Malayziya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari bilan uchrashuv to‘g‘risida
2022-yil 19-may kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidiqov mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Malayziya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Kamarudin Jaffar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Malayziya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosarining O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifi davlatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga to‘g‘ri kelib, bu ikki tomonlama hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlarini belgilash imkonini yuzaga chiqarishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston-Malayziya kun tartibidagi keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi, siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamda madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar siyosiy muloqotni faollashtirish, parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash, xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik, ta’lim va gumanitar almashinuvlarni kengaytirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
O‘zbekiston bilan Malayziya o‘rtasida tovar ayirboshlash hajmini oshirish va uning tuzilmasini diversifikatsiya qilish, shuningdek, turizmni rivojlantirish, muntazam va charter reyslarini tiklash bo‘yicha o‘zaro chora-tadbirlar ko‘rish muhimligi qayd etildi. Iqtisodiy diplomatiyani yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.

О встрече с заместителем министра иностранных дел Малайзии
19 мая 2022 года состоялась встреча заместителя министра иностранных дел Республики Узбекистан Фурката Сидикова с заместителем министра иностранных дел Малайзии Камарудином Джаффаром, прибывшим в нашу страну с рабочим визитом.
Отмечено, что визит заместителя главы МИД Малайзии, проводимый в год 30-летия со дня установления дипломатических отношений, предоставляет возможность определить новые перспективные направления двустороннего взаимодействия.
Обсужден широкий круг вопросов узбекско-малазийской повестки дня, особое внимание уделено перспективам развития сотрудничества в политико-дипломатической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Выражена заинтересованность сторон в активизации политического диалога, укреплении межпарламентских связей, сотрудничества в рамках международных организаций и расширении образовательно-гуманитарных обменов.
Подчеркнута важность принятия взаимных мер по увеличению торговли и диверсификации ее структуры, а также по восстановлению туристического обмена и возобновлению регулярных и чартерных рейсов между Узбекистаном и Малайзией. Рассмотрены предложения по дальнейшему продвижению экономической дипломатии.