2022-05-13 | Iqtisodiyot
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Yangi O‘zbekistonning 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi hamda “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili” Davlat dasturining joriy yilning 1-choragida ayrim bandlari ijrosi to‘g‘risida keng jamoatchilikni xabardor qilish maqsadida matbuot anjumani tashkil etildi.
Muloqotda Vazirlikning mas'ul boshqarmalari rahbar va mutaxassislari, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
2017-2021-yillar mamlakatimiz uchun muhim davr bo‘lgani ta'kidlandi. 5 yil davomida iqtisodiyotni shakllantirish, global tashabbuslarni ilgari surish, o‘tkir ijtimoiy masalalarni hal qilish, eng yaxshi tajribaga tayanib, zamonaviy amaliyotlarni joriy etish, tarmoqlarni rivojlantirish va turmush darajasini oshirish bo‘yicha faol sa'y-harakatlar amalga oshirildi. Ushbu muhim ustuvor yo‘nalishlar islohotlarning ikkinchi bosqichida ham dasturilamal sifatida qabul qilindi. 2022- yil yanvar' oyida to‘liq yangilangan dasturiy hujjat, butunlay boshqa tendensiyalarga asoslangan “Yangi O‘zbekistonning 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan rivojlanish strategiyasi” qabul qilindi. Hujjatda jahon tendensiyalarini hisobga olgan holda keng qo‘lamlilik va samaradorlikka hamda ezgu shior - inson qadri va manfaatlarini qadrlashga ustuvorlik berilgan.
Bu ustuvorliklarning barchasi “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili”da amalga oshirilishi uchun allaqachon turtki bo‘lmoqda. Xususan, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga davlat dasturining 42 ta bandi va kichik bandlarini bajarish, shu jumladan 16 ta normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish, Hukumat komissiyasining 3 ta bayonnomasini, 1ta kompleks chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish, 22 ta kompleks tadbir va tashabbuslarni amalga oshirish yuklatilgan.
Joriy yilning birinchi choragi yakunlariga ko‘ra, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Dasturning 8 bandi to‘liq amalga oshirildi. Xususan, bandlardan biri asosida Strategiyaning 22-maqsadi doirasida farmasevtika sanoati mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmini oshirishni ko‘zlab “Tashkent Pharma Park” innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmasevtika klasteri negizida biotexnologik klaster tashkil etish yuzasidan qaror loyihasi ishlab chiqildi.
Bundan tashqari, byudjet va korporativ buyurtmachilarni tarmoqlararo sanoat yarmarkalarida ishtirok etishga keng jalb qilish bo‘yicha chora-tadbirlarini belgilab beruvchi Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasi ishlab chiqildi. Ularning barchasi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 -yil 26- martdagi “2022 -yilda hududiy va respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkalarini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida o‘z aksini topdi. Hujjatning maqsadi hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkalari va respublika sanoat yarmarkasini yuqori darajada tashkil etish va o‘tkazishdan iborat.
Shu bilan birga, geologiya-qidiruv ishlari hajmini tubdan oshirish, sohaga xususiy investorlar va ilg‘or xorijiy kompaniyalarni keng jalb qilish bo‘yicha Strategiyaning 23-maqsadi doirasida Vazirlik tomonidan respublikada mavjud uglevodorod konlarida, shu jumladan “O‘zbekneftgaz” AJga biriktirilgan ob'ektlarda geologiya-qidiruv ishlari va qazib olishga jalb qilish holati tahlil qilindi hamda investorlarga taklif etiladigan geologik ob'ektlar ro‘yxati shakllantirildi va Vazirlar Mahkamasiga amaliy chora-tadbirlar amalga oshirilishi bo‘yicha ma'lumotlar kiritildi.
Dasturiy hujjatda, shuningdek, mamlakat investitsiyaviy muhitini yanada yaxshilash va jozibadorligini oshirish, kelgusi besh yil ichida 120 milliard dollar miqdorida investitsiyalar, shu jumladan 70 milliard dollar xorijiy investitsiyalarni jalb qilish ustuvor yo‘nalish sifatida belgilab qo‘yilgan. Ushbu ustuvor yo‘nalishlarni amalga oshirish doirasida vazirlik ko‘magida investitsiya loyihalarini amalga oshirish va monitoring qilish, hududlarning iqtisodiy salohiyati chuqur tahlil qilgan holda eksportni rag‘batlantirish bo‘yicha “tuman (shahar) - viloyat – respublika” tizimida ishlaydigan loyiha guruhlari faoliyatini tashkil etish bo‘yicha hukumat komissiyasining 7-sonli bayonnomasi qabul qilindi.
Qo‘shimcha kapitalni jalb qilish borasida joriy yilning 24-26 -mart kunlari Toshkentda o‘tkazilgan Birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumini tilga olmaslik mumkin emas. Unda 2000 dan ortiq ishtirokchilar, shu jumladan 56 mamlakatdan yirik investorlar va yuqori martabali mehmonlar qatnashdi. Forum natijasida 7,8 mlrd dollarlik aniq kelishilgan investitsiya shartnomalari imzolandi. Umumiy qiymati 3,5 mlrd dollarlik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.
Rivojlanish Strategiyasining 28-maqsadida Respublikaning eksport salohiyatini yanada oshirish belgilangan. Hukumat komissiyasi har bir soha kesimida maqsadli ko‘rsatkichlarga erishish bo‘yicha tadbirlar rejalarini tasdiqladi. Eslatib o‘tamiz, 2026- yilda respublika eksporti hajmini 30 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgan. Bunga mahalliy ishlab chiqarishning raqobatbardosh mahsulotlarini chet elga yetkazib berishni kengaytirish va foydalanilmagan zaxiralarni ishga solish hisobiga erishiladi.
36-maqsad hamda Dasturning 197.4-bandi ijrosini ta'minlash maqsadida O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi kelishuvga ko‘ra “Agroekspress” loyihasi doirasida “yashil koridor” tashkil etilgan va temir yo‘l transporti tariflariga 65 foizgacha imtiyozlar o‘rnatildi.
Matbuot anjumani yakunida savol-javoblar sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda jurnalistlar o‘zilarini qiziqtirgan ma'lumotlarga ega bo‘ldilar. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi 2022- yilda Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi maqsadlarini va uni amalga oshirishga qaratilgan Davlat dasturini o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirishga qaratilgan keng qamrovli ishlarni davom ettirishi ta'kidlandi.

В центре внимания – исполнение Стратегии развития
Министерством инвестиций и внешней торговли организована пресс-конференция с целью информирования широкой общественности об исполнении в 1-ом квартале 2022 г. отдельных пунктов «Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» и текущей Государственной программы в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли».
В диалоге приняли участие руководители и специалисты ответственных управлений министерства, представители средств массовой информации.
Отмечалось, что 2017-2021 года – важный период для нашей страны. 5 лет интенсивного становления, глобальных инициатив, решения острых социальных вопросов – и все это, равняясь на лучший опыт, применяя передовые практики, развивая отрасли и стремясь поднять уровень жизни. Эти важные приоритеты взяты за ориентир и на втором этапе реформ – в январе 2022 года принят совершенно новый программный документ. «Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы», которая в своей основе опирается уже на совершенно иные тренды. В приоритете – масштаб и эффективность, подходы с учетом мировых тенденций, с учетом главного приоритета – интересов и достоинства человека.
Все эти ориентиры уже получают импульсы к претворению в жизнь в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли». В частности, на Министерство инвестиций и внешней торговли возложена реализация 42 пунктов и подпунктов Госпрограммы, в том числе разработка 16 проектов нормативно-правовых актов, 3 протокольных решения Правительственной комиссии, 1-го комплексного Плана мер, практическая реализация 22 комплексных масштабных мероприятий и инициатив.
По итогам первого квартала текущего года Министерство инвестиций и внешней торговли полностью выполнило 8 пунктов Программы. В частности, на основе одного из пунктов, в рамках 22-ой цели Программы, включающей, в том числе увеличение объема производства продукции фармацевтической промышленности, разработан проект постановления, закрепляющего создание биотехнологического кластера на базе инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Ташкент Фарма Парк».
Кроме того, разработан проект Постановления Кабинета Министров, определяющий меры по широкому привлечению бюджетных и корпоративных заказчиков к участию в межотраслевых промышленных ярмарках. Все это нашло отражение в принятом Кабинетом Министров Постановлении «О мерах по организации и проведению региональных и республиканских межотраслевых промышленных ярмарок в 2022 году» (26.03.2022). Целью документа является организация и проведение Республиканской промышленной, а также региональных межотраслевых промышленных ярмарок на самом высоком уровне.
Наряду с этим, в рамках 23-й цели Стратегии, которая закрепляет кардинальное увеличение объемов геологоразведочных работ, широкое привлечение в сферу частных инвесторов и передовых зарубежных компаний, Министерством проведен анализ состояния геологоразведочных работ и добычи полезных ископаемых на действующих месторождениях углеводородов, месторождений и сооружений в стране, в том числе объектах, закрепленных за «Узбекнефтегаз». По итогам составлен перечень геологических объектов, подлежащих предложению инвесторам, в Кабинет Министров внесена информация о реализации соответствующих практических мероприятий.
В программном документе закрепляется ориентиром также дальнейшее улучшение и повышение привлекательности инвестиционного климата в стране, принятие мер по привлечению в последующие пять лет инвестиций в объеме 120 миллиардов долларов, в том числе 70 миллиардов долларов иностранных инвестиций. В спектре воплощения этих приоритетов при содействии Министерства утвержден протокол №7 Правительственной комиссии по организации деятельности проектных групп, работающих в системе «район (город) - область - республика» по реализации и мониторингу инвестиционных проектов, продвижению экспорта с углубленным анализом экономического потенциала регионов.
В контексте привлечения экстра-капитала нельзя не упомянуть состоявшийся 24-26 марта текущего года Первый Ташкентский международный инвестиционный форум. В нем приняли участие более 2000 человек, в том числе крупные инвесторы и высокопоставленные гости из 56 стран мира. По итогам форума подписан пакет конкретных инвестиционных соглашений на сумму 7,8 миллиардов долларов. Достигнуты предварительные договоренности о реализации проектов общей стоимостью 3,5 миллиарда долларов.
Дальнейшее повышение экспортного потенциала республики закреплено в 28-й цели Стратегии развития. Правительственной комиссией в разрезе каждой отрасли утверждены планы мероприятий по достижению целевых показателей. Напомним, что объемы экспорта республики в 2026 году планируется довести до 30 миллиардов долларов – за счет расширения поставок за рубеж конкурентоспособной продукции местного производства и широкого использования незадействованных резервов.
В соответствии с 36-ой целью документа, а также пунктом 197.4 Программы, в рамках узбекско-российского проекта «Агроэкспресс» создан «зеленый коридор» и установлены скидки до 65% на тарифы железнодорожного транспорта.
В завершении пресс-конференции состоялась серия вопросов-ответов, в ходе которой журналисты получили интересующую их информацию. Отмечалось, что Министерство инвестиций и внешней торговли продолжит комплексную работу, направленную на своевременное и качественное исполнение Целей Стратегии развития Нового Узбекистана и пунктов Государственной программы по ее реализации в 2022 году.