперации, взаимодействия в сфере обеспечения продовольственной безопасности, развитию системы эффективных межрегиональных и трансконтинентальных транспортных коммуникаций.
Участники заседания рассмотрев все вопросы, включенные в повестку дня, приняли соответствующие документов.