O'zbekiston DXSh investorlari seminari bo'lib o'tdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-60-son Farmoni bilan tasdiqlangan 2022 -2026-yillarga mo'ljallangan Yangi O'zbekistonning taraqqiyot strategiyasida davlat-xususiy sheriklik (keyingi o'rinlarda – DXSh) asosida 14 milliard AQSh dollariga teng investitsiya jalb etish belgilangan (26-maqsad).
Mazkur investitsiyalar orqali energetika, transport, sog'liqni saqlash, ta'lim, ekologiya, kommunal xizmatlar, suv xo'jaligi va boshqa sohalarda infratuzilma loyihalarini amalga oshirish ko'zda tutilgan.
Shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 8-apreldagi “Tadbirkorlik muhitini yaxshilash va xususiy sektorni rivojlantirish orqali barqaror iqtisodiy o'sish uchun shart-sharoitlar yaratish borasidagi navbatdagi islohotlar to'g'risida”gi PF-101-sonli Farmoni 7-ilovasi bilan Davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida 2022-2024 yillar davomida amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalarning sohalar kesimida “Yo'l xaritasi” tasdiqlangan.
Mazkur infratuzilma loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirishni ta'minlash maqsadida xalqaro va mahalliy investorlarning hamkorligi orqali O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi hamda “Synergy Consulting” kompaniyasi ko'magida O'zbekiston Xalqaro DXSh davra suhbati doirasida “O'zbekiston DXSh investorlari seminari” o'tkazildi. Ushbu seminarni tashkil etishdan asosiy maqsad-O'zbekistondagi DXSh loyihalaridan xabardor qilish (ijtimoiy infratuzilma loyihalari, jumladan, 100 ta davlat maktabi, 100 ta maktabgacha ta'lim muassasasi, 100 ta talabalar yotoqxonasi hamda tibbiyot muassalariga alohida e'tibor qaratish), mahalliy pudratchilarni DXSh dasturi haqida bilimlarini oshirish, kelajakdagi hamkorlik uchun mahalliy va xalqaro investorlar uchun sohaga oid tushunchalarini boyitish iborat.
Ushbu seminarda Osiyo taraqqiyot banki, Evropa tiklanish va taraqqiyot banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi kabi moliya institutlari, mahalliy va xalqaro investorlar, qurilish kompaniyalari vakillari ishtirok etishdi.
Seminar yakunida savol-javob sessiyasi tashkil etildi. O'zbekistonda DXShni rivojlantirish bo'yicha navbatdagi muhokamalar ertaga, 20-may kuni "DXSh bo'yicha davra suhbati"da ushbu sohaning asosiy ekspertlari ishtirokida bo'lib o'tadi.

Состоялся семинар инвесторов ГЧП Узбекистана
В новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан № ПП-60, предусмотрено привлечение инвестиций на сумму 14 миллиардов долларов США на основе государственно-частного партнерства (далее — ГЧП) (цель 26).
Посредством этих инвестиций предусмотрена реализация инфраструктурных проектов в сферах энергетики, транспорта, здравоохранения, образования, экологии, коммунальных услуг, водного хозяйства и других сфер.
Также Приложение 7 к Указу Президента Республики Узбекистан от 8 апреля 2022 года ПФ-101 «О дальнейших реформах по созданию условий для устойчивого экономического роста за счет улучшения бизнес-среды и развития частного сектора» - Утверждена «Дорожная карта» в области проектов, планируемых к реализации в 2022-2024 годах на условиях частного партнерства.
В целях обеспечения успешной реализации данных инфраструктурных проектов при поддержке Министерства финансов Республики Узбекистан, агентства по развитию государственно-частного партнерства и компании “Synergy Consulting” при сотрудничестве международных и местных инвесторов в рамках Международного круглого стола ГЧП Узбекистана состоялся “Cеминар инвесторов ГЧП Узбекистана”.
Основная цель семинара – повысить осведомленность о проектах ГЧП в Узбекистане (проекты социальной инфраструктуры, в том числе 100 государственных школ, 100 дошкольных образовательных учреждений, 100 студенческих общежитий и медицинских учреждений), расширить знания местных подрядчиков о программе ГЧП и обогатить понимание отрасли местными и международными инвесторами для будущего сотрудничества.
В семинаре приняли участие представители таких финансовых институтов, как Азиатский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития, Международная финансовая корпорация, местные и международные инвесторы, строительные компании.
В завершение семинара была организована сессия вопросов и ответов. Дальнейшее обсуждение развития ГЧП в Узбекистане продолжится на площадке Круглого стола по ГЧП завтра, 20 мая в городе Ташкенте с участием ключевых экспертов в данной области.