Toshkent shahar hokimining axborot texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha o‘rinbosari – Raqamli rivojlanish departamentining boshlig‘i Aleksey Xen Jahon banki delegatsiyasini Koreya Respublikasi shahar mobilligi bo‘yicha mutaxassislari bilan birga qabul qildi.
O‘zaro salomlashishdan so‘ng missiya rahbari Antonio Nun'ez ekspertlar delegatsiyasining vazifasi sun'iy intellekt imkoniyatlaridan foydalangan holda poytaxt transportini rivojlantirishga ko‘maklashish ekanini ma'lum qildi. Bu transport harakatini yaxshilaydigan, tirbandlikni kamaytiradigan va avtomashinalarning atrof-muhitga ta'sirini kamaytiradigan yechimlarni joriy etishni anglatadi. Missiya tajriba almashishni ko‘zda tutadi - Toshkentdan tashqari, Olmaota, Bishkek va Nursultonni ham qisman qamrab oladi, demak qo‘shnilarning muvaffaqiyatli tajribasidan foydalanish mantiqan to‘g‘ri bo‘ladi. Mutaxassislar shahardagi vaziyat bilan tanishishni boshladilar - ular jamoat transportida shahar bo‘ylab harakatlanib, uning transport harakatini o‘rganyaptilar.
Aleksey Xen mehmonlarni yaqin hamkorlikka chorladi. Rossiyalik urbanist Arkadiy Gershmanning tavsiyalarini inobatga olgan holda, Navoiy shoh ko‘chasining bir qismi yaqinda o‘zgartirilgani, avtomobil transporti jadal rivojlanayotganligi sababli vujudga kelayotgan oqibatlar haqida gapirdi va bu masalada xorijiy mutaxassislar bilan hamkorlikka ishonch ortib borayotganini ta'kidladi.
Mehmonlarga “Raqamli Toshkent” loyihasi haqida ma'lumot berildi. Unda yo‘l-transport hodisalari bo‘yicha ma'lumotlar bazalari, transport mavjudligi va haftaning soatlari va kunlari bo‘yicha qatnovi haqidagi ma'lumotlar jamlangan.
Jahon banki ekspertlari atmosfera havosining ifloslanishi, shuningdek, hokimlik va Transport vazirligi, “Toshshahartransxizmat” AK va Toshkent shahar Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik sxemasi haqidagi ma'lumotlarni so‘radi.
Mutaxassislar kelgusida o‘zaro hamkorlik qilish uchun ma'lumotlar so‘rovini shakllantirishlari va shahar hokimligi ularni tezkorlik bilan taqdim etishi haqida kelishib oldilar.

Миссия Всемирного банка в Ташкенте
Заместитель хокима Ташкента по внедрению информационных технологий — директор Департамента цифрового развития Алексей Хен принял делегацию Всемирного банка с экспертами по городской мобильности из Республики Корея.
После взаимного обмена приветствиями руководитель миссии Антонио Нуньез пояснил: задача делегации экспертов — содействовать развитию транспорта столицы, используя возможности искусственного интеллекта. Это подразумевает внедрение решений, улучшающих дорожное движение, сокращающих пробки и минимизирующих нагрузку на экологию. Миссия предусматривает обмен опытом — кроме Ташкента, она затронет Алматы, Бишкек и Нурсултан, а значит, есть смысл использовать удачные наработки соседей. Эксперты уже начали знакомиться с ситуацией в городе — изучают дорожное движение и передвигаются по городу на общественном транспорте.
Алексей Хен пригласил гостей к плотному сотрудничеству, рассказал о недавнем преобразовании части проспекта Навои с учётом рекомендаций российского урбаниста Аркадия Гершмана, о чрезмерном развитии автомобильного транспорта со всеми вытекающими из этого проблемами и отметил повышенный кредит доверия иностранным экспертам.
Гостям рассказали о проекте «Цифровой Ташкент», содержащем базы данных по ДТП, информацию о доступности транспорта и посещаемости горожанами выбранных локаций по часам и дням недели.
Эксперты Всемирного банка запросили данные о загрязнении воздуха, а также схеме взаимодействия хокимията с Министерством транспорта, АО «Тошшахартрансхизмат» и Управлением безопасности дорожного движения Ташкента.
Договорились, что эксперты сформируют запрос данных для дальнейшего взаимодействия, а городской хокимият оперативно предоставит их.